دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :نقش ناتو در پیشبرد راهبردی سیاست‌های ایالات متحده در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر 

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :


در نهایت در انتهای دهه‌ی 1980 و با دیدارهای مقامات عالی رتبه که به وسیله آخرین رهبر شوروی میخائیل گورباچوف ترتیب داده شد و برنامه‌های اصلاح سی وی، جنگ سرد پایان یافت.

2-2-3- پیمان دفاع جمعی بروکسل، مقدمه تشکیل سازمان ناتو

سازمان پیمان بروکسل در واکنش به توسعه طلبی‌های شوروی در کشورهای اروپا شرقی و مرکزی در ماه مارس سال ۱۹۴۸ توسط پنج کشور انگلیس، فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ با امضای معاهده بروکسل اتحادیه دفاع جمعی را تشکیل دادن. این دولت‌ها پیمان بستند که اگر به یکی از آنها حمله مسلحانه شود با تمام قدرت به دفاع از یکدیگر برخیزند. 7 سال بعد ایتالیا و آلمان غربی نیز به این معاهده پیوستند و نام آن به اتحادیه اروپای غربی تغییر یافت. این قرارداد اگرچه تا به حال فعالیت خاصی نداشته و در سایه اروپای متحد و قراردادهای دیگر محو شده است ولی پایه اصلی تاسیس سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شد

در 18مارس 1949 کشورهای بلژیک، فرانسه، لوکزامبورگ، هلند، انگلستان، کانادا، دانمارک، ایسلند، ایتالیا، نروژ، پرتغال و آمریکا مقدمات تشکیل یک سازمان نظامی بزرگ که نام آن را از اقیانوس بین این کشورها گرفته بودند فراهم ساختند. و در 24 اوت با امضای ترومن رئیس جمهور آمریکا این پیمان رسمیت یافت. 5 ماه بعد ناتو عملا آغاز به کار کرد و 3 ماه بعد از آن در شهر لاهه طرح مقابله با گسترش شوروی تصویب شد. در 1955 شوروی و بلوک شرق در مقابله با ناتو، پیمان ورشو را بین خود منعقد کردند تا یک سر فرماندهی نظامی مشترک برای نیروهای نظامی خود تعیین کنند. از مقایسه میان دو پیمان استنباط می‌شود که اعضای ناتو برای مقابله با شرق به یکدیگر پیوستند تا نیروی بیشتری پیدا کنند ولی اعضای ورشو برای مقابله با غرب به زیر چتر حمایت شوروی پناه بردند. در سال 1988 گورباچف پایان جنگ سرد و بی‌اثر شدن ورشو را اعلام کرد و در سال 1991 انحلال این پیمان اعلام شد.

2-2-4- تشکیل ناتو

ناتو واژه مخفف عبارت انگلیسی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است که در حال حاضر 28 کشور از آمریکا و اروپا عضو آن هستند و تعداد دیگری از کشورها نیز در انتظار عضویت در این سازمان نظامی منطقه‌ای هستند. اعضای ناتو عبارتند از:

آمریکا، انگلیس، آلمان، فرانسه، ایتالیا، کانادا، هلند، بلژیک، ترکیه، پرتغال، بلغارستان، آلبانی، ایسلند، اسلوونی، لهستان، لوگزامبورگ، لتونی، کرواسی،

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده