از عفونت ساده | تا ابتلا به سرطان | بیماری

: از عفونت ساده، تا دچار شدن به سرطان

:  سرطان کشنده ترین مریضی عصر ماست و هر چی پیش میریم آمار دچار شدن به اون بالا میره و جون آدمای زیادی رو میگیره. به نظر شما منشأ سرطان کجاس؟ درسته بخش بزرگ اون از عادات بد غذایی و سبک زندگی نادرست ناشی میشه ولی عفونتا هم در بروز سرطان نقش دارن. همه عفونتا فرد رو مستعد دچار شدن به سرطان نمی کنن اما این اتفاق در مورد بعضی از عفونتا میفته. در ادامه به بررسی عفونتایی که باعث بروز سرطان می شن رو به شما معرفی میکنیم. با ما همراه باشین.

عفونت می تونه باعث دچار شدن به سرطان شه؟

عفونتهای ویروسی

این مسئله در مورد همه ویروسها صدق نمی کنه. تنها ویروسهایی که توانایی ایجاد تغییر در ساختمون ژنتیکی سلول رو دارن می تونن شانس دچار شدن به سرطان رو زیاد کنن. تحقیقات، رابطه بعضی از این ویروسا با سرطانای جور واجور رو به اثبات رسانیده س. از جمله:

ویروس HIV

ویروس پاپیلومای انسانی

هپاتیت B و C

ویروس اپشتین بار

لوسمی انسانی سلولهای تی  (HTLV-1)

عفونتهای باکتریایی

تحقیقات در این مورد ادامه داره ، اما در بین باکتریها تنها رابطه هلیکوباکتر پیلوری که در معده بعضی افراد هست با سرطان معده به اثبات رسیده.

عفونتهای انگلی

شیستوزوما

در بین انگلهای انسانی شیستوزوما شناخته شده ترین انگل مربوط به سرطانه که احتمال دچار شدن به سرطان دیواره مثانه رو زیاد می کنه.ً ربطی به عوامل صنعتی و شغلی نداره ، اما درمحیطای صنعتی، آلودگی به این انگل بیشتره. شیستوزوما در بافت مثانه لونه گزینی کرده، موجب سرطان مثانه می شه.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *