از صندلی کودک در خودرو استفاده کنید | بیماری

آکایران :کودکان، آسیب پذیرترین سرنشینان خودروها حساب می شن، بر همین پایه در جوامع پیشرفته به کار گیری صندلی کودک به عنوان یه اصل قبول شده ؛ طوری که در بعضی از کشورها به کار گیری اون اجباریه، ولی بدیش اینه در کشور ما کاربرد اون به دلایل جور واجور عمومیت نیافته.

فرآوری: نیره ولدخانی -بخش سلامت تبیان

سرهنگ مراد مرادی، مدرس دانشگاه و معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ در یادداشت خود با عنوان «ایمنی و سلامت کودکان در خودرو» آورده:

«کودکان، آسیب پذیرترین سرنشینان خودروها حساب می شن، پس کودکان رو قربونی آسون انگاریای خود نکنیم.

یکی از وسایل مراقبت از کودکان در برابر حوادث رانندگی، صندلی ایمنی کودکه که نقش غیرقابل انکاری در حفاظت از کودکان برعهده داره.

بهترین جا واسه کودکان زیر ۱۲ سال ، صندلی عقب خودروه. صندلی جلوی خودرویی که کیسه هوای سرنشین اون فعاله، اصلا مکان مناسبی واسه نوزادان نیس

الان صندلیای ایمنی کودک رو به سه گروه کلی صندلی نوزادان، صندلی کودکان و صندلی حامی تقسیم بندی می کنن که هر یک شکلای جور واجور متفاوتی دارن و واسه گروه های جور واجور سنی و وزنی کودکان استفاده میشن.

در جوامع پیشرفته، به کار گیری صندلی کودک خودرو به عنوان یه اصل قبول شده ؛ طوری که در بعضی کشورها به کار گیری اون اجباریه، ولی بدیش اینه در کشور ما کاربرد اون به دلایل جور واجور عمومیت نیافته.

در بررسی علل استفاده نکردن از صندلی خودروی کودک، در بین خونواده های ایرونی نقش دو عامل فرهنگ سازی و قیمت بیشتر از بقیه موارد مشخصه.»

 

شکلای جور واجور صندلی کودک

۱- صندلی نوزاد (Infant Seat)
این صندلی واسه کودکان کمتر از یه سال و یا وزن کمتر از ۹ کیلوگرم استفاده می شه. از اونجا که این کودکان ستون فقراتی شدیدا ضعیف دارن، واسه رسیدن به ایمنی بیشتر و جلوگیری از حرکت یهویی در ناحیه ستون فقرات اونا ، صندلی نوزادان رو به صورت رو به عقب در خودرو نصب می کنن.

۲- صندلی کودک (Child Seat)
این نوع صندلی که خود دارای گروه های متفاوتی برحسب قد و یا وزن کودکه ، واسه کودکان با سن بیشتر از یه سال و وزن بیشتر از ۹ کیلوگرم (تا حدود ۱۸ کیلوگرم) مناسبه.
روش نصب اون به صورت رو به جلو و یا رو به عقب با در نظر گرفتن اندام و وزن کودک و گروهی که صندلی در اون قرار میگیره ، فرق داره.

 

خطر خوابیدن کودک در صندلی کودک خودرو

کارشناسان اخطار دادن، خوابوندن کودک در صندلی مخصوص کودکان در خودرو می تونه مرگ آور باشه.
بنا : این خطر شامل هر نوع وسیله حمل کودک که می تونه در اون بخوابه از جمله کریر، گهواره، روروک و … هم می شه.

یافته های بررسیا نشون میده، کودکانی که در این نوع وسایل به خواب می رن، در خطر خفگی قرار می گیرن.

محققان آمریکایی سابقه مرگ ۴۷ نوزاد رو بررسی کردن که در اواسط سال ۲۰۰۴ تا اواخر سال ۲۰۰۴ در اثر نشستن در این نوع وسایل اتفاق افتاده بود.

دوسوم موارد مربوط به صندلی خودرو بود و ۵۲ درصد موارد مرگ بر اثر خفگی به دلیل بند صندلی مخصوص کودک بود. بقیه موارد مرگ در کوله بچه، کریر و کالسکه اتفاق افتاد.

فاصله وقتی از آخرین بار که والدین کودک رو زنده دیدن تا زمان فوت، بین ۴ دقیقه تا ۱۱ ساعت بود.

در یکی از این حوادث، کودکی یازده ماهه با شیشه شیر در دست، روی صندلی مخصوص خودرو به خواب رفته بود. کمربند قسمت سینه بسته شده بود، اما قسمت پایین آزاد بود. کودک هنگام خواب در صندلی لیز خورده و بند اون باعث خفگی ایشون شده بود.

کارشناسان اخطار میدن که هیچوقت نباید نوزاد رو در این وسیله بدون نظارت رها کرد.

اگه کودکی در صندلی درست قرار بگیره و بندها درست بسته شه، کمتر در برابر خفگی قرار میگیره.

 

نکات لازم

– در آغوش نگه داشتن نوزاد در داخل خودرو هر گز امن نیس، چون با جزئی ترین تصادف ممکنه نوزاد از آغوش افراد خارج شه. حتی این احتمال هست که موقع برخورد، خود فرد به نوزاد آسیب وارد کنه.

– هیچوقت کودک رو در بین رانندگی روی زانوی خود قرار ندین.

– اگه قصد خرید یه صندلی ایمنی رو دارین ، دقت کنین صندلی نامبرده متناسب با سن، قد و اندام کودکتون باشه.

– بهترین جا واسه کودکان زیر ۱۲ سال ، صندلی عقب خودروه. صندلی جلوی خودرویی که کیسه هوای سرنشین اون فعاله، اصلا مکان مناسبی واسه نوزادان نیس.

– واسه نوزادان و کودکان ریزجثه ای که وزن اونا کمتر از ۹ کیلوگرمه ، حتما از صندلی مخصوص نوزادان استفاده کنین.

– اگه صندلی کودک دارای لوازم اضافی (مثل میز و چیزای دیگه ای به جز اینا…) است ، دقت کنین این لوازم در مقابل صورت و گردن کودک قرار نگیرند.

– هروقت صندلی کودک طوری در خودرو نصب شه که صورت اونو به جلو باشه، دقت کنین وقتی واسه ثابت کردن صندلی کودک روی صندلی خودرو از کمربند ایمنی استفاده می کنین، به کودک فشار وارد نکنه.

کودکان سرمایه های مهم آینده کشور عزیزمون هستن. پس با در نظر گرفتن دستورالعملا و ریزه کاریای مربوط به ایمنی، جفت و جور و نصب صندلی مناسب در سلامتی و ایمنی این عزیزان سهیم باشیم.

منابع:
پایگاه خبری پلیس
شفاآنلاین

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *