از علت تا درمان درد پاشنه پا | بیماری

: درد پاشنه پا چه دلایلی داره

درد پاشنه پا یکی از مشکلات شایعیه که می تونه دلایل بسیاری داشته باشه. هر چند بعضی وقتا درد پاشنه پا می تونه به وجود اومده به وسیله یه مریضی مانند آرتریت روماتوئید یا نقرس باشه، اما معمولاً این درد یه آسیب موضعیه که تنها مچ پا رو درگیر می کنه .در این مطلب شما رو با دلیل درد پاشنه پا و راه های درمان اون آشنا می کنیم.

از دلیل تا درمان درد پاشنه پا

اگه از پاشنه پای خود زیادتر از اندازه استفاده کنین یا آسیب ببینین، ممکنه درد پاشنه پا رو حس کنین. این درد ممکنه ناچیز باشه و بعضی وقتا ضعیف کننده می شه .درد پاشنه پا یکی از دردهاییه که مشکلات زیادی واسه فرد گرفتار بوجود میاره، اما در بیشتر موارد قابل درمانه و درمان اونم بستگی به دلیل درد داره. در این مقاله به مهم ترین علل درد پاشنه پا می پردازیم .

دلیل درد پاشنه پا چیه و چیجوری درمان می شه؟

پا و مچ پای شما از ۲۶ استخون، ۳۳ مفصل و بیشتر از ۱۰۰ تاندون تشکیل شده. پاشنه پای شما بزرگترین استخون این قسمته .اگه از پاشنه پای خود زیادتر از اندازه استفاده کنین یا آسیب ببینین، ممکنه درد پاشنه پا رو حس کنین. این درد ممکنه ناچیز باشه و بعضی وقتا ضعیف کننده می شه. اگه درمانای ساده خونگی درد رو آرامش نده، لازمه واسه تشخیص دلیل به دکتر مراجعه کنین .

 

 

 درد پاشنه پا چه دلایلی داره

عادی ترین علل درد پاشنه پا

فاستئیت پلانتار Plantar fasciitis : فاستئیت پلانتار وقتی اتفاق می افته که فشار زیادی به پا وارد شده و به رباط کف پا یا رباط فاشیای پلانتار * plantar fascia آسیب رسونده و باعث درد و سفتی در این قسمت می شه .

پیچ خوردگی ها و فشارها: پیچ خوردگیا آسیبایی هستن که بیشتر در نتیجه فعالیتای جسمی به بدن وارد می شن. این آسیبا عادی هستن و از ناچیز تا شدید وجود دارن .

شکستگی:شکستگی استخون این قسمت هم باعث بروز درد می شه. این وضعیت یه شرایط اورژانسی حساب می شه و نیاز به درمان فوری داره .

التهاب تاندون آشیل Achilles tendonitis : التهاب تاندون آشیل وقتی اتفاق می افته که تاندون آشیل، تاندونی که ساق پا رو به پاشنه پا وصل می کنه، دردناک یا ملتهب شه، دلیل اون استفاده زیاد یا آسیب س .

بورسیت Bursitis : التهاب بورس هاست. بورسا Bursae کیسه های پر شده از مایع هستن که در دور و بر مفاصل یافت می شن. این کیسه ها منطقه ای که تاندونا، پوست و بافت عضلات به استخوانا می رسن رو محاصره کردن. (بورسا از اصطکاک بین استخوانا و بقیه بافتا جلوگیری می کنن) .

اسپوندیلیت آنکیلوزان یا آنکیلوزانیا Ankylosing spondylitis : این نوع آرتریت در درجه اول ستون فقرات رو تحت تاثیر قرار میده و باعث التهاب شدید مهرها می شه که ممکنه منتهی به درد طولانی و ناتوانی فرد شه.

استئوکندروز Osteochondroses : این مشکلات مستقیما روی رشد استخوانا در کودکان و نوجوانان تاثیر میذاره .

آرتریت واکنشی Reactive arthritis : یه عفونت در بدن می تونه عامل شروع این نوع آرتریت باشه. (به دنبال یه عفونت تو یه قسمت از بدن در مفصلی دور از اون التهاب ایجاد می شه) .

رباط فاشیای پلانتار plantar fascia :فاشیای پلانتار یه بافت کلفت در کف پاست که استخون پاشنه پا رو به انگشتای پا وصل می کنه و قوس پا رو بوجود میاره. وقتی که این بافت ملتهب می شه نام مشکل فاستئیت پلانتارنامیده می شه .

 مهم ترین دلایل درد پاشنه پا

ضربه کفش پاشنه بلند

این آسیب که نام پزشکی اون اگزوستوز پشت پاشنه س، یعنی رشد عجیب یه زائده استخوانی در پشت پاشنه پا. این آسیب بیشتر در میان زنون جوانی شایعه که به دلیل فشارهای به وجود اومده به وسیله کفشای پاشنه بلند، مدت زیادی دچار بورسیت بودن.

کبودیای موضعی

پاشنه پا هم مانند بقیه بخشای پا، در حوادث ضربه خورده و دچار کبودی می شه. عموماً، این حالت به شکل یه “کبودی سنگ” اتفاق می افته که یه آسیب ضربه ایِ به وجود اومده به وسیله قدم گذاشتن روی یه جسم تیز در بین راه رفتن با پای برهنه س.

گیر افتادن عصب

فشرده شدن یه عصب کوچیک (شاخه ای از عصب پلانتار خارجی) می تونه باعث درد، بی حسی یا سوزش در ناحیه پاشنه پا شه. در خیلی از موارد، این فشردگی عصب به وجود اومده به وسیله پیچ خوردگی، شکستگی یا تورم سیاهرگ نزدیک پاشنه پا هستش.

برآمدگیای غیر عادی پاشنه

این آسیب در نوجوانان رایجه. استخون پاشنه هنوز به طور کامل بالغ نشده و سایش زیادی هم داره پس استخون بیشتری ساخته می شه. در افراد گرفتار به صافی کف پا و یا خانمایی که قبل از بلوغ استخون، شروع به پوشیدن کفشای پاشنه بلند می کنن، شایعه.شما خیلی راحت می تونین با خیس کردن پاها و راه روفتن روی سطوح صاف، کف پای صاف ، رو تشخیص بدین.

التهاب طولانی پاشنه پا

این آسیب به دلیل نازک شدن بافت پاشنه و یا به دلیل برداشتن قدمای سنگین ایجاد می شه.

چه وقتی واسه درد پاشنه پا به دکتر مراجعه کنیم؟

اگه دچار درد پاشنه پا هستین، اول می تونین از روشای درمان خونگی استفاده کنین، از جمله استراحت واسه بهبود علائم. اگه درد پاشنه پا طی دو یا سه هفته بهبود پیدا نکرد، حتما به دکتر مراجعه کنین .

  میدونید دلیل درد پاشنه پا چیه

در صورت بروز هر کدوم از موارد زیر بدون این دست اون دست کردن به دکتر مراجعه کنین :

– درد پاشنه پا شدیده .
– درد یهویی شروع می شه
– در پاشنه پای خود قرمزی مشاهده می کنین
– در پاشنه پای خود التهاب مشاهده می کنین
– به خاطر درد پاشنه پا نمی تونین راه برید

روشی که واسه درمان درد پاشنه پا در خونه استفاده می کنین عبارتند از :

– استراحت تا حد ممکن
– به کار گیری یخ روی پاشنه پا دو بار در روز و هر بار به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه
– به کار گیری داروهای ضد درد بدون نسخه
– پوشیدن کفشای مناسب
– پوشیدن آتل شبونه، یه وسیله خاص که موقع خواب پا رو میکشه
– به کار گیری پاشنه کف کفش واسه کاهش درد

اگه این روشای خونگی موثر نبودن، لازمه به دکتر مراجعه کنین. دکتر با معاینه جسمی و پرسیدن سوالاتی در مورد زمان شروع علائم کار درمان رو شروع می کنه. ممکنه دکتر از شما بخواد تصویری با اشعه ایکس از پای خود بگیرین تا دلیل درد مشخص شه. وقتی که دلیل دقیق مشخص شه، درمان مناسب واسه درد انتخاب می شه .

در بسیاری موارد دکتر فیزیوتراپی رو پیشنهاد می کنه. فیزیوتراپی به تقویت عضلات و تاندونای پا کمک کرده و از بروز آسیبای بیشتر جلوگیری می کنه. اگه درد پاشنه پا شدیده، شاید داروی ضد التهاب براتون تجویز شه .

دکتر از شما می خواد از پای خود مراقبت کنین – یا با بستن پا و یا با به کار گیری پوشیدن دستگاه های خاص محافظتی .

در موارد معدود هم جراحی انجام می شه تا مشکل حل شه، اما جراحی پاشنه پا به دوره ریکاوری دراز مدت نیاز داره و همیشه درد پاشنه پا رو درمان نمی کنه .

درمان  درد پاشنه پا چیجوریه

نتیجه های درد پاشنه پا چیه؟

درد پاشنه پا ممکنه ضعیف کننده باشه و روی حرکات روزانه تون تاثیر بزاره. این درد ممکنه روش راه رفتن شما رو هم عوض کنه. در این شرایط ممکنه تعادل خود رو از دست داده و زمین بخورین و احتمال آسیب دیدنای بیشتره .

پیشگیری از درد پاشنه پا

پیشگیری از هر نوع درد پاشنه پا ممکن نیس، با این حال گامای ساده ای هست که میشه با به کار گیری اونا از آسیب دیدن پاشنه پا و بروز درد پاشنه پا جلوگیری کرد :

– کفشایی بپوشید که مناسب پاهای شمان و از پاهاتون محافطت می کنن
– واسه ورزش کفش ورزشی بپوشید
– قبل از ورزش کردن حرکات کششی انجام بدین
– سرعت خود رو موقع انجام فعالیتای بدنی کنترل کنین
– یه رژیم غذایی سالم انتخاب کنین
– وقتی که خسته هستین یا احساس درد می کنین، استراحت کنین
– وزن مناسب داشته باشین

از دلیل تا درمان درد پاشنه پا

دلیل درد پاشنه پا چیه؟

۵۵

برگرفته از دکتر سلام / تبیان / ف

.

منبع : namnak.com

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *