از علل و عوامل پاره شدن پرده گوش تا درمان | بیماری

اینبار در این مقاله می خوایم درمورد پارگی پرده گوش، علل و عوامل پاره شدن پرده گوش، راه های درمان اون بپردازیم. این بخش که با عنوان از دلیلای و عوامل پاره شدن پرده گوش تا درمان، در مجله پزشکی دکتر سلام منتشر شده شما رو به طور کامل با پارگی پرده گوش آشنا می کنه و با مطالعه این مطلب، سوالات خود رو جواب میگیرین. پارگی پرده گوش معمولا جدی نیس که بیشتر پس از یه مدت بازسازی می شه و بهبود پیدا میکنه و هیچ گونه عوارضی نداره. عوارضی که بعضی وقتا ممکنه اتفاق بیفته از دست دادن قدرت شنوایی و ایجاد عفونت در گوش میانی هستش. روشی جهت بهبود پیدا کردن پرده گوش پاره شده هست البته اگه خود به خود بازسازی نشده و شما شنوایی خود رو از دست داده بودین. باید درمان جراجی رو پیگیری کرد.    

 

 

پرده گوش پرده صماخ نامیده می شه یه پوسته نازک در ساختار گوشه بین گوش خارجی و میانی نهفتهه.

گوش کلا به سه بخش خارجی , میانی و داخلی تقسیم می شه امواج صوتی وارد گوش خارجی شده و به پرده گوش ضربه میزنن و موجب ارتعاش ان می شن.

پشت پرده گوش ۳ استخون کوچیک هست که عبور و مرور ارتعاشات روی اسخوانای بخش میانی تاثیر میذاره استخوانا پس از ارتعاش امواج رو به حلزون گوش داخلی انتقال میدن که در انجا ارتعاشات به سیگنالایی تبدیل شده که به وسیله یه سری فرستنده ها به مغز رفته و دلیل مس شن ما بشنویم.

گوش میانی در پشت پرده گوش به طور طبیعی با هوا پر شده و با پرده گوش در تماسه و در پشت بینی شیپور استاش قرار داره و این اجازه رو میده که هوا در داخل و خارج از گوش میانی در جریان باشه.

پرده گوش پاره شده چیه و چه عواملی باعث اون می شن؟

پارگی در پرده گوش می تونه انتشار یابد و زیاد شه و شنوایی رو تحت تاثیر بذاره اندازه از دست دادن شنوایی گوش فرق داره.مثلا ایجاد یه سوراخ ریز می تونه موجب از دست رفتن کم شنوایی شه.سوراخ هر چی بزرگتر شه می تونه تاثیراتی بیشتری داشته باشه هم اینکه اگه علاوه بر ان سه استخون کوچیک وصل به پرده گوش هم اسیب ببینه دلیل از دست دادن شنوایی شدیدتر می شه.

هم اینکه با یه سوراخ در پرده شما در برابر یه خطر بزرگ عفونت گوش داخلی قرار می گیرین چون پرده صماخ به عنوان یه محافظ در برابر باکتریا و میکروبهایی که به گوش میانی وارد می شن عمل می کنه .

 

 

چه چیز دلیل پاره شدن پرده گوش می شه؟

 

عوامل شامل:

*عفونت گوش میانی می تونه دلیل اسیب رسوندن به پرده گوش شه که این وضعیت دلیل می شه که ترشحات گوش به صورت چرک از گوش میانی خارج شه .

*اسیب مستقیم به گوش(مثلا برخورد جسم سخت با گوش)

*سروصدای بلند و یهویی مثلا ایجاد یه انفجار بزرگ در نزدیکی شما که در کل امواج یهویی دلیل سوراخ شدن پرده گوش شما می شه که بیشتر شدیترین نوع اسیب می تونه دلیل کاهش شنوایی و وزوز گوش(زنگ زدن در گوش ) می شه.

*هم اینکه پارگی پرده گوش می تونه وقتی اتفاق بیفته که یهویی فشار عوض شه که این اختلاف شدید هوا درخارج از گوش و گوش میانی می تونه دلیل پارگی پرده گوش شه.مثلا هنگام سفر با هواپیما که ایجاد درد موقع فرود هواپیما و درزمان تغییر ارتفاع بسیار شایعه.با این حال با احتمال خیلی کم پارگی پرده گوش خطرناکه.

*وارد کردن اشیا به داخل گوش (مانند گوش پاک کن)که بعضی وقتا می تونه به پرده گوش اسیب برسونه.

*گرامتا یه سری لوله های کوچیک هستن که در پرده گوش تعبیه شدن که به وسیله چسبی که دارن دلیل می شه همه ترشحات مخاطی که در گوش میانی به دام افتاده از گوش خارج شه.وقتی که یکی از این لوله های کوچیک از گوش بیرون میفته یه سوراخ در پرده گوش ایجاد می شه که به زودی بهبود پیدا میکنه.

چیجوری پرده گوشی که سوراخ می شه تشخیص داده می شه؟

دکتر خیلی راحت با نگاه کردن به داخل گوش می تونه پارگی پرده گوش رو با دستگاه نورانی مخصوصی به نام اتوسکوپ تشخیص بده با این حال بعضی وقتا مشاهده عفونت ,التهاب ودر پرده گوش سخته.

 

راه درمان پرده گوش چه س؟

 

در بیشتر موارد به درمان احتیاجی نیس:

 

سوراخ پرده گوش معمولا بعد از ۶ الی ۸ هفته بهبود پیدا میکنه ان یه ساختار پوست ماننده که مانند پوست بعد از یه یه مدت بازسازی می شه در بعضی موارد دکتر در اثر مشاهده عفونت در گوش میانی انتی بیوتیک تجویز می کنه تا به طور کامل بهبود یابد.

در بیشتر موارد بهتره که از وارد شدن اب به درون گوش جلوگیری کنین و هم اینکه بعضی وقتا دکتر شما میگه از گوش پاک کن پنبه ای یا موارد مشابه استفاده نکنین تا اسیبی به گوش شما نرسه. و ممکنه حتی در بعضی موارد دکتر پیشنهاد کنه شنا هم نکنین تا به طور کامل پرده گوش بهبود یابد.

 

 

 

درمان پزشکی پارگی پرده گوش:

بعضی وقتا پرده گوشی که اسیب دیده عفونت می کنه که نیاز به انتی بیوتیک داره بعضی وقتا قطره گوش می تونه صدمات بالقوه ای به گوش بزنه که نباید خطر کنین بذارین دکتر خود نوع ان رو تعیین کنه و ان رو واسه شما تجویز کنه یا به شما داروهایی میده که به صورت خوراکی مصرف می شه.

 

 

بعضی وقتا عمل جراحی پیشنهاد می شه:

این یه گزینه ای جهت درمان پارگی گوش هستش که تکنیکای جور واجور دیگری جهت درمان پارگی گوش هم هست مانند قرار دادن یه سری مواد شیمیایی در بخش پاره شده پرده گوش تا بهبود یابد و هم اینکه استفاده ازعمل جراحی به نام تیمپانوپلاستیه که معمولا موجب رفع سوراخ و بهبود شنوایی می شه.

با این حال خیلی از آدمایی که گرفتار به پارگی پرده گوش هستن احتیاجی به درمان ندارن خیلی از مردم دچار پارگی گوش و ایجاد سوراخ در گوش می شن که هیچ گونه نشونه هایی نداشته و زود بهبود پیدا میکنه.درمان معمولا در مواردی پیشنهاد می شه که منتهی به کاهش یا از بین رفتن قدرت شنوایی شده باشه.هم اینکه در شناگران اگه سوراخی در گوش موجود باشه و بازسازی شده باشه ممکنه در اثر برخورد اب با پرده گوش در بخش میانی دلیل عفونت شه.

اگه در گوش شما سوراخی بوجود اید که به صورت خود به خود بازسازی نشه باید به یه متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنین و اون به شما پیشنهاد می کنه قبل از مراجعه و درمان خود حولوحوش مثبت و منفی درمان رو سبک سنگین کنین.

منبع : hidoctor.ir

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *