از عوارض دارو ها پیشگیری کنید | اطلاعات دارویی

 

مصرف دارو در هر صورت چه تجویز دکتر چه مصرف خودسرانه همیشه همراه با عوارضه. باتوجه به واگیر دار بودن بیماریا محفوظ موندن از اونا کاری غیر ممکنه و فرد دیر یا زود مجبور به مصرف دارو می شه. پس لازمه تا دست کم از مشکلات پیشگیری کرد و یا اونو به حد کم رساند.

به خاطر همین از داروها باید به درستی استفاده کنین. به صورت طبیعی با افزایش سن و افزایش احتمال دچار شدن به بیماریای جور واجور، سالمندان نسبت به بقیه گروه های سنی، داروی بیشتری مصرف می کنن.

در مورد مصرف داروهای جور واجور باید به این نکته اساسی توجه داشت که به موجب تعاریف موجود، دارو سمیه که فقط در صورت تجویز و مصرف درست، فایده های درمانی داره.

با اینکه در دنیای مدرن، خیلی از افراد سن و سال دار ادامه زندگی خود رو مدیون داروها و واکسنای نوین و پیشرفته هستن؛ اما از طرف دیگه در افراد سالخورده مصرف داروها به خصوص وقتی که تعداد زیادی به طور همزمان مصرف می شن، ممکنه احتمال خطر هم داشته باشه.

در کل، داروها در بدن سالمندان کارکرد متفاوتی نسبت به افراد جوانتر دارن و این مسئله ممکنه به وجود اومده به وسیله تغییراتی طبیعی باشه که در بدن به دنبال بالا رفتن سن اتفاق می افته.

مثلا وقتی که سن شما زیاد می شه، آب بدن و بافت عضلانی خود رو کم کم از دست داده و در عوضی بافت چربی بیشتری در بدن تون ایجاد می شه این وضعیت ممکنه در مدت باقی موندن یه دارو در بدن و هم مقدار جذب اون به وسیله بدن تغییراتی بسازه.

کلیه و کبد دو دستگاه مهم بدن هستن که وظیفه تجزیه و دفع خیلی از داروها رو بردوش دارن. با افزایش سن، ممکنه تغییراتی در کارکرد طبیعی این دو دستگاه اتفاق بیفته و در نتیجه داروها با سرعت کمتری بدن رو ترک می کنن.

سالمندانی که داروهای مختلفی رو واسه بیماریای جور واجور مصرف می کنن باید مراقب باشن داروها رو به همون نحوی که دکتر پیشنهاد می کنه، مصرف کنن.

یادتون باشه داروهایی که از قدرت کافی واسه درمان شما بهره مند هستن می تونن اونقدر قدرت دارا باشن که در صورت مصرف اشتباه آسیب وارد کنن.

نکات زیر می تونه در جهت دوری از مشکلات و خطرات داروها و کسب بهترین یافته ها از مصرف اونا کمک کننده باشه

۱- داروها رو دقیقا به مقدار و در فاصله وقتی که دکتر تجویز کرده استفاده کنین.

۲- همیشه قبل از شروع مصرف هر دارو، در مورد بهترین چگونگی مصرف اون از دکتر سوال کنین.

۳- همیشه در مورد مشکلات جانبی داروها که قبلا در شما ظاهر شد مثل بثورات پوستی، مشکل گوارشی، سرگیجه و نبود اشتها به دکتر معالج خود اطلاع بدین.

۴- همه داروهای مصرفی روزانه خود مثل تجویزی به وسیله دکتر داروهای بی نسخه رو ثبت کنین.

نام دارو، پزشکی که اونو تجویزی کرده مقداری که مصرف شده و زمان مصرف اون باید یادداشت شه. یه نسخه از این یادداشت رو در کمد داروهای خود و نسخه دیگه رو در جیب کت: کیف بغلی خود نگهداری کنین.

۵- یادداشتای روزانه از مصرف داروی خود رو در هر ویزیت دکتر معالج و هر باری که داروی جدیدی واسه شما تجویز می شه با ایشون مورد بررسی قرار بدین.

پزشکان بیشتر اطلاعات جدیدی درخصوص داروها به دشت می کنن که امکان داره واسه شما مهم باشه.

۶- مطمئن شین قادر به خوندن و درک نام دارو هستین و اگه برچسب دارو به سختی قابل خوندن باشه از مسئول داروخونه بخواین که از برچسب بزرگتری استفاده کنه.

۷- تاریخ انقضای داروها رو به صورت مرتب بررسی کرده و در صورت انقضای تاریخ مصرف یه دارو ان رو دور بندازین.

۸- اگه در خصوصی مصرف داروها به مشکلی برخوردید، از راه تلفن با دکتر معالج تون تماس بگیرین.

یادتون نره

– با احساسی بهبودی، مصرف هیچ داروی تجویز شده رو خودسرانه قطع نکنین مگه اینکه دکتر شما کفایت مصرف رو اعلام کنه.

– اگه درخصوص مشکلات جانبی و خطرات احتمالی مصرف بیشتر داروها نگرانی دارین، حتما با دکتر معالج خود صحبت کنین. دکتر شما می تونه داروها رو طوری عوض کنه که اثرات مشابه، عوارضی کمتری دارا باشن.

– مقدار دارویی که هر مریض باید مصرف کنه، به وسیله دکتر تعیین و در نسخه قید می شه.

تنها کاری که مریض باید بکنه اینه که به دقت برابر پیشنهاد دکتر، دارو رو مصرف کنه، یعنی در هر بار مصرف، مقدار داروی تجویز شده رو به طور کامل مصرف کنه و دوره درمان پیشنهاد شده رو تموم کنه.

– بعضی بیماران با مشاهده اولین علائم بهبودی، داروی خود خودسرانه قطع می کنن.

یه سریای دیگه هم با مشاهده اولین عوارضی جانبی احتمالی، مصرف دارو رو متوقف می کنن؛ در حالی که این تنها دکتر درمون که می تونه با شناسایی دقیق مریضی و عوارضی اون، تشخیص بده چه دارویی، واسه چه دوره ای و به چقدر باید به وسیله مریض مصرف شه و در صورت بروز کدوم مشکلات جانبی، باید مصرف دارورا متوقف کرد.

– قطع مصرف بعضی از داروها، نیاز به تمهیداتی خاصی داره. این جور داروها اگه بدون این دست اون دست کردن و یهویی قطع شن، باعث بروز مشکلات ناخوشایند در مریضی می شن حتی آگاهی ترک خودسرانه دارو، چند سال درمان رو خنثی می کنه.

– اگه تصور می کنین داروی تجویزی دکتر مؤثر واقع نشده، با دکتر معالج خود تماس بگیرین و خودسرانه مبادرت به قطع مصرف دارو نکنین، چون که ظهور اثرات به درد بخور بعضی داروها به چند هفته زمان نیاز داره.

– نگهداری داروهای جورواجور تو یه قوطی غلطه. داروهای مورد استفاده رو پس از مصرف، در قوطی دربسته نگهداری کنین و هیچوقت برچسب دارو رو از اون جدا نکنین.

– واسه جلوگیری از اشتباه در مصرف، هیچوقت دارو رو در تاریکی مصرف نکنین و حتما قبل از مصرف، برچسب اونو بخونین.

– اگه دارو رو به شکل شربت مصرف می کنین، باید از قاشق یا پیمانه مخصوص اندازه گیری اندازه مایع، استفاده شه تا به طور دقیق اندازه دوز دارو تنظیم شه.

– داروهای خوراکی در اشکال متفاوتی مثل قرص، کپسول و شربت عرضه می شن، پس اگه در مصرف یکی از این اشکال دچار مشکل باشین، می تونین با دکتر خود مشورت کنین تا در صورت امکان، از داروی دیگه استفاده کنین.

– هر دارویی ممکنه در کنار فایده های درمانی، مشکلات ناخواسته ای هم داشته باشه پس لازمه بدونین داروی مصرفی چه عوارضی داره و در صورت بروز اون، چه اقدامی باید بکنین.

– در موارد مصرف دراز مدت دارویی خاص، قبل از اتمام موجودی ان، واسه جفت و جور دارو دست به کار شین، تا ترتیب درمان از بین نره.

– در صورت فراموش کردن یه وعده از مصرف بعضی داروها، به محض به یاد آوردن، باید اون وعده مصرف شه.

در مورد تعداد دیگری از داروها، باید از مصرف وعده فراموش شده دوری کرد، چون که موجب غلظت بالا و خطرناک دارو در بدن می شه.

در این مورد، باید به پیشنهادای دکتر معالج یا داروساز توجه کرد.

– داروهایتان رو با فردی دیگه شریک نشید. هیچ وقت داروی خود رو به دیگری ندین. دارو واسه مریضی و وضعیت بالینی شخص شما تجویز شده و ممکنه واسه دیگری، مضر و خطرناک باشه.

– بیشتر همیشه به معنی بهتر نیس! بعضی وقتا که خیلی بدحال هستین، شاید به کار گیری مقدار بیشتر دارو شما رو وسوسه کنه، اما یادتون باشه که این کار به درد بخور نبوده و در بیشتر موارد خطرناک هستش.

– شرایط نگهداری خیلی از داروها روی بسته بندی دارو یا برگه راهنمای اونا نوشته شده. داروهای یخچالی باید حتما در یخچال نگهداری شن اما باید از یخ زدن اونا جلوگیری کرد.

– داروهای غیر یخچالی باید دور از نور، آفتاب و گرما نگهداری شن. بیشتر داروها به نور و گرما حساسند و ممکنه زودتر از موعد خراب شن یا حتی به مواد سمی تبدیل شن.

– بعضی داروها باید همراه غذا مصرف شن تا موجب تحریک معده نشن و یه سریای دیگه اگه همراه غذا مصرف شن غیرفعال شده یا شروع اثرشون به تاخیر میفته. به پیشنهادای دکتر معالج یا داروساز در این مورد دقت کنین.

قرصا و کپسولا رو در حموم یا جاهای نمناک منزل به طور مثال نزدیک سینی ظرفشویی آشپزخانه نگهداری نکنین. چون که رطوبت و گرما ممکنه باعث تغییرات شیمیایی در دارو شن.

– داروهای تاریخ گذشته یا بی مصرف خود رو در منزل نگهداری نکنین و از اینکه داروی دور ریخته شده خارج از دسترسی کودکان باشه، مطمئن شین.

– صبور باشین! داروهای جور واجور از راه های متفاوتی در بدن اثر خود رو اعمال می کنن.

بعضی از داروها بدون این دست اون دست کردن بعد از مصرف جذب شده و خیلی سریع اثر خود رو تلاش می کنن؛ اما تعداد دیگری از داروها دیرتر اثر می کنن و مریض دیرتر متوجه اثر دارو و بهبود مریضی خود می شه.

سؤالاتی که باید از دکتر معالج خود سوال کنین

قبل از ترک مطب دکتر، این سؤالات رو از اون سوال کنین:

۱- نام داروی تجویز شده چیه و چه اثری داره؟

۲- چگونگی مصرف اون چیجوریه؟

۳- این دارو تا چه وقتی باید استفاده بشه؟

۴- چه وقتی باید این دارو رو استفاده کرد؟ در زمان نیاز؟ قبلی، بعد یا بین غذا؟ یا موقع خواب؟

۵- اگه از یاد بردم که دارو رو مصرف کنم، چه باید بکنم؟

۶- باید انتظار چه نوع مشکلات جانبی رو داشته باشم؟ باید عوارضی ایجاد شده رو به شما گزارش کنم؟

۷- اگه این دارو رو مصرف نکنم، راه دیگه درمانی هست که اثری مثل اون داشته باشه؟

.

منبع : hidoctor.ir

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *