از علل و علائم تا تشخیص غده تیروئید + راه درمان | بیماری

: دلیل ایجاد تیروئید چیه , چیجوری تخیص بدیم تیروئید داریم , فرق تیروئید پر کار و کم کار , راه های درمان با دارو و رژیم غذایی

علل و علائم اون:

پزشکا بیشتر علائم تیروئید رو با بیماریای طولانی دیگه اشتباه می گیرن. آنایی که مریض هستن، در مورد تشخیصی و درمان بیشتر میدونن. در آمریکا بحران انرژی هست. میلیونا زن و مرد در خود فرو رفته و روز به روز احساس خستگی بیشتر می کنن و نمی تونن کارای تولیدی بکنن و یا از زندگی خود لذت ببرن بعضی از اونا به بیماریای زیادی دچار هستن مثل: افسردگی و عصبانیت، مشکل گوارشی، سر درد، درد عضلانی. این مشکلات به دلیل کاهش سطح هورمون تیروئیده. وقتی که غده پروانه ای روی گلو به طور عادی برجسته به نظر می رسه، افراد دچار اضطراب می شن. اگه قبل از بروز نشونه های کم کاری تیروئید و یا سهم عمومی بودن اونا، مشکل تیروئید رو نمی شه. کارکرد این غده بیشتر مثل پدال گاز واسه بدنه. این هورمون به تموم سلولای بدن نفوذ کرده و انرژی تولید شده بدن رو واسه دستگاه ها تنظیم می کنه. هم اینکه مقدار کم هورمون تیروئید باعت کاهش حرکتای اعضای بدن می شه پس مقدار تحریک کننده اون می تونه خراب کننده باشه.

: از دلیلای و علائم تا تشخیص غده تیروئید + راه درمان

از دلیلای و علائم تا تشخیص غده تیروئید + راه درمان

پیش بینی می شه که ۵% مردم آمریکا دچار کم کاری تیروئید هستن، اما یافته های بررسی نشون میده که واقعا در آمریکا این مشکل ۲ برابر یعنی ۱۰% است. در بین زنان یائیسه ۱۰ نفر از ۵ نفر کم کاری تیروئید دارن، به چه دلیل این مریضی همه گیر شده. هیج کسی به طور قطع دلیل اونو نمی دونه، اما تعدادی از متخصصین غدد داخلی نظریه ای دارن که غده تیروئید از هوای آلوده، حشرهکشا و بقیه آلوده کننده های شیمیایی، افزایش تماس با اشعه به وسیله دستگاه های قوی، امواج مادون قرمز و امواج تلفن و استرس روحی طولانی ناشی می شه. بدون توجه به هر کدوم از این دلیلای، کم کاری تیروئید می تونه باعت بروز نشونه هایی شه که در سیستم تنظیم غده علاوه بر خستگی و کاهش انرژی و افسردگی متوسط پشت سر هم اتفاق میفته. در این شرایط بعضی از مردم در کنترل وزن مشکل پیدا می کنن، چون که سوخت و ساز بدن کنه می شه.

تشخیص

از اونجا که علائم می تونه عللی داشته باشه، پزشکا بیشتر واسه تشخیصی مشکلای تیروئید با بقیه بیماریا دچار اشتباه می شن. مثل: یائسگی، سندرم روده ی تحریکپذیر یا التهاب مفاصل. واسه جلوگیری از اشتباه در تشخیصی، آزمایشی خون واسه آزمایش کارکرد تیروئید، می تونه یه قسمت معمولی از بعضی معاینه های فیزیکی باشه. مخصوصا واسه افراد بالای ۳۵ سال، کنترل تیروئید مطمئن تره. اگه کسی از فامیل شما (حتی عمو و عمه) دچار مشکل تیروئید باشن یا خودتون هر کدوم از شرایط زیر رو داشته باشین بهتره که آزمایشی تیروئید بدین:

۱. دیابت

۲. ریزش موی یهویی

۳. اعلام نگرانی از کارکرد تیروئید.

توجه: در بیشتر آزمایشای معمولی، سطح هورمون محرکه تیروئید TCH بیشتر اندازه گیری می شه. بعضی وقتا ممکنه منفی کاذب باشه (یعنی نتیجه آزمایشیا طبیعیه حتی وقتی که تیروئید مشکلی داشته باشه) در این صورت عاقلانه س که تستای منفی کاذب پیگیری شده و به وسیله اندازه گیری هورمون تیروئید که تیروکسین (۱۱۹) یا ۴ T اسمشه تکرار شه. این هورمون در بدن به (تیرونین(T۳ ((۱۲e تبدیل می شه که آزمایش T۳,T۴ آزاد در خون معمولا درخواست می شه.

درمان:

هورمون آماده، درمان استاندارد واسه کم کاری تیروئید یه بار روزانه از T۴ه. اما واسه دریافت یافته های بهتر بعضی وقتا نیازه که بعضی وقتا مقدار اون متعادل شه. ۴ داروی ساخته شده مشخص واسه درمان هست که شامل ۴ آهستند. سین تیروئید(۱۲۱) پرفروش ترین دارو در امریکا هستش. این دسته دارو شامل: لوتیروئید (۱۳۳)، لو وکسیل (۱۲۳)، و اونتیروئید(۱۳۴) است. این ترکیبا همیشه برابر یکدیگرند. بعضی از مردم یکی از این داروها رو بر دیگری بهتر می دونن. متأسفانه نمیشه نظر داد که کدوم یکی واسه شما بهتره. اگه علائم بر خلاف ۶ ماه درمان بمونه، از پزشکتون بخواین که داروی شما رو عوض کنه. داروی T۴ تجاری در دسترسه اما کیفیت اون ممکنه پایین بوده و اعتبار اون از محصولای شناخته شده کمتر باشه و توانایی اون ممکنه با داروهای شناخته شده، اختلاف داشته باشه. اگه T۴ مورد استفاده، شناخته شده نباشه، ممکنه کار اصلی خود در بدن، که تبدیل شدن به T۳ه رو، نتونه درست بکنه. در این صورت پزشکا پیشنهاد میکنن که یه هورمون T۳ شناخته شده که اسم اون لیوتیرونین(۱۲۵) است، به رژیم دارویی فرد اضافه می شه. این هورمون فعالیت هورمونایی که خودشون T۴ رو بی تاثیر می کنن، تقویت می کنه و به اصلاح کارکرد طبیعی بدن شما کمک می کنه. در بعضی از موارد عصاره طبیعی هورمون تیروئید که شامل ۳ آوT۴ هستن، بهتر در دسترسه

از دلیلای و علائم تا تشخیص غده تیروئید + راه درمان

.

مژدگانی:

هورمونای تیروئید طبیعی نشاندار مثل (آرموتیروئید(۱۳۶) و وسی تیروئید(۱۳۷)) قیمت کمتری
نسبت به هورمونای شیمیایی دارن.

رژیم غذایی:

اگه بهترین رژیم دارویی هم داشته باشین نیاز به رژیم عذایی مناسب دارین. رژیم غذایی به سلامت تیروئید شما کمک میکنه و در معرضی مواد شیمیایی موجود در غذاهای آماده قرار نمی گیرین. خوردن غذاهای طبیعی بدون افزودنیا و شیرین کننده های ساختگی، بیشتر به طور روزانه رژیم غذایی رو تکمیل می کنن، که شامل: ویتامین ۱۰۰۰۰ A واحد، ویتامین ۵۰۰ C، ویتامین ۴۰۰ E واحد ویتامین ۵۰۰ B میلی گرم از شکلای جور واجور ویتامین ( B۱،  B۳ ،B۴) اسید فولیک: ۸۰۰ میکروگرم، روی ۲۵ میلی گرم، سلنیوم ۲۰۰ میکروگرم، منیزیم ۲۰ میلی گرم.

تیروئید به ید نیاز داره تا بتونه کار کنه، اما کمبود این نوع ماده معدنی وجود داشته، ولی حالا با مصرف نمک یددار مقدار زیادی بید دریافت می شه، مخصوصا اگه نزدیک ساحلی دریا زندگی کنین. در این صورت مقدار زیادتر از اندازه ید می تونه واسه تبروئید مضر باشه.

کاهش ید دریافتی:

اگه شما نمک بدون ید بخورین و یا دست کم اندازه سدیم رو به دلیل دوری از خوردن خوراکیای شور و بقیه غذاهای شامل سدیم دریافت کنبد، دچار کمبود بید میشین. فلوراید هم به مقدار زیاد واسه تبروئید سمیه شما نمی تونین از خمیر دندون شامل فلوراید استفاده کنین و اگه منابع آب آشامیدنی شامل فلورایده باید از آب معدنی استفاده کنین

.

منبع :www.sefidak.com

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *