از عوارض وای فای برسلامت بدن چه می دانید؟ | بیماری

: به کار گیری وای- فای، زندگی ما رو تا حد بسیار زیاد راحت کرده اما در مورد ایمنی انرژیای نامرئی متصاعد از این فن آوریا، تردیدهایی هست. از سال ۱۹۹۷، وقتی که وای- فای به جامعه معرفی شد، محققان درخصوص اثرات بد اون روی سلامتی، تحقیقات زیادی انجام دادن.

امتیاز خبر: ۱۸ از ۱۰۰ تعداد رای دهندگان ۱۹

ماهنامه دنیای زنان: به کار گیری وای- فای، زندگی ما رو تا حد بسیار زیاد راحت کرده اما در مورد ایمنی انرژیای نامرئی متصاعد از این فن آوریا، تردیدهایی هست. از سال ۱۹۹۷، وقتی که وای- فای به جامعه معرفی شد، محققان درخصوص اثرات بد اون روی سلامتی، تحقیقات زیادی انجام دادن. یافته های، روشن و درعین حالشوک انگیزاند. وای- فای می تونه اثرات مضری روی سلامت کلی بدن و مغزمون داشته باشه.

 

این ارنژیا روی کودکان تاثیر بدی به مراتب بیشتر داره. البته قسمت عجیب این موضوع اینه که اینجور اطلاعاتی تازه به دست نیامده. درواقع در سال ۲۰۰۸، نشریه معتبر علمی ساینتیفیک امریکن، مقاله ای با عنوان «کنترل ذهن با گوشی موبایل» منتشر کرد، که خطرات «وای- فای» روی مغز آدم رو توضیح می داد. در ادامه در مورد حقایق مربوط به مضرات وای- فای صحبت شده.

 

: از مشکلات وای فای برسلامت بدن چه میدونید؟

 

 

گسترش بی خوابی

 

تا حالا فهمیدین که پس از شروع به کار گیری وای- فای، کم خواب شده و یا حتی مشکل خوابیدن پیدا کردین؟ در این مورد گزارشای زیادی شده که در سال ۲۰۰۷، موجب انجام تحقیقی در مورد اثرات بد امواجی وای- فای شد. در این تحیق اثرات مدولاسیون فرکانس پایین به وجود اومده به وسیله تلفنای همراه روی کیفیت خواب بررسی شد. دو گروه داوطلب در این تحقیق شرکت داشتن. نصف اونا در برابر علایم الکترومغناطیس به وجود اومده به وسیله تلفنای همراه واقعی قرار گرفتن و اما به نیمی دیگه از داوطلبان تلفنای تقلبی و بدون هیچ علایمی داده شد.

 

دسته اول از داوطلبان، پس از یه مدت گرفتار مشکلات خواب شدن و در عین حال در الگوی موج مغزی شون تغییراتی مشاهده شد اما گروه دیگه از داوطلبان، دچار اینجور مشکلاتی نشدن. پس باور محققان، خوابیدن نزدیک گوشی موبایل، وجودی وای- فای در خونه یا تعداد بسیاری وای- فای در آپارتمانا، می تونن موجب مشکلات طولانی در خواب شن. چون بمباران شدن با آلودگیای وای- فای در الگوی خواب و یا داشتن خواب راحت تداخل بوجود میاره. محرومیت زیاد از خواب هم، شروع مشکلاتی بزرگتر مثل افسردگی و استرس بیشتر از حده.

مضر واسه رشد و سلامتی کودک

 

قرارگرفتن درمعرض فرکانس رادویی غیرحرارتی به وجود اومده به وسیله وای- فای و تلفنای همراه می تونه در رشد نرمال سلولی، به ویزه رشد زهسانی، تداخل بسازه. در تحقیقاتی که روی حیوانات انجام شد، تاخیر در رشد کلیه دیده شده. این تحقیقات به وسیله تحقیقی اتریشی در سال ۲۰۰۹ پشتیبانی شدن.

 

در این تحقیق، مشکل بسیار شدید در سنتز پروتیین دیده شد. ویژگی سنتز پروتیین سلولا در رشد بافتا خیلی با اهمیته. پس یافته های، مشخص می شه که کودکان و نوجوانان به دلیل اینکه هنوز در سن رشد هستن، در برابر اثرات مضر وای- فای نسبت به دیگر مردم، حساس تر هستن.

 

در تحقیقی دیگه از طرف گروهی از دانش آموزان دبیرستانی در دانمارک، به دنبال از دست دادن تمرکزشون پس از گذاشتن گوشی موبایل در تختخواب شون موقع خواب، فهمیدن که وای- فای جلوی رشد حتی گیاهان رو میگیره. اونا به خاطر بررسی اثرات بیشتر وای- فای، از دو گلدان گیاه شاهی استفاده کردن. یه گلدان رو در اتاقی قرار دادن که خالی از تشعشعات وای- فای بود و دیگه رو دورتر از وای- فای گذاشتن. نتیجه؟ گیاهانی که در اتاقی با تشعشعات وای- فای بودن رشد نکردن.

 

 

 

آسیب به کارکرد مغز

 

درست مانند همون دانش آموزان دانمارکی که بر اثر به کار گیری گوشی موبایل دچار مشکل تمرکز شده بودن، محققان هم متوجه موارد زیادی از این مشکل شدن و شروع به تحقیق درخصوص اثرات منفی تشعشعات ۴G- نسل چهارم گوشی موبایل- کردن و دیدن که این امواج، از فعالیت مغز افراد کم می کنه.

 

هم اینکه روی مغز زنان، بیشتر از افراد دیگه اثرات منفی داره. تو یه تحقیق از ۱۵ زن و ۱۵ مرد داوطلب، آزمون حافظه سادهای انجام شد. اول کل گروه بدون اینکه در برابر تشعشعات وای- فای قرار بگیرن، آزمایش شدن. بعد اونا رو در برابر ۲.۴ گیگاهرتز امواج وای- فای قرار دادن و دوباره آزمون رو انجام دادن هنگام آزمایش، فعالیت مغزی شون رو اندازه گرفتن. فعالیت مغزی و سطح انرژی زنان، تغییرات قابل توجه ای نشون داد.

بیماریای قلبی– عروقی

 

وقتی فکر می کنین وقتی که کنار شبکه های بی سیم یا ۳G یا تلفنای همراه LTE هستین، قلب تون شدیدا می تپد، اشتباه نمی کنین و اصلا فقط یه فکر نیس، بلکه حقیقتی محضه. در تحقیقی روی ۶۲ داوطلب مشخص شد که وقتی افراد، کنار این دستگاه های بی سیم قرار می گیرن، دچار تپش قلب می شن که در درازمدت اونا رو به بیماریای قلبی- عروقی گرفتار می کنه.

سرطان؟

 

درخصوص دچار شدن به سرطان بر اثر به کار گیری وای- فای هنوز بحث و گفت و گو در جریانه. با این حال نمیشه تعداد حیواناتی که در اثر تشعشعات الکترومغناطیس به سرطان گرفتار شدن رو ندیده گرفت این امواج، خطر تشکیل غدهای سرطانی رو زیاد می کنه البته یه مورد از سرطان در زن جوون ۲۱ ساله ای مشاهده شد.

 

اون که در هیچ کدوم از اعضای خونواده اش، مریضی سرطان پستون مشاهده نشده بود، د چار این سرطان شده بود. در واقع در قسمت راست سینه اون، جایی که معمولا تلفن همراهش رو درون لباسش می گذاشت، غده ای بدخیم به وجود اومده بود.

 

 

 

مراقبت از خود

 

محققان به منظورحفاظت از خود از اثرات منفی این دستگاه ها، قبل از هر چیز، محدود کردن به کار گیری دستگاه های بی سیم رو پیشنهاد می کنن. اما مصرف بسیار مواد غذایی شامل آنتی اکسیدان تا حد زیادی جلوی ایجادس رطان رو میگیره. ال- کارنیتین که از اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته می شه می تونه تا حدی بدن رو در برابر تشعشعات ۲.۴ گیگاهرتز محفوظ نگه داره.

 

این ماده موجب انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری می شه. ال- کارنیتین در بافت عضلات و کبد ساخته می شه و در بعضی مواد غذایی مانند گوشت، گوشت پرندگان، ماهی و بعضی از فرآورده های لبنی هست. کارنیتین یه جور مکمل غذایی است.

 

افزایش ملاتونین در بدن هم می تونه مشکلات بی خوابی راحل کنه که با مصرف بعضی ازداروهای شامل ملاتونین میشه این مشکل رو حل کرد. با تموم این احوال، کارشناسان سلامتی فکر می کنن تا جایی که میشه باید از این تشعشعات دور موند تا دچار مشکلات منفی اونا نشد.

نازایی

 

باید گفت، خیلی وقته که محققان فهمیدن، گرما تولیدشده از لپ تاپا، اسپرما رو نابود می کنه و مردها موقع به کار گیری لپ تاپ، نباید اونو روی پای خود بذارن. اما حالا مشخص شده که فقط این گرما، مضر نیس، بلکه قرار نگرفتن در برابر فرکانسا وای- فای، حرکات اسپرم رو از جا در آورد کرده و موجب خرد شدن DNA می شه. درواقع بررسیای حیوونی و هم اینکه انسانی، ثابت کرده که امواج وای- فای روی اسپرم اثر منفی میذاره.

 

این مشکل فقط خاص مردها نیس، بلکه می تونه زنا رو هم گرفتار ناباروری و یا احتمال بارداریای ناهنجار کنه. در تحقیقاتی که روی موشا انجام شد، معلوم شده، بعضی از فرکانسای بی سیم ممکنه جلوی بارداری رو بگیره.

 

 

 

محققان، هنگام تحقیق روی موشا، اونا رو به مدت ۴۵ روز، روزی ۲ ساعت در برابر تشعشعات وای- فای قرار دادن و اینجوری سطح استرس اکسیداتیو ودر اونا بالا رفت و دچار صدمات سلولی و اثرات بد روی ساختار DNA شدن. استرس اکسیداتیو، عامل برهم زننده تعادل میان تولید رادیکالای آزاد و دفاعای آنتی اکسیدانیه و از اون انگار حمله بیولوژیکی به ارگانیسم بدن تغییر می شه.

 

سال ۲۰۱۱، موسسه سوئدی حقایق و توصهیای زیر رو اعلام کردن:

 

•    زنان باردار نباید نزدیک وسایل بی سیم قرار گرفته و از کاربران این دستگاه ها هم باید فاصله بگیرن.

 

•    استانداردهای اعلام شده از مقدار تشعشعات ماکروویو و فرکانس رادیویی حال حاضر فناوری بی سیم به طور کامل نامناسبه.

 

•    استانداردهای ایمنی درخصوص این تعشعات، کلا جنین آدم و رشد اونو ندیده گرفته.

منبع :

Author: ماه نشان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *