از عفونت قارچی ناخن چه می‌دانید؟ | بیماری

 

 آمار پزشکی نشون میده که حدود نصف افراد تا رسیدن به سن ۷۰ سالگی به عفونت قارچی ناخن گرفتار می شن. روی ناخن گرفتار به قارچ بیشتر لکه های سفید – زرد یا نارنجی – قهوه ای ظاهر می شه. هم اینکه در بعضی موارد از ناخن گرفتار به این عفونت بوی نامطبوعی استشمام می شه.

این مریضی علاوه بر اینکه ظاهر ناخن رو بیریخت و اونو سست می کنه هم اینکه در بعضی موارد ناخن آسیب دیده کلفت می شه که کوتاه کردن اون سخته و امکان داره در برخورد با وسایل آزاردهنده و دردناک شه.

 

قارچای ناخن معمولا با عفونت قارچی پوست شروع می شن. وقتی که عفونت پوست درمان شه، ناخنا به عنوان منبع عفونت دوباره عمل کرده و قارچا رو به دیگر نقاط بدن یا افراد دیگه منتقل می کنن. قارچ ناخن مریضی خوددرمان پذیر نیس و ممکنه منبعی واسه گسترش عفونت قارچی روی پوست و برعکس باشه. اما در صورت مبادرت به درمون الان شکلای جور واجور درمانای خوراکی و موضعی واسه این آسیب هست.

 

 

واسه مقابله با قارچ ناخن روش درمانی خوراکی ترجیح داده می شه اما با این حال به دلیل اینکه داروهای خوراکی بعضی مشکلات جانبی مثل آسیب دیدن کبد رو هم به دنبال دارن، بیماران به کار گیری کرمای موضعی رو بهتر می دونن.

 

قارچای عامل این عفونتا معمولا در مکانای گرم و مرطوب مثل استخرهای عمومی و باشگاه ها رشد می کنن. هم اینکه این ارگانیزمای مریض کننده رو میشه در کفشا، جورابا و حتی حموم پیدا کرد. این قارچا به فریز شدن و گرما دیدن مقاوم هستن.

 

به گفته پزشکان رعایت نظافت فردی مثل کوتاه نگهداشتن ناخنا، خشک و تمیز نگهداشتن اونا در کاهش خطر دچار شدن به عفونت قارچی موثره. هم اینکه به کار گیری کفشای روباز در جلوگیری از دچار شدن به این آسیب نقش داره. در عین حال به افراد پیشنهاد می شه که در مکانای عمومی مثل استخر و حموم پابرهنه راه نرن.
منبع:asriran.comجمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

  • مطالب در رابطه

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *