از علل و علایم تا پیشگیری و درمان بیماری پسوریازیس | بیماری

آکایران :هفته نامه سلامت – دکتر محمدعلی نیلفروش زاده*: پسوریازیس یه جور مریضی اتوایمیون یا خودایمنیه که بیشتر در حل فاصل ۱۵ تا ۳۵ سالگی (دوران جوونی) شروع می شه و در اون سلولای پوستی به شکلی کنترل نشده و بسیار سریع افزایش می شن. این موضوع باعث بروز پلاکایی روی پوست می شه که زمینه التهابی و قرمز دارن و روی اون پوسته هایی سواره. این پلاکا معمولا روی دستا، آرنج، زانو، کمر، صورت و کف سر به وجود میان.

۱- پسوریازیس واگیر نداره
پسوریازیس واگیر نداره و شکلای جور واجور بسیار مختلفی از ناچیز تا شدید داره و با علائم جورواجور از تغییر حالت ناخنا گرفته تا پلاکای پوستی که ممکنه با خارش همراه باشه یا خیر، مشخص می شه. بعضی بیماران دچار در مفاصل هستن و بعضی وقتا مریضی با تب هم همراه می شه.
بنا : پسوریازیس حتی بعضی وقتا فرد رو دچار التهاب پشم و پلک می کنه. با در نظر گرفتن اینکه علائم بیشتر در کجا دیده می شن و ناچیز و شدید بودن اونا، درمانا فرق داره و گاه فرد مجبوره تا آخر عمر تحت درمان باشه.

: از دلیلای و علایم تا پیشگیری و درمان مریضی پسوریازیس

۲- علل جور واجور دچار شدن به پسوریازیس
تو یه سوم مبتلایان زمینه خانوادگی در بروز مریضی دخالت داره. تا الان ژنای بسیاری مربوط به این مریضی شناسایی شدن. مثلا میشه به ژنایی اشاره کرد که در کروموزم ۶ قرار دارن عامل بروز ۱۰ درصد پسوریازیسا هستن.
فاکتورهای ایمنی و محیطی هم غیر از مسائل ژنتیکی این وسط می تونن موثر باشن. در آدمایی که زمینه دچار شدن به پسوریازیس رو دارن، خاروندن، جراحات، آفتاب سوختگی و سوختگیای دمایی و شیمیایی، سرمای هوا و تهاجما و آلودگیای خارجی و عفونتای پوستی می تونه باعث شدید شدن علائم پسوریازیس شه.
دوری از خستگی و استرس، سیگار و نوشیدنیای الکلی و نور شدید آفتاب هم از شدید شدن علائم این مریضی پیشگیری می کنه.
۳- درمانای عادی
در درمان پسوریازیس معمولا از کورتونای موضعی به خاطر شدید بودن و فرم ضایعه ها استفاده می شه. در موارد شدید حتی تزریق کورتون هم لازمه. داروهای کراتولیتیک، مشتقات ویتامین D به شکل خوراکی و موضعی لایه بردارهای موضعی واسه تنظیم سرعت افزایش سلولای پوستی و ترکیبای آنتی متابلویک واسه متعادل کردن سیستم ایمنی و ترکیبای ضدپسوزیاریک و قطره اشک مصنوعی از جمله درمانای رایجه که بسته شدیدا مریضی تجویز می شه.
هنوز در کشور ما همون درمانای سنتی استفاده میشن و در کنار اون به بیماران پیشنهاد می شه با کمک نوردرمانی با به کار گیری امواج UV، کاهش استرس و به کار گیری مرطوب کننده ها و پانسمان روی دارو اندازه تاثیرگذاری داروها رو بیشتر کنه.
۴- تازه های درمان
تحقیقات بسیاری در مورد این مریضی و روشای درمان اون انجام شده و درمانای جدید هر بار معرفی می شه، مثلا آخرین درمان مربوط انگار ترکیب به نام A REG 3 هستش که محققان دانشگاه کالیفرنیا اونو پس از بیوپسی پوست افراد سالم و بیماران گرفتار به پسوریازیس و موشا شناسایی کردن.
کنترل این ترکیب روند درمون زخم رو از جا در آورد می کنه اما در بیماران گرفتار به پسوریازیس خوبه. یعنی این ترکیب نقشی دوگانه داره و میشه از اون در درمان بیماریای جور واجور استفاده کرد.
درمانای الان پسوریازیس همه سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن هستن اما ترکیب جدید تاثیری منفی بر سیستم ایمنی نداره.
۵- پسوزیاریس خاموش و روشن می شه
این مریضی دوره های برگشت و بهبودی داره و جواب به دارو شدیدا مریضی در فرد وابسته و صدالبته آموزش مریض هم خیلی با اهمیته. مریض باید بدونه که به واسطه مصرف دارو ممکنه به بیماریای داخلی دچار شه. به خاطر همین هر چند وقت یه بار باید از این نظر چک شه.
۶- الفبای پیشگیری
امکان پیش بینی وجود نداره اما امکان پیش گیری هست. مربوط نگه داشتن پوست دست کم ۲ بار در روز، نبود مصرف نوشیدنیای الکلی و استراحت کافی می تونه از بروز پسوریازیس یا شدید شدن علائم اون در فردی که زمینه اونو داره پیشگیری کنه.

۷- اصول خودمراقبتی در پسوریازیس
به هر فرد گرفتار به پسوریازیس پیشنهاد می شه که:
•    مرطوب کننده ای مناسب نوع پوستش داشته باشه و بعد از هر بار حموم یا دوش گرفتن یا مواجه با نور آفتاب پوستش رو مرطوب کنه.
•    واسه حموم باید از شامپویی ملایم استفاده کنه و هیچوقت پوستش رو با کیسه و لیف نشید.
•    کالاهایی که استفاده می کنه باید بدون بو و رنگ باشه تا ایجاد آلرژی و خارش نکنه.
•    دمای آب باید کمتر یا برابر ۳۶ درجه باشه. آب داغ پوست رو خشک می کنه و باعث شدید شدن علائم پسوریازیس می شه.
•    مدت دوش گرفتن باید بسیار کوتاه بوده و بیشتر از ۲۰ دقیقه طول نکشد.
•    لباسایی که این بیماران به تن می کنن باید سبک و گشاد و راحت و از جنس نخ یا ابریشم باشه. مارک لباسا یا هر زایده ای که ایجاد خارش و حساسیت کنه رو باید از لباس جدا کرد.
•    آرایش کردن ممنوع نیس اما باید از مواد غیرآلرژیک استفاده کرد.
•    اپیلاسیون با موم یا به کار گیری موکنا ممنوعه.
•    هوای داخل خونه نباید خیلی خشک باشه و فرد گرفتار باید مراقب سرمای هوا و خشکی به وجود اومده به وسیله اونم باشه.
•    خواب کافی، دور بودن از استرس و حفظ تناسب اندام هم به بهتر شدن و کم شدن نشونه های کمک می کنه.
 
*رئیس انجمن کارشناسان پوست ایران، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *