از علائم سرطان کولون چه می دانید؟! | بیماری

: از علائم سرطان کولون چه میدونید؟!

: به گزارش ایران ناز گرفتگی یا قولنج معده و …، نفخ، گاستریت و درد شکمی می تونه از علائم سرطان کولون باشه؟جواب این سوال که قولنج شکمی از علائم سرطان کولونه یا نه، هم سخته و هم مهم. معلوم شده بیشتر آدمایی که علائم

 

 

بعدا منتهی به سرطان کولون شده و از شانس درمان کم کنه.از اونجایی که جواب این سوال، بله یا خیر ساده نیس، باید نگاهی بندازیم به بعضی از عواملی که کاهنده یا افزاینده این احتمال هستن.

 

این درد چه احساسی داره؟

 

کلمه قولنج یا گرفتگی و درد، طیف خیلی از احساسای ناخوشایند در ناحیه شکم رو پوشش میده، از یه حس ناراحت کننده ناچیز گرفته تا درد شدید و فلج کننده. روده بزرگ تون ممکنه در این درد اثر داشته باشه یا نباشه.

 

به دکتر تون دقیقا توضیح بدین که چه احساسی دارین و از کلمات واضحی واسه این توضیح استفاده کنین. این کار به دکتر کمک می کنه سریع تر تشخیص بده که در بدن شما چه اتفاقی در حال رخ دادنه، مثلا خیلی ساده نگید که

 

” من درد شکم دارم”.وقتی معده تون دچار گرفتگی می شه و یا درد ضعیف تون می کنه، فکر کردن کار سختیه. وقتی در مطب دکتر نشسته اید، تلاش کنین تموم مراحل دردتون رو از اول و با جزئیات به خاطر بیارین تا بهتر اونو توضیح بدین.

 

درد:

توضیح بدین که وقتی این قولنج و درد شکم به سراغ تون اومد:

 

    – در حال انجام چه کاری بودین؟
    – چیجوری متوقف شد؟
    – این گرفتگیا بعد از خوردن غذا بود؟
    – چه وقتی این درد رو ندارین؟
    – بین ورزش چیجوری هستین؟

 

 

کیفیت درد:

واسه توضیح گرفتگیا از کلمات روشن و دقیق استفاده کنین، مانند:

 

    – شکم درد یهویی
    – سوزش تند و شدید، همیشگی، بعضی وقتا
    – بی حالی و بی حسی

 

ناحیه درد:

محل دقیق گرفتگیا در شکم تون رو توضیح بدین:

 

    – این دردها ممکنه در سراسر شکم (بیشتر قسمتای شکم)
    – در پشت
    – در یکی از پهلوها

 

شدت درد:

 

از ملاک ۰ تا ۱۰ واسه امتیاز دادن به دردتون استفاده کنین، صفر یعنی بدون درد و ده یعنی بدترین دردی که تا کنون داشتین. از اونجایی که هممون به دلایل جورواجور درد رو تجربه می کنیم، این روش به دکتر تون کمک می کنه تا تشخیص بده

 

که این قولنجا تا چه حد خطرناک و جدی هستن.زمان بندی درد:توضیح بدین اگه این دردها بعضی وقتا هستن:  – چه مدت طول میکشن  – بیشتر در چه زمانایی رخ میدن (صبح، بعدظهر یا شب)باید یادتون باشه

 

که شدت علائم شما همیشه هم نشون دهنده شدت و وخامت مشکل تون نیس. ممکنه قولنجای شدید و گرفتگیای سختی داشته باشین، اما دلیلش آنفلوآنزای معده باشه، عوضش دردهای کوتاه مدت و ناچیز تر به خاطر سرطان روده بزرگ باشن.

 

چی دلیل قولنج یا درد شکم می شه؟

 

به غیر از سرطان کولون، درد شکمی دلایل جورواجور دیگری هم می تونن داشته باشن که ممکنه بی خطر و یا خطرناک باشن. بعضی از این علل عبارتند از:

 

    – نفخ و ورم معده
    – پرخوری یا سوء هاضمه
    – سنگ کلیه یا سنگ کیسه صفرا
    – بیماریای التهابی روده مانند مریضی کرون یا کولیت زخمی
    – ویروس شکمی
    – اسهال یا یبوست
    – عادت ماهیانه
    – حاملگی خارج رحمی
    – آپاندیسیت

 

چه وقتی باید نگران درد شکم شید؟

 

با اینکه بیشتر قولنجای شکمی دلایل خیلی جدی ندارن، اما باید به دکتر مراجعه کنین. قولنجایی که بیشتر از ۲۴ ساعت طول میکشن و یا همراه با تب هستن، باید هر چی زودتر مورد بررسی پزشکی قرار بگیرن.به هر علامت دیگری که دارین هم توجه کنین، مخصوصا نشونه هایی که به سرطان کولون مربوط می شن مانند:

 

 

    – احساس خستگی و ناتوانی و بی انرژی بودن بر خلاف استراحت کافی
    – خون در مدفوع
    – تغییر در الگوهای دفع مثلا اندازه مدفوع
    – احساس تهوع و استفراغ
    – نفخ معده یا گاز شکم
    – کم خونی یا کاهش تعداد گلبولای قرمز خون
    – کاهش وزن بی دلیل، یعنی بدون رژیم گرفتن یا تلاش واسه کم کردن وزن

 

قولنجای شکمی که به سرطان کولون مربوط هستن

 

بیشتر، گرفتگیا یا دردهای شکمی در قسمت چپ روده بزرگ، به سرطان مربوط می شن. گرفتگیا ممکنه به دلیل سرطان پیشرفته کولون هم باشن، در این حالت لایه شکم آسیب دیده و دلیل دردهای قولنجی می شه.

 

تومورهای سرطانی می تونن خونریزی کنن و به مخاط معده یا بقیه اندامای مجاور آسیب برسانند. در موارد نادرتر، تومورهای بزرگ می تونن دلیل انسداد روده شده و در نتیجه مدفوع، باریک و نواری شکل شه و یا مجرای دفع به طور کامل بسته شه.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *