دانلود پایان نامه

کتابای رنگارنگ و آموزشای مختلف در مورد موفقیتای شغلی، طوری صحبت می کنن که انگار ما آدما ربات هستیم. اونا در درسای خود نقش احساسات رو ندیده می گیرن. در حالی که در شروع یک روز کاری، احساسات نقش مهم و پُررنگی دارن. وقتی روز خود رو آروم و با آگاهی شروع می کنیم، آسون تر به تمرکز می رسیم و کارهای مختلف رو سر و سامان می بخشیم.

اما همون اول صبح که از خواب برمی پاشیم استرس به طور کامل ما رو محاصره کرده؛ تلفنا همیشه زنگ می خورند، شکلای مختلف و اقسام پیاما از راه می رسن و زنگ اخطار ساعت تحمل نکردنی می شه، واسه همین در طول روز هم رفتاری واکنشی داریم. این یعنی به جای اینکه به طرف اولویتا و کشف رازهای موفقیت قدم برداریم، وقت و انرژی مون صرف جواب دادن به محیط و اتفاقات دور و بر اون می شه. پس باید بدونیم رازهای موفقیت شغلی چیه و واسه رسیدن به اونا باید چه کارایی انجام شه؟

باید سعی کنین ساعات راحت ی روز خود رو تا اونجا که ممکنه با برنامه ای منظم شروع کنین. برنامه ای روزمره واسه ایجاد کنترل بر شرایط، خیلی خوبه، چون استرس و استرس رو کم می کنه. حرکت کردن برابر نظم و برنامه، شما رو آگاه تر و تواناتر به طرف موفقیت پیش می بره. در یک کلام همونجوریکه گفتن «سالی که نکوست از بهارش پیداست.» شروع صبح هم نمایی از تموم روز شما رو تعیین می کنه. واسه یافتن رازهای موفقیت شغلی در افراد سرشناس با ادامه مطلب همراه ما باشین.

پرهیز از امور بی اهمیت

همیشه واسه مون سؤاله که چرا در طول روز به تموم برنامه های زیادی که واسه اونا برنامه ریزی کردیم، نمی رسیم؟ دلیل چیه؟ خیلی راحته!، همه ما سخت در اشتباه هستیم به خاطر این که به شکل اشتباه کارا رو انجام میدیم. تحقیقای زیاد نشون می ده که با کار کردن کورکورانه هیچی به دست نمیاد و نمیشه این نوع کار کردن رو معیاری واسه موفقیت شغلی دونست.

نباید بی برنامه، به هر چه پیش آید، پرداخت. در مقابل با برنامه ریزی دقیق و پیروی از اون میشه به طرف موفقیتای بزرگی رهسپار شد. پس اگه می خواید بیشتر موفق باشین و استرس کمتری رو تجربه کنین قبل از اثر هر چیز از خود بپرسید: انجام اون ضرورتی داره؟ اگه انجام کاری واسه تون راحته!، به معنای درست بودن اون نیس. بیشتر اوقات افراد با انجام حجم بزرگی از کاری که واسه شون راحته!، از موفقیت جا می مونن و برخلاف صرف وقت و انرژی هیچ دستاوردی نصیب شون نمی شه چون از اول نباید اصلا دست به کار می شدن.

بیایید تأمل دقیق تری روی این قضیه داشته باشیم و به جنبه ی طنز اون بیشتر بدیم: ما همیشه از کمبود وقت می نالیم ولی با وجود این، طوری برنامه ریزی می کنیم که انگار تا ابد زنده هستیم و وقت داریم. چیکار باید کرد؟ در این محدود کردن زمانی پرداختن به اون چیزی که واقعا مهمه، امتیاز حساب میشه.

کار امروز رو به فردا نسپار

وقتی همه مشغول برنامه ریزی و صحبت درباره کاری هستن، افراد موفق در حال انجام دادن اون کار هستن. مهم نیس که مدرک دکترای فیزیک کوانتوم دارین و ضریب هوشی تون به شکل زیادی بالاست، اگه اقدام نکنین هیچ نقشی در جلو بردن این دنیا نخواهید داشت.

اختلاف بارزی بین دانستن روش انجام کار با انجام دادن واقعی اون هست. علم و عمل در کنار هم معنا دارن. از قدیم گفتن عالم بی عمل به چه موند؟ جواب رو شاید خودتون بهتر میدونید. از رازهای موفقیت شغلی اینه که اجرای برنامه ای خوب در روز به انجام برنامه ای بی مشکل در فردا می ارزه. نباید به دنبال روز، ساعت یا شرایط مناسب بگردیم. این حرفا فقط و فقط طبق ترس هستن و مانع پیشرفت می شن. از رازهای موفقیت شغلی، اقدام در زمان حاله، یعنی تنها زمانی که امکان پیشرفت بیشتر هست.

رد کردن تدریجی مشکلات

شاید دقت نکرده باشین اما خیلی از شاهکارهای ادبی، اختراعات بشری و شعرها و آهنگای بی مثل، پس ی دردهای طاقت فرسا یا دل شکستگیا ایجاد شدن. رقابتای مختلفه که پایان شب سیه رو رقم میزنن و به سفیدی می رسن. در روان شناسی به توانایی افراد واسه تبدیل سختیا و زخما به خلاقیت و آگاهی فکری، رشد ضربه ای یا پساتروماتیک (Post-Traumatic) گفته می شه. تحقیق گران دریافته ان که این ضربات و ناراحتیا می تونه به رشد افراد در روابط بین فردی، لیاقت و قدرت، کاردانی و حق شناسی کمک کنن. وقتی دیدگاه ما نسبت به دنیا به عنوان مکانی امن خدشه دار می شه یا خیالات مون از این دنیا در هم می شکند، مجبور به تغییر نظرات و عقاید خود هستیم و ناخودآگاه در خطر فرصتی تازه قرار می گیریم که ما رو مجبور به تغییر می کنه تا به شکلی تازه و جدید با چشم فردی تازه کار به همه چیز نگاه کنیم. یعنی آغازی نو و شروعی تازه که ما رو به رشد و موفقیت بلندمدت راهنمایی می کنه.

عبور از محدود کردنا

وقتی پیشرفت حاصل می شه که خود رو با محدود کردنا روبه رو کنیم. طبیعیه که گذروندن راهی معمولی و مشخص آسونه و بی مانع در جریان بودن و جاری شدن هم عالی به نظر می رسه اما واسه آموختن باید خود رو به رقابت بکشیم و با شرایط مختلف روبه رو شیم. البته کمی سخت و سخته اما باعث رشد ذهنی و مغزی می شه. وقتی از منطقه امن خود خارج شیم، یادگیری شروع می شه.

در بین رویارویی با سختیا، قوی تر میشیم. هر چه بیشتر در این پیچ وخما قرار بگیریم، سریع تر یاد می گیریم. باور کنین ده دقیقه ی پُرچالش از ساعتا آسودگی در منطقه امن بهتره. باید راه بیفتیم، اشتباه کنیم، زمین بخوریم و دوباره بلند شیم، عبرت بگیریم و ادامه بدیم.

تصمیم گیری شهودی در مواقع سخت

شهود چیزی واقعی و غیرقابل انکاره چون از اعماق ناخودآگاه و تجارب قبلی زندگی سربرمی آورد. اگه جواب همه به درخواستی آریه، ولی حسی داخلی به شما می گه نه، شک نکنین که دلیلی خوب واسه این احساس هست. در تصمیم گیریای سخت، تموم اطلاعات لازم رو پیدا کنین تا اونجا که می تونین فکر کنین و بعد به درون خود گوش بسپارید. افراد موفق میدونن که اعتماد کردن به شهود، برابر با اعتماد کردن به حقیقت خوده و هر چه به حقیقت داخلی خود اعتماد بیشتری داشته باشین، اهداف و رؤیاهایتان بهتر و بیشتر محقق می شن.

تمرکز آگاهانه بر نقاط مثبت

همونجوریکه شاون اکر (shawn achor) در کتاب «فواید خوشحالی» گفته، طبق پژوهشی علمی، پزشکانی که قبل از تشخیص مریضی، ایجاد وخویی خوش و حال وهوای مثبتی داشتن نسبت به پزشکانی که در حالتی عادی به سر می بردن سریع تر به تشخیص می رسیدن و نسبت به بقیه پزشکان ۲۰ درصد سریع تر عمل میکردن. این خوش بینی و خوشحالی در فروشندگان، موجب ۵۰ درصد فروش بیشتر می شه. در علم آموزان هم به همین ترتیبه. هر چه حالت روحی خوشحال تر و مثبت تری قبل از امتحان ریاضی داشته باشین، موفق تر از بقیه هستین. پس این طور که پیداست مغز در حالت منفی تصمیمات خوبی نمی گیره و حتی به حالت خنثی هم راضی نیس و واسه کسب بهترین نتایج باید مثبت باشه.

البته تموم این حرفا به معنای این نیس که افراد موفق هیچوقت ناراحت نمی شن، اما اثر در تموم ابعاد زندگی در صورتی نمایان می شه که افکار و احساسات منفی رو از خود دور کنیم. مثبت فکر کنین و کمتر روی مشکلات تمرکز کنین.

یادآوری چشمی اهداف دراز مدت

بیشتر ما تجربه سعی واسه کاهش وزن رو داریم اما وقتی خسته میشیم خیلی آسون به نظرمون منطقی می رسه که ورزش و رژیم رو به فردا موکول کنیم. واسه رسیدن به کسب وکار سودآور هم، شرایط به همین شکله. اگه خواهان رشد هستیم، باید در رویارویی با مسائل و مشکلات جون سالم به در ببریم و سریع ناامید نشیم. چیزای خوب کمی، خیلی آسون و سرعت به دست بین و وقتی شرایط سخت می شه بیشتر مواقع کم میاریم و راه آسون تر رو پیش می گیریم و بعضی وقتا این راه آسون تر، جز بیراهه جایی نخواد رفت. افراد موفق واسه مقابله با این حالت، سعی می کنن با یادآوری، از تضعیف شدنای یهویی خود جلوگیری کنن. مثلا فردی که با سعی خیلی وزن بالای خود رو کم کرده با نگه داشتن تصویری از زمان چاقی خود روی درب یخچال، همیشه به خود یادآوری می کنه که چاقی همیشه در کمینه و باید مواظب باشه. یا فرد دیگری که عکس خونواده اش رو روی میز کارش می ذاره تا در سختیا و فشار کاری به خود یادآوری کنه که واسه چه کسائی حاضر شده این قدر زحمت بکشه. به لحظاتی فکر کنین که به طور یهویی تصمیم می گیرین از راه هدف خارج شید و سعی کنین در این موقعیتا ایستادگی رو به خود یادآوری و گوش زد کنین.

نوشتن دفترچه خاطرات

اپرا وینفری، جی. کی. رولینگ و بیشتر افراد معروف و موفق، دفترچه خاطرات دارن. افراد موفق پیشرفت خود رو پیگیری می کنن، اهدافی تعیین و درخشش این اهداف رو بررسی می کنن. اونا از اشتباهات خود درس می گیرن. این افراد معمولا دفترچه ای دارن و واسه رسیدن به مقصدی مشخص از این دفترچه به عنوان نقشه راه استفاده می کنن. در دفترچه خاطرات می تونین سعیای انجام شده واسه رسیدن به موفقیت در طول روز رو یادداشت کنین. این دفترچه جایی واسه بررسی درخشش اعمال، مشخص کردن راه رو به رو و اهداف و یافتن افکار مختلفه. شاید دفترچه خاطرات اون قدر بین همه عادی نباشه اما ابزاری خیلی مؤثر واسه تموم افراد استفاده کننده از اون هستش.

مشاهده و مشاوره با مربی و افراد الهام بخش

مهم نیس تصمیم به انجام چه کاری گرفتین، شما باید بدونین که به تنهایی موفق نخواهید شد. یادگیری از روی کتابای مختلف سخته و بعضی وقتا محیط اینترنت، تشخیص واقعیتا رو با مشکل روبرو می کنه. واسه گذروندن هر راهی باید از کسی که قبلا اونو طی کرده، کمک بگیرین. انجام تمرین زیاد واسه ساعتای متمادی، می تونه شما رو خبره کنه اما وجود مربی و الگویی مناسب، میل به این حجم از سعی رو بیدار می کنن. اگه زندگی افراد موفق و خبره رو بررسی کنین، همه اونا از حضور مربی یا الگویی عالی واسه موفقیت بهره برده ان.

بعضی وقتا مشاهده ی غیرمستقیم یک الگو هم مفیده. وقتی افراد موفق رو میبینیم موقعیت اونو تو ذهن خود بررسی و با این کار انگیزه ی عالی به خود میدیم. آدم ذاتا طوریه که با قصد رسیدن به هدفی بالا تنها با ایده پردازی درباره اون، انگیزه ی فوق العاده ای به خود می ده. شاید آسون لوحانه به نظر برسه اما با گفتن جملاتی مثل: «ببین بقیه تونسته ان پس من هم میتونم» انرژی و انگیزه ی زیادی واسه رسیدن به موفقیت به خود وارد می کنین.

استقبال از بازخوردها و نقد و نظرات مختلف

ارسطو باور داره: «واسه پرهیز از نقد شدن باید هیچ نگفت، هیچ نکرد و هیچ بود.» اگه واسه کاری که می کنین یا چیزی که می گین و فکر می کنین نقد شید، یعنی در راهی مخالف روزمرگی قرار گرفتین و این بخش بزرگی از موفقیته. سعی کنین واسه مدیریت نقدهایی که به شما وارد می شه پا در قدمای افراد موفق بذارین. شاید با نقدهایی تؤام با نفرت و منفی نگری روبه رو شید؛ اونا رو دریافت، آزمایش و بعد از یاد ببرین. اما به نقدهای مثبت و سازنده توجه زیادی داشته باشین، به ویژه پیشنهاد ی افرادی که به رسیدن شما به هدف تون علاقه مند هستن. پس از اون در صورت دریافت بازخورد، از اون فرد سپاس گزاری کنین. این سپاس گزاری باعث می شه که تموم افرادی که مورد تشکر هستش ان حمایت و انرژی مثبت شون رو در آینده با شما همراه کنن.

مدیریت غرور

این قسمت در آخر مطرح شده اما اصلا از اهمیت کمتری بهره مند نیس. افراد موفق میدونن که واسه پیروزی باید اشتباه کنن و بگن ببخشین. باید قبول کنن که همه چیز رو نمی دونن و بقیه هم همیشه در موفقیت اونا سهمی دارن. باید قبول کنن که بعضی وقتا اشتباهات و لغزشای کوچیکی پیش میاد که باید تنها به اونا خندید و رد شد. افراد موفق قبول می کنن که شکست محتمله و دوباره باید برخاست و سعی کرد. هیچی در این دنیا قطعی نیس و ما فقط واسه کشف و تجربه به این دنیا اومدیم. باید از هرکی چیزی یاد گرفت، فروتن موند و در علاوه بر نباید از یاد برد که درزمان راه، اوقات خوشی داشته باشیم.

برگرفته از: fortune.com

نکاتی که کارمندان معمولی از اون بی خبرند


۲۴۰۰۰تومن

دسته‌ها: مقاله

دیدگاهتان را بنویسید