از عرق زیر بغل این گونه رهایی یابید | بیماری

: از عرق زیر بغل این جور رهایی یابید 

عرق ناحیه زیر بغل آدم می تونه آزار دهنده باشه به خصوص وقتی که بوی نامطبوع اونم خود ما و بقیه رو آزار دهد. بعضی وقتا اندازه عرق ترشح شده در زیر بغل زیاد می شه. با راهکارهایی میشه واسه نظارت عرق و بوی بد اون استفاده کرد. حواستون باشه که اضطراب هم میتونه اندازه تعریق رو زیاد کنه

عرق کردن فرآیندی طبیعی هست که دمای داخلی بدن رو مخصوصا هنگام ورزش و یا در هوای گرم، تنظیم می کنه.به محض این که عرق از روی سطح پوست تبخیر میشه، گرما اضافی رو نابود کرده و بدن رو سرد می کنه.بدیش اینه این کارکرد طبیعی بعضی وقتا به دلیل استفاده از داروهای جورواجور و یا شرایط و مشکلات احساسی، ممکن هست دچار مشکل شده و اندازه تعریق زیاد شه.

اما سوال اساسی این هست که با وجود بیش از ۲ میلیون غده تعریق در سراسر بدن، به چه دلیل زیر بغل بیشتر از هر جای دیگه عرق میکنه؟در واقع، غدد عرق آپوکرین که باعث تعریق خیلی می شن، زیر بغل قرار گرفتن.

ترشحات ساخت شده به وسیله این غدها شامل پروتئین و اسیدهای چرب هستش که باعث کلفت تر شدن مولکولای عرق و همین طور شیری یا زرد رنگ شدن اون می شه.با اینکه عرق به تنهایی بدون بو هست، اما در برخورد با باکتریای روی سطح پوست و مو که وظیفه سوخت و ساز پروتئین ها و اسیدهای چرب رو برعهده دارن، بوی نامطبوعی ساخت میشه.

پس، هر کسی واسه برخورداری از بهداشت و رابطه اجتماعی مناسب، باید اندازه تعریق زیر بغل خود رو تحت بازرسی درآورده و از ازدیاد اون جلوگیری کنه.در این باره، مطلب پیش رو چندین روش موثر رو مطرح می کنه.

استفاده از ضد عرق و دئودورانت
تعداد زیادی از افراد گذشته از خروج از خونه، واسه بازرسی عرق و بوی بد اون، ضد عرق و یا دئودورانت استفاده می کنن.دئودورانت بوی نامطبوع بدن رو پوشونده و ضد عرق از موادی تشکیل شده هست که جلوی تعریق رو میگیره. امروزه ضد عرق و دئودورانتای جورواجور با فورمالاسیونای متناسب واسه بانوان، آقایون و حتی نوجوانان در بازار موجود هست؛ پس، متناسب با شرایط، می تونین کالای لازم خود رو بخرین.

درضمن، تلاش کنین همۀ وقت} از مدلی استفاده کنین که جدیدتر و محکم تر بوده و شامل ترکیبات آلومینیومی بیشتری باشه تا اندازه تعریق شما رو بهتر نظارت کنه.

دقت به مقدار تعریق
اگه با این که از ضد عرق استفاده می کنین، بازم زیر بغل تون مثل سونا میمونه؛ پس باید یه نسخه قوی تری رو به کار بگیرین.پس، بهتر هست از یه ضد عرقی استفاده کنین که دارای ترکیبات کلرید آلومینیوم قوی تر و متراکم تری باشه.

ضد عرقای معمولی معمولا بین ۱۰ تا ۲۵ درصد شامل کلرید آلومینیوم هستن، در حالی که این اندازه در ضد عرقای قوی تر به ۳۰ تا ۴۵ درصد زیاد می شه.

تنظیم کارای هرروز
پوست زیر بازوها و زیر بغل معمولا شکننده و نازکه. بدیش اینه استفاده دراز مدت از ضد عرق به خصوص آنایی که کلرید آلومینیوم بیشتری دارن باعث خارش و سوزش پوست می شه.پس با انجام یه سری از کارا از این صدمات تا جای ممکن جلوگیری کنین. مثلا، طی یکی دو روز بعد از اصلاح، هیچوقت از ضد عرق استفاده نکنین.

همین طور گذشته از به کار گیری ضد عرق، با آب داغ دوش نگیرید، چون آب گرم منافذ پوستی رو باز کرده و باعث میشه تا کلرید آلومینیوم آسیب بیشتری وارد کنه.

همۀ وقت} ضد عرق رو به پوست به طور کامل خشک و خنک بمالید.

همین طور می تونین شبا گذشته از خواب ازش استفاده کنین، چون کلا افراد در شب کمتر عرق میکنن؛ در نتیجه، غدهای زیر بغل خوب کلرید آلومینیوم رو جذب کرده و روز بعد اندازه تعریق کم میشه.

دقت در انتخاب لباس
لباسی که می پوشید در اندازه تعریق شما بسیار موثر هست. اونا میتونن به شما احساس راحتی بدن و یا در مقابل، منافذ پوستی رو بزرگ تر کرده و تعریق رو زیاد کنن.پس، تلاش کنین همۀ وقت} از لباسهای جفت و جور شده از الیاف طبیعی مثل کتون، پنبه، پشم، کنف و یا ابریشم استفاده کرده تا پوست تون بهتر نفس بکشه.

بازرسی اضطراب
اضطراب باعث تحریک غدد تعریق شده و اندازه اونو زیاد می کنه.پس، تلاش کنین با روشای مختلفی مثل تنفس عمیق، تغذیه مناسب، تفکر مثبت و خواب کافی، اندازه اضطراب خود رو کم کنین.

اتخاذ سبک زندگی بدون استرس
شکل زندگی سالم که شامل ورزش و برخورداری از یه رژیم خوراکی مناسب و سالم میشه، می تونه مقاومت بدن رو در مقابل استرس های دراز مدت، افزایش می ده.پس، در شرایط استرس زا مثل شرایط بد اقتصادی، فشار کار و یا مشکلات و مسائل احساسی تلاش کنین با روشی مثل تنفسای عمیق و یا به کار گیری دارو تحت نظر متخصص، استرس خود رو بازرسی کنین.

اضافه بر این، ورزش های هوازی و همین طور یوگا میتونن نقش موثری در کاهش تنشای هرروز شما دارا باشن.همین طور، بیوفیدبک که یه روشی هست واسه اندازه گیری لحظه به لحظه عملکردهای خاص مثل ضربان قلب و یا اندازه دمای بدن، می تونه به بازرسی استرس هم کمک کنه.

رژیم خوراکی مناسب
از مصرف غذاهایی مثل نوشیدنیای کافئین دار، مشروبات الکلی، سیر، پیاز و خوراکیای پرادویه که عرق تون رو بدبو میکنن، دوری کنین.چون بیشتر این غذاها سیستم اعصاب مرکزی رو تحریک کرده و همین طور دمای بدن تون رو زیاد کرده و بدن بیشتر عرق میکنه.

درمانای خونگی

روند تعریق از هیپوتالاموس در مغز شروع میشه. این غده حساس، افزایش دمای مرکزی بدن رو تشخیص داده و با فرستادن سیگنال به بدن، روند تعریق و خنک سازی رو شروع میشه، اما با نوشیدن آب خنک میشه این روند رو دور زد. پرآب نگه داشتن بدن، دمای داخلی و همین طور اندازه ساخت سلولای تعریق رو کم می کنه.

  پس، هرروز اندازه مصرف آب باید طوری باشه که هیچوقت علائم تشنگی ظاهر نشه. همین طور می تونین با به کار بردن پودر جوش شیرین زیر بغل خود، از بوی بد عرق پیشگیری کنین.لیمو ترش هم انتخاب خوبی هست. گذشته از خواب کمی آب لیموترش تازه رو به زیر بغل تون بمالید و بذارین خشک شه. لیمو ترش دقیقا مثل یه دئودورانت طبیعی عمل می کنه.

مراجعه به متخصص
اگه احساس کردین زیادتر از اندازه و غیر عادی عرق می کنین، حتما به یه متخصص مراجعه کرده تا مطمئن شید که مریضی پنهونی ندارین.تعریق زیادتر از اندازه می تونه به وجود اومده به وسیله مریضیایی مثل نارساییای قلبی، پرکاری تیروئید، افت قند خون، سرطان خون، یائسگی، سل و یا مشکلات روحی و روانی مثل استرس یا اضطراب باشه.

.

منبع :gahar.ir

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *