از عفونت های سینوسی مزمن بترسید | بیماری

محمدرضا بلورساز گفت: در صورت آدم فضاهایی به نام سینوسا هست که نقش تهویه هوا و فیلتر رو اجرا می کنن. این سینوسا شامل ۲ سینوس پیشونی، ۲ سینوس فکی، ۴ سینوس در دور و بر چشم و ۲ سینوس در کف مغز بوده که وجود اونا فوق العاده واسه بدن خوبه.

*التهاب و تورم سینوسا سینوزیته

ایشون اضافه کرد: وقتی این سینوسا عفونت کنه به اون سینوزیت می گن. در واقع التهاب و تورم سینوسا سینوزیته که در کودکان ۴ ساله به بالا بیشتر در سینوسای فکیه چون که این سینوسا در اونا تکامل بیشتری پیدا کرده.

این فوق تخصص عفونی کودکان گفت: سینوسای دور و بر چشم از اول تولد تشکیل می شه و سینوسای پیشونی هم از ۸ سالگی به بعد به وجود میاد پس افراد بالغ ممکنه دچار سینوزیت فکی یا پیشونی شن و شیرخواران بیشتر با سینوزیت دور و بر چشم مواجه می شن.

* سرماخوردگی موجب عفونت سینوسی می شه

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: دلیلی که موجب عفونت سینوسی می شه سرماخوردگیه پس ویروسا و بعد از اونا میکروبا عامل عفونتای سینوسی هستن.

ایشون اضافه کرد: حدود ۷۰ درصد آدمایی که سرما می خورن دچار التهاب سینوسی می شن.

* سرماخوردگی طولانی، آلرژی، دیابت و سرطان موجب سینوزیت می شه

این فوق تخصص عفونی کودکان گفت: عواملی که موجب می شه فرد به سینوزیت گرفتار شه سرماخوردگی دراز مدت، آلرژی، وجود جسم خارجی در بینی، بعضی بیماریای زمینه ای مانند دیابت، سرطان، مشکل ایمنی و آلرژیه که این وسط آلرژی و سرماخوردگیای دراز مدت و تکرار شونده از همه شایع تر هستن.

* علائم سینوزیت شیرخواران

بلورساز گفت: تورم و قرمزی چشم، تب، تهوع، بی قراری و بعضی وقتا سرگیجه جزو و علائم سینوزیت در شیرخواران بوده که مربوط به عفونت سینوسای دور و بر چشمه.

ایشون اضافه کرد: این مریضی فوق العاده خطرناکه چون در اون ناحیه استخوانیه که ممکنه درگیر شده، مشکی شه و چشم رو گرفتار کنه که در آخر دچار شدن به عفونت شدید چشمی رو همراه داره.

* علائم عفونت شدید چشمی به وجود اومده به وسیله سینوزیت

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: علائم عفونت شدید چشمی که به دنبال سینوزیت اتموئیدیت ایجاد می شه قرمزی، بیرون زدگی کره چشم، ایجاد حرکات در این ناحیه، تب بالا، استفراغ و در صورت نبود درمان نابیناییه.

ایشون اضافه کرد: کودکی که دچار سینوزیت فکی می شه نشونه هایی مانند ترشح بینی چرکی، سردرد شدید، گرفتگی بینی، تب و بی اشتهایی داره و ترشحات چرکی از پشت حلق کودک داخل گلوی اون می ریزه.

این فوق تخصص عفونی کودکان ادامه داد: سینوزیت پیشونی که در دوران نوجوونی و بزرگسالی دیده می شه با سردرد فوق العاده شدید، تب، لرز، گرفتگی بینی و ترشح از بینی همراه س.

* فرق سینوزیت زیاد و طولانی

بلورساز گفت: فرق سینوزیت زیاد و  طولانی اینه که نوع طولانی به درمان جواب نمی ده یا برگشت می کنه، هم اینکه بهترین تشخیص معاینه بالینی کودک رادیوگرافی سینوسا و در آخر سی تی اسکنه و بهترین تشخیص هم درمان آنتی بیوتیکیه.

* واسه پیشگیری از دچار شدن به عفونتای سینوسی چه کنیم

این فوق تخصصی عفونی کودکان گفت: بهتره کودکان در زمستون از سرما مراقبت شن، از تماس با باد سرد محفوظ بمونن، واکسنای لازم رو تزریق کنن و به محض ورود به منزل دستای خود رو بشورن.

ایشون خاطر نشون کرد: پیشنهاد می شه اگه کودکی  مشکوک به علائم سینوزیت بود به دکتر مراجعه کرده، پیشنهادای درمانی رو جدی بگیره و واسه کنترل دوباره هم به دکتر مراجعه کنه چون که اگه سینوزیت مخصوصا سینوسای پیشونی درمان نشه خطر دچار شدن به مننژیت رو همراه داره.

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *