از عوارض لاک زدن برای کودکان زیر ۷ سال می دانید؟ | تغذیه سالم

از مشکلات لاک زدن واسه کودکان زیر ۷ سال میدونید؟

بعضی از لاکا به دلیل ترکیبات شیمیایی و سمی که دارن واسه آدما مخصوصا کودکان ضرر دارن. یکی از مشکلات به کار گیری لاک واسه کودکان زیر ۷ سال کاهش ضریب هوشی در کودکانه.

به گزارش آکا ایران به نقل از زندگی آنلاین، تولونس نام ماده شیمیایی موجود در لاکای ناخنه و در نزدیکی هوا تبدیل به بخاری با بوی تند و شیرین می شه. تولونس محلولیه که در لاکای ناخن با بقیه مواد ترکیب می شه و یه ترکیب غلیظ رو بوجود میاره فتالیتا مایعات چربی هستن که به ترد و شکننده به نظر رسیدن رنگ لاک کمک می کنن.

مقادیر خیلی از فتالیتا باعث تأثیرگذاری اونا روی هورمونای تولید مثل و البته خارش پوست و چشم و حتی گلو می شه. فرمالدهیدها هم باعث سفتی لاکا می شن و البته یه جور نگهدارنده لاکا در برابر باکتریا هم حساب می شن.

اگه از فرمالدهیدها به اندازه خیلی کم استفاده شه، بی خطر هستن مگه اینکه نسبت به اون حساسیت داشته باشین. متأسفانه این شیشه های کوچیک بسیار قشنگتر و شیک با نورانی فوق العاده چشم نواز پر از شکلای جور واجور مواد شیمیایی هستن و خیلی از کارشناسان مصرف اونا رو واسه آدما خطرناک می دونن.

لاکا واسه کودکان خطرناک هستن؟

بستگی به نوع لاکی که استفاده میشن، داره. لاکای قدیمی تر که پر از مواد شیمیایی گفته شده هستن، مطمئنا واسه کودکان خطرناک هستن مخصوصا اون دسته از کودکانی که عادت به جویدن ناخنا و یا حتی مکیدن انگشت دارن.

اما این روزا خیلی از تولید کنندگان ادعا می کنن کالاهایی رو ارائه میدن که هیچ کدوم از این مواد شیمیایی خطرناک رو ندارن و به طور کامل بی زیان هستن.

اگه دختر کوچولوی شما علاقه زیادی به لاک زدن از خود نشون میده هیچوقت سراغ لاکای قدیمی و سنتی نرید و عوضش شکلای جور واجور بی خطر که بدون مواد سمی هستن رو بخرین. بهتره که پایه لاک محلول در آب باشه.

اثرات لاک ناخن بر ضریب هوشی

معمولا روی لاکا و برچسب شون، مواد تشکیل دهنده اونا به طور کامل نوشته نمی شه. تحقیقات نشون میدن که به کار گیری لاک ناخن در کودکان زیر ۷ سال باعث کاهش هوش اونا می شه.

فتالیتا که قبلا درباره اونا خوندین، از ترکیبات شیمیایی هستن که در شامپوها، صابونا، اسپریا، عطر و ادکلن و اسباب بازیای پلاستیکی مورد استفاده قرارمی گیرند. محققان فکر می کنن که فتالیتا روی هوش کودکان اثر می ذارن و باعث کاهش اون می شن اما هنوز لازمه که تحقیقات بیشتری درباره این موضوع به انجام برسه.

اونا فکر می کنن که فتالیتا روی هورمون تیروئید ما در اثر می ذارن و باعث تخریب اندوکرین می شن (مادرانی که در زمونه ای بارداری از لاک ناخن دائم استفاده می کنن). ترشحات هورمون تیروئید مادر در دوران جنینی تاثیر مستقیم روی رشد مغز کودک به جا میذاره.

بقیه مشکلات لاک ناخن

بدیش اینه بعضی از مادرها روی ناخنای کوچیک دختربچهای کوچیک شون، لاکای رنگی میزنن و به این نکته توجهی نمی کنن که ممکنه بچه خردسال اونا مواد سمی لاک رو به چشم و پوست خود بمالد و اونا رو تحریک و دچار حساسیت کنه.

اگه اگه این مواد وارد دهن کودک خردسال شن، بسیار خطرناک تر هم می شه. عادت جویدن و مکیدن ناخن در خیلی از کودکان شایعه حال تصور کنین که اگه ناخنای کودک به لاک آغشته شده باشه، تموم این مواد مضر وارد دستگاه گوارشی اون می شه.

فرمالدهید موجود در لاکا که واسه خشک شدن لاک به کار میره، شدیدا آلرژی زا هستش و علاوه بر اون یکی از عوامل ایجاد سرطان است.

مشکلات به کار گیری لاک پاک کن

مشکل به کار گیری لاک و خطرات به وجود اومده به وسیله اون یه طرف و به کار گیری لاک پاک کن یه طرف دیگه قضیه س. معمولا خانوما از آستون واسه پاک کردن لاک استفاده می کنن. تماس دراز مدت با آستون می تونه مشکلات قلبی و ریوی و حتی کبدی بسازه.

مصرف این محصول قشنگتر و گول زننده در دوران بارداری هم به همون اندازه خراب کننده س معمولا سالنای آرایش به اندازه کافی دستگاه تهویه هوا ندارن و هوای ناسالم به مدت زمان طولانی تو یه جا ساکن می مونه.

اجناس آرایشی که بیشترین مواد شیمیایی تبخیر شده رو در محیط پراکنده میسازن، باعث بروز مشکلات تنفسی، علائم عصبی و حتی سرطان در مادر باردار و جنین داخل شکم اون می شه.

جنس لاک ناخن

اگه اگه در دوران بارداری به این نکات توجه کردین ولی حالا دوست دارین دختر کوچولوی نازتان بعضی وقتا روی ناخن هاش لاک داشته باشه، حتما به دنبال جفت و جور جنس مرغوب و با کیفیت باشین.

بعضی از تولید کنندگان اجناس آرایش این روزا لاکایی رو تولید می کنن که در اونا از رنگای مجاز خوراکی استفاده می شه و پایه اونا خوبه. این لاکا برعکس بقیه لاکا هم راحت تر پاک می شن و هم خطری واسه سلامت کودکان حساب نمی شن.

اگه کودکتون از روی عادت همیشه ناخن هاش رو به سمت دهن می بره و اونا رو می جود، هیچوقت واسه اون از لاک ناخن استفاده نکنین.

سلامت نیوز

.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *