دانلود پایان نامه

فرهنگ استارتاپی پر از افرادیه که «می خوان» و «سعی می کنن» اما نمی تونن کار و کاسبی خود رو از جاش تکان دن و در راه اندازی کار و کاسبی خود ناکام می مونن. چرا این اتفاق میفته؟ دلیل اصلی اون اینه که بیشتر کارآفرینان نمی دونن که چیجوری کار و کاسبی خود رو از نقطه الف به نقطه ب ببرن. نقطه الف ایده ی درخشانیه که تو ذهن کارآفرین بوجود اومده و نقطه ب هم وضعیتیه که اون کار و کاسبی امن، ساختاریافته و پول ساز قلمداد می شه.

واسه پیدا کردن راه حل این مشکل به بررسی مهم ترین نکات واسه راه اندازی کار و کاسبی پرداخته ایم. با این مطلب از چه جوری همراه باشین تا به اتفاق همدیگه ۱۰ روشی رو که در راه اندازی کار و کاسبی به شما کمک می کنن، مرور کنیم.

 

نکات لازم واسه راه اندازی کار و کاسبی

پیش از بیان نکات باید بگیم که بلاتکلیفی سخته. در بین راه حلای موجود، یکی از بهترین روش ها واسه ساختن کار و کاسبی تون اینه که در سریع ترین زمان ممکن ایده ی خود رو از ذهن تون به بازار بیارین و کار رو شروع کنین. چون «تأنه» ویرانگره و «سرعت» ناجی شماس. درادامه ۱۰ روش رو واسه راه اندازی سریع تر کار و کاسبی تون معرفی می کنیم.

۱. فقط شروع کنین

طبق تجربه من، شروع کردن مهم تر از درست شروع کردنه. اگه کار و کاسبی خود رو شروع نکنین، هیچ اتفاقی نمی افته. خودداری از راه اندازی کار و کاسبی چیزیه که یا باید اونو ندیده بگیرین یا با اون مقابله کنین. پس …:

  • اولین خط کد رو بنویسین.
  • آدرس سایت کار و کاسبی خود رو ثبت کنین.
  • طرح محصول خود رو روی کاغذ بکشین.
  • نمونه آسون رو طراحی کنین.

هیچ چیزی جز خودتون درمقابل راه راه اندازی کار و کاسبی شما قرار نداره. فقط اولین کاری که باید انجام شه رو انجام بدین.

۲. هر چیزی بفروشین

بعضی کارآفرینایی دقیقا میدونن می خوان چه چیزی بفروشن؛ بعضی دیگر هم هیچ ایده ای در این مورد ندارن. اونا فقط می خوان چیزی بفروشن. پیشنهاد من در این مورد اینه که هر چیزی بفروشین.

خیلی از بزرگ ترین کارآفرینان دنیا چیز تازه ای نفروختند. اونا فقط چیزایی رو که از قبل وجود داشت، به شکلی بهتر یا به روش ای متفاوت فروختن:

  • سم والتون (Sam Walton) صاحب وال-مارت همون چیزی رو می فروخت که شما می تونستید در ارزون فروشیا یا خواربارفروشیا پیدا کنین.
  • تد ترنر (Ted Turner) تلویزیونی فروخت.
  • هاوارد شولتز (Howard Schultz) قهوه فروخت.
  • وارن بافت (Warren Buffett) جنسای بقیه رو خرید و فروش می کرد.

«من یه تخته سیاه کوچیک برداشتم و روش نوشتم «هواپیمایی ویرجین. ۲۹ دلار» و به سراغ افرادی رفتم که مسافر پروازی کنسل شده بودن. صندلیای خالی رو به اونها فروختم، هزینه هواپیمایی که دربست گرفته بودم رو دادم و همون شب همه با هم به جزیره ویرجین رفتیم.»

پیام رو دریافت کردین؟ جلو برید و چیزی بفروشین؛ هر چیزی که باشه.

۳. از بقیه مشورت بگیرین و بعد از اونا بخواهید تا پیشنهادشان رو عملی کنن

وقتی کسب و کاری رو شروع می کنین، مطمئنا جواب خیلی از سؤجز رو نخواهید دونست. مثلا شاید نیاز داشته باشین که شرکتی ثبت کنین؛ اما چه شرکتی؟ شرکت سهامی، شرکت تضامنی، شرکت نسبی یا شرکت تعاونی؟

در این مورد می تونین واسه یافتن جواب، از وکیلی شایسته کمک بگیرین. ممکنه وکیل شما شرکت سهامی رو پیشنهاد بده. اما بعد چه؟ از وکیل خود بخواهید تا این کار رو واسه شما بکنه. به این شکل شما فردی حرفه ای رو به دست میارید که پیشنهاد خودش رو واسه افزایش پول و بهبود کار و کاسبی شما اجرا می کنه. واسه دستمزد هم نگران نباشید. شما می تونین با اختصاص سهام به اون یا درنظر گرفتن روال پرداخت با تأنه، خدمات اونو جبران کنین.

وقتی به مسئله ای برمی خورید و جواب رو نمی دونین، کسی رو که اطلاعات و مهارت کافی در این مورد داره، پیدا کنین. بعد وقتی اون به شما مشورت و پیشنهادی درمورد مسئله تون داد، از اون بخواهید تا اونو اجرایی کنه. چه اون پیشنهاد درمورد روشایی واسه بهبود کار و کاسبی باشه، چه جای تولید یا طراحی لوگو و مسائل مربوط به حسابداری.

کار و کاسبی شما بیشتر از کمک، به علم و مهارتی نیاز داره که شما فرصت به دست آوردنش رو دارین. از بقیه در کار و کاسبی خود استفاده کنین.

۴. نیروهای دورکار استخدام کنین

اگه می خواید افرادی با بهترین استعدادها رو با حقوق مقرون به صرفه پیدا کنین، ممکنه پشت در دفترتان از اونا اثری نیابید. واسه همین شاید بهتر باشه جهت دریافت بهترین کار، استخدام نیروهای دورکار رو هم درنظر داشته باشین.

۵. نیروهای پروژه ای استخدام کنین

تبدیل شدن به یک کارفرما با استخدام کردن افراد دیگر، مشکلات زیادی رو داره. درواقع اینجور کاری ممکنه به مانعی واسه کاهش روند راه اندازی کار و کاسبی شما تبدیل شه. علاوه بر این، تعداد کمی از مردم مایل هستن که با استخدام شدن در یک کار و کاسبی تازه کار خود رو در دریایی از مشکلات مربوط به اون کار و کاسبی غرق کنن.

به جای استخدام کردن کارمند واسه کار و کاسبی خود، از نیروهای پروژه ای استفاده کنین. تنها موضوع مهم اینه که باید راهی واسه پیدا کردن گزینه شایسته و مناسب واسه انجام خدمات دلخواه خود پیدا کنین. اجازه ندین که در روال انجام کارا تشریفات خاصی رخ بده.

۶. یک هم بنیانگذار پیدا کنین

راه اندازی کار و کاسبی علاوه بر کار سخت و اشتیاق، به الهام بخشی و مهارتای یک بنیانگذار دیگر هن نیاز داره. صندوقای سرمایه گذاری جسورانه هم بیشتر تمایل دارن تا روی استارتاپی سرمایه گذاری کنن که به جای یک بنیانگذار، گروهی از بنیانگذاران داره. حتی داشتن سه هم بنیانگذار با توجه به اینکه روال تصمیم گیری بهتر و روشن تری ایجاد می کنه، اصلا زیاد نیس.

هم بنیانگذاران می تونن مهارتایی رو که در کار و کاسبی خود کم دارین، واسه شما فراهم کنن و شما رو بیشتر از چیزی که توقع داشتین جلو ببرن.

۷. با کسی کار کنین که شما رو به طرف بی آخر جهت می ده

یکی از دلایلی که استیو جابز تونست شرکت اپل رو درجهت تبدیل شدن به یکی از نوآورترین شرکتا و ارزشمندترین برندهای دنیا رشد بده این بود که اون بقیه رو واسه پیش رفتن تحت فشار قرار می داد. اون راه و روش مدیریتی خود رو اینطور توضیح می داد:

«کار من اینه که به بقیه آسون نگیرم. کار من اینه که از اونا فرد بهتری بسازم. کار من اینه که چیزایی رو از بخشای مختلف شرکت درکنار همدیگه بذارم، راه رو مشخص کنم و منابع رو واسه پروژه های کلیدی تأمین کنم. من واسه هدایت کردن افراد بزرگی که در اختیار داریم و تشویق اونا به بهتر شدن، از روشای سخت گیرانه ای استفاده می کنم.»

بله، ممکنه جابز خشن و نامهربان به نظر بیاد، اما اون تونسته تا در افراد اونقدر سطحی از کارایی رو بسازه که خودشون هم فکر نمی کردن در بهترین حالت بتونن اون کارا رو بکنن. شما می تونین همین ویژگیا رو در یک هم بنیانگذار، همکار، دوست، مربی یا یک کارمند هم پیدا کنین. مهمتر از همه، شما می تونین همین کار رو واسه اعضای تیم خود انجام بدین و اونا رو به طرف پیشرفت هدایت کنین. همونجوریکه جابز گفته: «با انتظار انجام کارهای بزرگ از اونا، اونا رو به طرف انجام کارهای بزرگ راهنمایی می کنین.»

۸. روی پول تمرکز نکنین

حتما نگران این نباشید که درآمد از کجا میاد. یک محصول یا سرویس خوب همیشه راهی واسه ایجاد ثروت پیدا می کنه. تمرکز کوتاه بینانه بر پول می تونه کار و کاسبی شما رو به طرف خاموشی ببره. چه این تمرکز روی سرمایه گذاری باشه و چه منابع پولی، وام و مدل قیمت گذاری ایده آل. دست نگه دارین و اول اجازه بدین تا همه چیز در کار و کاسبی شما تکامل یابد. رشد، همون سرمایه گذاری نیس. رشد یعنی پیشرفت سریع، به سختی سعی کردن، فروختن، و انجام کارا بی خواسته پول.

۹. واسه بازاریابی، پول و زمان هزینه کنین

بازاریابی یکی از بهترین کارهاییه که می تونین واسه کار و کاسبی خود انجام بدین. وقتی واسه محصول یا خدمت خود بازاریابی می کنین، اونو درمقابل دیدگان کسائی قرار میدید که اونو می خرن. بازاریابی به معنای هدر دادن وقت نیس. بازاریابی یکی از بهترین سرمایه گذاریای آسون ایه که می تونین در کار و کاسبی خود انجام بدین.

۱۰. با مشتریایی پنهون ی خود صحبت کنین

یک کار و کاسبی فقط با بودن تو ذهن کارآفرین، موجودیت پیدا نمی کنه. یک کار و کاسبی با دیدگاه و نقطه نظر مشتریا و به ویژه مشتریایی پنهون موجودیت پیدا می کنه.

اگه افرادی وجود دارن که محصول شما رو می خرن یا استفاده می کنن، شما باید تموم چیزایی رو که می تونین درمورد اونا، از اونا و واسه اونا یاد بگیرین. محصول یا خدمت شما می تونه طبق پذیرش اونا بمیرد یا زنده بمونه.

هرچه سریع تر درمورد مشتریان خود یاد بگیرین، زودتر می تونین خدمات خود رو واسه اونا بهبود ببخشین.

نتیجه گیری

سریع شروع کردن به معنای امتحان اجباری کار و کاسبی شما نیس. امتحان کار و کاسبی چیزیه که با صرف دقت و وسواس زیاد در شرایطی متعادل و حساب شده ایجاد می شه.

سریع شروع کردن به معنای استفاده از همه منابع ممکن واسه تمرکز بر تنها یک چیزه: شروع کردن. شروع کردن موضوع اصلیه. بعد از اینکه کار و کاسبی شما سر پا شد و شروع به کار کرد، هر چیزی ممکنه.

راه اندازی کار و کاسبی یک مسابقهه. هرچه سریع تر شروع کنین، بیشتر شاید داره که برنده شید.

روشاتون واسه راه اندازی سریع تر کار و کاسبی چیه؟

برگرفته از: Entrepreneur

ایده خود رو به پول تبدیل کنین


۳۶۰۰۰تومن

دسته‌ها: مقاله

دیدگاهتان را بنویسید