از عوارض مصرف زیاد نمک چه می دانید ؟ | تغذیه سالم

از مشکلات مصرف زیاد نمک چه میدونید ؟

در این مقاله می خوایم شما عزیزان رو با مضرات مصرف زیاد نمک آشنا کنیم پس با ما همراه شید:

از مشکلات مصرف زیاد نمک چه میدونید ؟

نمک

در این مطلب دلایل مهمی رو ذکر می کنیم که به چه دلیل باید کمتر نمک بخورین.

۱. می تونه باعث افزایش فشار خون شه

دفعه بعدی که تلاش کردین تا عصبانیتتون رو کم کنین، نمک زیادی که مصرف کردین رو به یاد بیارین. نمک می تونه فشار خون شما رو زیاد کنه، تا حدی که ممکنه شما رو دچار سکته یا نارساییای قلبی کنه! تقریبا یه سوم جمعیت بزرگسالان، دچار فشار خون هستن، هیچ رابطه ای هم بین سن و اندازه فشار خون وجود نداره. کاهش مصرف نمک و ورزش منظم به شما اطمینان میده که سطح فشار خونتون تحتِ کنترله.

۲. می تونه باعث ایجاد سرطان معده شه

آدمایی که در برنامه غذایی شون مقدار زیادی نمک هست، به نسبت بقیه بیشتر در برابر دچار شدن به سرطان هستن. هلیکوباکتر پیلوری، باکتری ایست که در بیماریای مربوط به معده مثل سرطان یا زخم معده دخالت داره. نمک به آستر معده شما آسیب رسونده و اونو در برابر این باکتری ضعیف می سازه. هم اینکه بیاد داشته باشین که مردان نسبت به زنان به اندازه بیشتری در خطر دچار شدن به سرطان قرار دارن.

۳. می تونه احتمال دچار شدن به چاقی رو زیاد کنه

در روزگاری که چاقی گسترده شده، بهتره یه دلیل دیگه این مریضی بد رو بشناسین. نمک، به خودی خود باعث زیاد شدن وزن نمیشه،اما می تونه بیشتر شما رو تشنه نگاه داره. حالا اگه مصرف مایعاتتان، از نوع نوشیدنیای شیرین باشه که به احتمال زیاد هم هست، اون وقت یه دفعه خودتون رو درگیر با اضافه وزن می بینین.

۴.می تونه باعث مشکلات کلیوی شه

سنگ کلیه مریضی دردناکیه که بدیش اینه این روزا به طور تساعدی در حال گسترشه. مقصرش هم نمکه! وقتی هم خطرناک می شه که با فشار خون بالا همراه شه. این دو عامل باعث می شه تا کلسیم اضافه از راه ادرار دفع نشه. ازدیاد کلسیم هم باعث بوجود اومدن سنگ کلیه می شه. علاوه بر این، فشار خون هم باعث می شه فشار بیشتری بر کلیه وارد شه.

۵. می تونه باعث ایجاد نفخ شه

نفخ معمولا به دلیل نگهداری آب درون بدن اتفاق می افته. مصرف زیاد نمک می تونه شرایطی رو جفت و جور کنه که بدنتون تا ۵۰ اونس آب در خود نگاه داره. شما می تونین با کم شدن مصرف نمک، بدون این دست اون دست کردن تماشاگر کاهش نفخ معده تون باشین.

۶. می تونه باعث پوکی استخون شه

خانوما بدلیل خواص هورمون هاشون شدیدا مستعد پوکی استخون و استخون بندی ضعیف هستن. وقتی که بین مردان و زنان مقایسه انجام بدیم، زنان خطر بسیار بالاتری رو در این مورد پذیرا هستن. برنامه غذایی پر نمک، باعث کاهش کلسیم می شه. هم اینکه مصرف زیاد نمک، رابطه مستقیم با دریافت زیاد سدیم داشته و سدیم زیاد هم مساوی با ضعف استخون بندیه. وقتی هم که بدنتون از دست دادن کلسیم پیدا کنه، روده های شما از استخون هاتون کلسیم جذب می کنن. پس یکی دیگه از دلایل پوکی استخون مصرف زیاد نمکه!

۷. می تونه وضعیت تنگی نفس شما رو بدتر کنه

تقریبا هر کدوم از ۱۱ کودک، و هر کدوم از ۱۲ بزرگسال از تنگی نفس یا آسم رنج می بره. درسته که نمک مستقیما مسبب بوجود اومدن تنگی نفس نیس، اما عامل بالقوه ای واسه افزایش علامتای آسمه. بیماران آسمی اگه مصرف نمکشان رو کم کنن، به یافته های قابل مشاهده ای دست پیدا می کنن.بزرگسالان نباید بیشتر از ۶ گرم نمک در روز مصرف کنن و کودکان هم خیلی کمتر از این مقدار. کودکان زیر یه سال بیشتر از ۱ گرم نمک در روز احتیاج ندارن. این مقداریه که از شیر مادر یا شیر خشک تامین می شه. بهتر از دیگر به غذای کودک نمک اضافه نکنین. مصرف متعادل نمک کمک می کنه تا احتمال دچار شدن به شکلای جور واجور مریضی ها کم بشه. بخاطر داشته باشین نمک بیشتر واسه مزه س، عاقلانه بخورین و سالم زندگی کنین./ مجله سلامت

.

منبع :

Author: ماه نشان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *