از علت تا پیشگیری و درمان حساسیت دندان | بیماری

: با مریضی حساسیت دندون بیشتر آشنا شید

حساسیت دندون که حساسیت شدید عاج دندون هم نامیده می شه، می تونه به صورت ناراحتی دندون دائمی یا درد پس از خوردن غذای سرد، نوشیدن مایعات سرد یا تنفس هوای سرد نمایان شه. شمام با این مشکل شایع روبرو شدین ؟ واسه اطلاعات بیشتر در مورد حساسیت دندون این بخش از نمناک رو مطالعه فرمایید .

همه چیز درباره حساسیت دندون

معمولا حساسیت دندون که حساسیت شدید عاج دندون هم نامیده می شه، می تونه به صورت ناراحتی دندون دائمی یا درد پس از خوردن غذای سرد، نوشیدن مایعات سرد یا تنفس هوای سرد نمایان شه. معمولا هم مشکل از وقتی شروع می شه که لثه ها تحلیل پیدا می کنن، چون که لثه ها ، ریشه های دندون رو می پوشونن و در جلوگیری از نفوذ تحریک کننده ها به منافذ عاج دندانی نقش مهمی بازی می کنن.
دندون درد
در زیر مینا مجاری لونه زنبوری ریز پر از مایعی هست که مستقیما به مغز دندون می رن که شامل عصب حساس دندانه. در حالت عادی، بزاق دهن باعث رسوب کلسیم بر مینای دندون شده و مانع باز شدن این مجاری می شه. اما مسواک زدن شدید و زیاد (مخصوصا با مسواک زبر)، عقب نشینی لثه ها، خوردن غذاهای اسیدی و دندون قروچه پوشش محافظتی دندون رو از بین می برن و انتهای مجاری رو لخت می کنن. ترک خوردگی دندانا و افتادن پرشدگیا هم مجاری رو لخت می کنن.
دلیل هر چی باشه، وقتی انتهای مجرایی لخت شد، تغییر شدید دمای دهن باعث جابه جا شدن سریع مایع درون اون می شه. این حرکت مایع باعث تیر کشیدن دندون می شه.
خورده شدن مینا باعث واکنشای دردناک به خوراکیای سرد می شه. اگه دندون تون به چیزای گرم حساسه یا اگه حساسیت به چیزای سرد بیشتر از چند لحظه زمان میبره، شایدً دچار التهاب برگشت ناپذیری شدین که ممکنه منتهی به آبسه (التهاب پر از چرک) شه.

: از دلیل تا پیشگیری و درمان حساسیت دندون

 نبود رعایت بهداشت دندون یکی از دلیلای حساسیت دندانا

لثه ها مانند یه پوشش، ریشه های دندون رو می پوشونن، پس با تحلیل لثه ها و از بین رفتن محافظ ریشه که «سمان» اسمشه، ریشه های زیرین دندانا بدون محافظ می مانند. از این رو مشاوره با دندانپزشک واسه شناسایی دلیل تحلیل لثه و انتخاب بهترین راه درمان خیلی با اهمیته.
در دندونای سالم، عاج دندون (بافت زنده درون دندون) به کمک لثه ها و لایه محکم مینای دندون مراقبت می شه. وقتی مینای دندون از بین میره یا وقتی که لثه ها بر اثر مسواک زدن محکم یا به کار گیری مسواکی با الیاف بسیار زبر تحلیل پیدا میکنن، لایه سمان ساییده شده و ممکنه عاج دندون نمایان شه.عاج دندون از تعداد زیادی راه ( لوله های میکروسکوپی به نام توبول) تشکیل شده که با عصب عمق دندون در ارتباطه.
سرما، گرما یا شیرینی می تونه دلیل تحریک عاج دندون و بعد اون تحریک عصبایی شه که ایجاد حساسیت، ناراحتی و درد می کنه.
چیجوری از بروز حساسیت دندون پیشگیری کنیم؟
کلا رعایت بهداشت دهن و دندون از بروز حساسیت دندون جلوگیری می کنه که این با دو بار مسواک زدن در روز به مدت ۵ دقیقه با به کار گیری مسواکای با کیفیت و دارای الیاف نرم و با خمیردندانای استاندارد شامل فلوراید صورت میگیره.
در عین حال باید از دندانپزشک واسه فهمیدن بهترین روش مسواک زدن و رفع نیازای دندانی کمک گرفت.
راه اصلی جلوگیری از حساسیت دندون، پیشگیری از تحلیل لثه هاست. البته مسواک زدن آروم (نه محکم) هم بسیار موثره
اگه عاج دندون نمایان شه، حتی اگه احساس درد نداشته باشیم تا آخر عمر این مشکل بهبود نخواد یافت. پس رعایت بهداشت دهن و دندون، حتی در وقتی که احساس درد نداریم، در جلوگیری از پوسیدگی ریشه خیلی مهمه.

چیجوری مسواک بزنیم؟
اول باید سطح خارجی دندانا رو با زاویه ۴۵ درجه به سمت شیار لثه مسواک زده و بعد داخل و میان دندانا ـ سطوح دندونای جونده و داخلی – رو مسواک بزنیم و سطح داخلی دندانا رو با به کار گیری حرکات بالا و پایین نوک مسواک شستشو بدیم. در آخر هم باید سطح زبون رو خیلی آروم مسواک کشید.

 تحلیل لثه یکی از دلیلای حساسیت دندانا

چه چیز دلیل بروز حساسیت دندون می شه؟
دلایل اصلی از دست دادن مینای دندون یا تحلیل لثه ها شامل به کار گیری مسواک ناجور (زبر و سخت) و فشار زیادتر از اندازه به دندانا هنگام مسواک زدن و به کار گیری خمیردندانی با قدرت سایندگی بیشتر از حده، مانند خمیردندانای ضدجرم یا سفیدکننده یا مخصوص سیگاریا.
البته باید توجه کرد در صورت نبود رعایت بهداشت دهن و دندون، نتیجه بعدی گسترش پوسیدگی ریشه دندانه که باید به وسیله دندانپزشک درمان شه. از دست دادن مینای دندون یا تحلیل لثه ها و تخریب لایه سمان روی ریشه باعث می شه عاج دندون بدون محافظ بمونه و نسبت به دندون دارای مینای طبیعی، نرم تر و دارای منافذ بیشتری شه. پس در اینجور شرایطی دسترسی باکتریا به اون بسیار آسون تر و امکان گسترش پوسیدگی بیشتر هستش.
چیجوری از دندونای حساس مراقبت کنیم؟
انتخاب مسواک مناسب یکی از راه های مراقبت از دندونای حساسه. در این شرایط باید از مسواک مخصوص استفاده کرد، چون که الیاف زبر مسواکای معمولی همراه با روش ناجور مسواک زدن می تونه باعث سایش یا تحلیل لثه ها شه.
انتخاب خمیر دندون مناسب از گروه ضد حساسیت ها و در آخر به کار گیری دهن شویه مناسب از مراقبتای دیگه هستش. ولی اگه نتیجه مناسب حاصل نشه، شاید نیاز به درمانای جدی تر مانند بازسازی و درمان عصب هستش.

چه وقتی دندانه ها حساس ترن؟

شما حساسیت بیشتری رو هنگام نوشیدن و یا خوردن چیزای سرد و یا تنفس هوایی سرد و بعضی مواقع با خوردن و یا نوشیدن چیزای داغ دارین . بعضی افراد موقع خوردن غذاها و یا نوشیدنیای شیرین و یا اسیدی حساسیت دارن .درد میاد و میره و بعضی مواقع شدید شدن پیدا میکنه .

کاری میشه در خونه واسه درمان حساسیت دندون انجام داد ؟

مارکای جور واجور خمیر دندانه های ضد حساسیت در بازار هست که باعث کاهش حساسیت می شن . این خمیر دندانه ها باید دو بار در روز استفاده شن

از دلیل تا پیشگیری و درمان حساسیت دندون

برگرفته از تبیان _ سیب سلامتی / ف

.

منبع : namnak.com

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *