از عوارض مصرف ماری جوانا چه می دانید؟ | تغذیه سالم

از مشکلات مصرف ماری جوونا چه میدونید؟

از مشکلات مصرف ماری جوونا چه میدونید؟

مصرف ماری جوونا امروزه در میان جوانان کشورای جور واجور جهان از جمله ایران زیاد شده. در این مطلب به بررسی اثرات مصرف ماری جوونا روی مغز و بدن آدم پراختیم.

با مصرف ماری جوونا (علف هرز) که از گیاه کانابیس یا شاهدانه به دست میاد، ماده ای به نام دوپامین در بدن ترشح می شه. ۲ ماده اصلی موجود در گیاه ماری جوونا، کانابیدیول (CBD) و تتراهیدروکانابینول (THC) با تاثیر در سلولای مغز باعث ترشح دوپامین می شه. دوپامین بخشی از سیستم جایزه مغزه که بعد از مصرف این ماده مخدر باعث سرخوشی آدم می شه. بعضی از تحقیقات نشون میده که استفاده اون علاوه بر آرامش دردها، اثرات داغون کننده ای روی بدن و مغز آدم داره.

مصرف ماری جوونا احساس خوبی به آدم میده !

این همون ماده ایه که هنگام انجام کارای لذت بخشی مانند غذا خوردن در بدن ما ترشح می شه. همین امر می تونه در بعضی موارد به بدن ما آسیب بزنه. اگه زیادتر از اندازه احساس رضایت به شما دست دهد، ممکنه دیگه احساسات خوب رو کمتر حس کنین و به اصطلاع به اون معتاد شید.

باعث افزایش ضربان قلب می شه

بعد از ۲۰ الی نیم ساعت مصرف ماری جوونا، ضربان قلب فرد بین ۲۰ تا ۵۰ ضربه زیاد می شه. هم اینکه براساس گزارش «موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر»، افزایش ضربان قلب می تونه ۲۰ دقیقه تا ۳ ساعت ادامه داشته باشه. تحقیقات جدید از رابطه بین مصرف ماری جوونا و افزایش خطر بیماریای قلبی خبر میده.

در آرامش بعضی از دردها موثره

این علف، شامل کانابیدیول (CBD) هم هست که بنظر میاد عامل ایجاد حس سرخوشی به وجود اومده به وسیله مصرف ماری جوونا به وسیله  این ماده شیمیایی صورت میگیره و هم اینکه در درمان شکلای جور واجور خاصی از صرع در دوران کودکی کمک می کنه.

می تونه در کنترل حملات صرعی به درد بخور باشه

تازگیا دارویی به نام  “Epidiolex” که از مشتقات شاهدانه س، تونسته تاییدیهای لازم رو از سازمان جهانی دارو و درمان دریافت کنه که در کاهش تشنج و درمان نوع نادری از مریضی صرع در کودکان بسیار موثره. یافته های جدید تحقیقات بالینی در آوریل ۲۰۱۷ در آکادمی نورولوژی آمریکا، منتشر می شه.

باعث به هم خوردن تعادل بدن می شه

مصرف ماری جوونا باعث کاهش تعادل می شه چون نیمکرهای مغز رو که در حفظ تعادل، هماهنگی کارا، واکنشا، درک زمان و مسافرت، اراده کردن، هماهنگی دستا و چشما و هوشیاری نقش داره، دچار مشکل می کنه.

باعث سرخی چشم ها می شه

مصرف ماری جوونا باعث گشاد شدن رگای خونی شده و در نتیجه باعث قرمز شدن چشماتون می شه.

باعث افزایش شدید اشتها می شه

بعد از مصرف سیگاری ماری جوونا میل به خوردن خوراکی زیاد شده و اشتهای فرد رو زیاد می کنه. بعد از خوردن یه وعده غذایی، تعدادی از سلولای مغز  فعال شده و احساس سیری به ما  دست میده. اما  ماده روانگردان ماری جوونا باعث فعال شدن «سلولای سرکوبگر اشتها» شده و احساس گرسنگی می کنیم.

تاثیر منفی روی حافظه کوتاه مدت داره

این ماده مخدر حافظه کوتاه مدت مغر رو دچار مشکل کرده و باعث تغییر روش پردازش اطلاعت مغز می شه که هنوز محققان دلیل این اتفاق رو نمی دونن. با در نظر گرفتن گزارش NASEM دلایل جدیدی نشون دهنده رابطه بین مصرف شاهدانه و پیشرفت تحصیلیه، مخصوصا در مورد کسائی که از دوران بلوغ به طور منظم سیگار می کشیدن. نوجوانانی که طی ۳ سال همیشگی و هر روز ماریجوانا​ مصرف می کنن، در مقایسه با آدمایی که هیچوقت از این ماده استفاده نکرده ان، حافظه بسیار ضعیف تری دارن.

باعث افزایش خطر افسردگی می شه

در مقایسه با آدمایی که هیچوقت ماری جوونا مصرف نمی کردن، اون دسته از مصرف کنندگان ماری جوونا که به این ماده وابستگی نداشتن، ۱.۶ برابر بیشتر در خطر دچار شدن به مرحله اول افسردگی ماژور قرار داشتن. مطالعه ی گذشته در هلند نشون میده که سیگار کشیدن علف هرز خطر دچار شدن به افسردگی رو در جوونایی که ژن سرتونین (serotonin gene) دارن، بالا می بره.

خطر دچار شدن به اسکیزوفرنی رو زیاد می کنه

یافته های تحقیقات گذشته محققان نشون میده که به کار گیری ماریجوانا بر خلاف کاهش لحظه ای اضطراب، منتهی به اسکیزوفرنی شدید می شه. محققان هنوز درباره اثرات مصرف ماری جوونا خوشبین نیستن و بعضی تحقیقات نشون میده که به کار گیری ماری جوونا در بین نوجوانان اونا رو شدیدا در خطر اسکیزوفرنی قرار میده و مطالعه دیگری در این رابطه، تخریب شدید مغز به دلیل مصرف بیشتر از اندازه ماری جوونا رو تایید کرده.

باعث تغییرات خاصی از مغر می شه

برخلاف الکل که هیچکدام از اتم هاش مثل اتمای بدن شما نیستن؛ ماریجوانا شامل مولکولایی است که بسیار مثل مولکولای مغز ما هستن؛ کانابینوئیدها (Cannabinoids). این کانابینوئیدها انتقال دهنده های خاصی هستن که هنگام خستگی و توقف سلولای عصبی، آزاد می شن.

سلولای عصبی واسه جلوگیری از یه سره شدن صدمات احتمالی به طور موقت غیر فعال می شن. این کار مغز شما قادر می سازه تا عملکردی کنترل شده و آروم داشته باشه. اما کانابینوئیدها در قسمتایی از مغز، این عملکردها رو دچار مشکل می کنن. اونا زمان استراحت سلولای عصبی که هنوز فعال هستن رو به هم زده و باعث می شن افکار، خیالات و قدرت درک شما بالا بره.

تاثیر بدی روی شش های بدن داره

محققان هنوز نمی دونن که ماری جوونا به سرطان ریه ربط داره یا خیر. اما این روند، ریهاتون رو تحریک می کنه، واسه همینه که آدمایی که ماریجوانا رو به طور منظم مصرف می کنن به احتمال زیاد دارای حالت سرفه و مشکلات بهداشتی مربوط به ریه مانند سرماخوردگی، درد قفسه سینه و عفونت ریه هستن.

کارکرد بعضی از ورزشکاران رو بالا می بره

بعضی از وزرشکاران مخصوصا در ورزشای استقامتی و ماجراجویی می گن که استفاده این علف، کارکرد ورزشی اونا رو بالا می بره. این به دلیل وجود اثرات ضدالتهابی اون در تمرینات طولانی باعث ریکاوری ورزشکار می شه. بدون تحقیقات بیشتر نمیشه دلیل تاثیر این علف در بهبود مهارتای ورزشی رو پیدا کرد.

اثرات منفی در دوران بارداری داره

گزارش جدید NASEM نشون میده زنائی که در بین بارداری ماری جوونا مصرف می کنن، نوزادان اونا وزن بسیار کمی دارن.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

Author: ماه نشان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *