از طب سوزنی و تاثیرش بر کاهش وزن چه می دانید؟ | بیماری

: از طب سوزنی و تاثیرش بر کاهش وزن چه میدونید؟

: ریشه طب سوزنی دست کم از ۵هزار سال پیش با طب چینی آمیخته شده و در بقیه نقاط جهان به عنوان بخشی از طب سنتی چین (TCM) یا طب شرقی شناخته می شه.

کارشناسان ماهر طب شرقی بعد از گذروندن دوره های متفاوت طب چینی با طب سوزنی، گیاهان دارویی، ماساژ، درمانای حرکتی و تغذیه ای مانند تای چی و… آشنا می شن.
طب سوزنی در غرب بیشتر به عنوان روشی واسه آرامش درد شناخته شده اما تاثیر اون در درمان خیلی از مشکلات  دیگه هم ثابت شده. در سال ۱۹۷۹/۱۳۵۸ سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد، طب سوزنی – به تنهایی یا همزمان با داروهای فعلی- می تونه ۱۰۴ آسیب رو درمان کنه. این نوع درمان با مدیریت استرس، می تونه در پیشگیری از بروز آسیبای جور واجور سلامت نقش بزرگی بازی کنه. به گفته کارشناسان طب سوزنی، خیلی از مریضیایی که  با این روش درمان می شن، به خاطر فشار روانی مزمنیه که سیستمای چندگانه بدن، شامل سیستمای ایمنی و غدد رو تحت تاثیر قرار میدن. درمان با طب سوزنی هیچ شباهتی به آمپول زدن نداره!   اما از اونجا که مدارک لازم مبنی بر تاثیر صد در صدی طب سوزنی بر چاقی موجود نیس، اگه قصد کاهش وزن دارین، بد نیس بدونین که این روش به تنهایی نمی تونه کارساز باشه و بهتره قبل از این کار با چند کارشناس طب مکمل در این مورد مشورت کنین تا بهترین راه واسه کاهش وزن و تغییر سبک زندگی خود رو پیدا کنین.

  این روش چیجوری عمل می کنه؟

طب سنتی چین بر کیفیت انرژی یا قدرت زندگی در بدن تاکید داره که متخصص طب سوزنی اونو «چی» می خواند و به سلامت ما اشاره داره. در واقع «چی» در طول مسیرهای انرژی بدن که «کانالای انرژی» خونده می شه، منتشر شده و خیلی از اون به اعضای خاصی ربط داره. وقتی «چی» بسته شده و نمی تونه آزادانه منتشر شه و در بدن گسترش یابد، مریضی در نقطه ای از بدن بروز می کنه. واسه متعادل سازی دوباره جریان انرژی و برگشت سلامت به بدن، متخصص طب سوزنی سوزنا رو به نقاط خاصی از بدن فرو می کنه؛ تعداد این نقاط خاص در بدن در آخر به ۳۶۰ نقطه می رسه!

  این روش به فرد آسیب می زنه؟

طب سوزنی باید بدون درد باشه؛ مگه افراد بسیار حساس که بسته به اندازه حساسیت شون و مکانی که سوزن در اون فرو میره، سوزش ناچیزی رو احساس می کنن. وقتی سوزنا سر جای شون قرار می گیرن، به طور کامل طبیعیه که احساس سوزش یا خارش جزئی، بی حسی و بی حسی، گرما یا فشار ملایم احساس شه. اگه این احساسا شدت بگیرن یا احساس ناراحتی در فرد بسازه، باید متخصص طب سوزنی رو در جریان بذارین تا سوزنا رو بازنگری کنه.

  در طول جلسه طب سوزنی دقیقا چه اتفاقی میفته؟

این جلسه بعد از معاینه اولیه دکتر شامل تعیین ضخامت پوست، شرایط زبون و کیفیت ضربان نبض مچ دست شروع می شه؛ این مشاهدات، کلیاتی رو در مورد وضعیت بدن واسه دکتر روشن می کنه و اون با آگاهی بیشتر درمان رو شروع می کنه. بعد از تشخیص مشکل، متخصص طب سوزنی از شما می خواد که روی تخت دراز بکشین و سوزنا رو در نقاط کلیدی بدن قرار میده. در این مرحله شما دیگه لازم نیس کاری انجام بدین و می تونین تا آخر جلسه، که ممکنه بیشتر از ۴۰ دقیقه طول بکشه، استراحت کنین!

  طب سوزنی چیجوری باعث کاهش وزن می شه؟

در مکتب طب سنتی چین می گن چاقی معمولا به خاطر کارکرد ضعیف دستگاه گوارش و نامتعادل بودن اندازه مواد غذایی هضم شده که وارد دستگاه گردش خون می شن، ایجاد شده و با مریضیایی چون بالا رفتن قند خون، چربی خون، فشار خون، افزایش اسیداوریک و درد مفاصل خود رو نشون میده. در این روش، نقاط حساس با سوزنای مخصوص هدف گرفته می شن تا کانالای انرژی تمیز شه و تعادل خون و «چی» تنظیم شده و با تخریب مستقیم سلولای چربی، تعداد سلولای چربی در بدن کمتر شه و اشتهای فرد کم شده و در آخر وزن کم بشه.
سوزنا حدود ۴۰ دقیقه در نقاط خاص بدن باقی می مانند تا باعث تحریک همون نقاط شده و کانالای انرژی فعال شن و هم اینکه گردش خون شتاب میگیره و گرمای بدن رها می شه تا کاهش وزن اتفاق بیفته.

  تحقیقات علمی در مورد طب سوزنی چه میگن؟

 تحقیقات علمی کمی تونسته ان تاثیر طب سوزنی بر کاهش وزن رو به اثبات برسانند؛ بعضی از این تحقیقات می گن که طب سوزنی می تونه به عنوان تسریع کننده لاغری در افراد بکنه. براساس پژوهشی که در سال ۲۰۰۹ در این مورد منتشر شد، محققان ۳۱ تحقیق رو (با کل ۳ هزار و ۱۳ شرکت کننده) تحلیل کردن و به این نتیجه رسیدن که طب سوزنی می تونه تاثیر کلی ای بر کاهش وزن بدن داشته باشه. البته تموم این تحقیقات اینجور نتیجه درخشانی نداشته و بعضی از اونا کیفیت پایینی داشته و تحقیقات جور واجور، یافته های مختلفی رو در مورد تاثیر طب سوزنی بر کاهش وزن به اثبات رسونده ان. مثلا، مطالعه ای که در سال ۱۹۹۹ روی ۴۰ فرد چاق انجام شد، نشون داد که این افراد بعد از ۱۲ جلسه طب سوزنی که به صورت هفتگی انجام می شد، وضعیت اعصاب و افسردگی شون تا حد زیادی بهتر شد اما در کاهش وزن شون تاثیری نداشت. با این حال تحقیقی که یه سال قبل از اون انجام شده بود، ثابت کرد آدمایی که روزی ۲ بار، به مدت ۴ هفته در جلسات طب سوزنی شرکت داشتن، اشتهایشان از بین رفته و وزن شون کم شده.

  من هم میتونم از این روش استفاده کنم؟

اگه دوره بارداری خود رو می گذرونین، اصلا مجاز به به کار گیری این روش نیستین، چون در این روش، به جز تخریب سلولای چربی، اشتهای خود رو واسه خوردن غذا از دست می دین و همین موضوع باعث می شه، کمتر از حد عادی غذا بخورین. این در حالت عادی واسه شما ضرر نداره اما در دوران بارداری هم واسه شما و هم واسه جنین خطرناکه. چون جنین مواد مورد نیازش رو از بدن مادر تامین می کنه و درصورتی که شما به اندازه طبیعی غذا نخورین، نه فقط خودتون بلکه جنین هم با فقر مواد غذایی، معدنی و املاح مواجه می شه.

 

  طول سوزنا چقدره و  تا چه عمقی در بدن فرو می رن؟

این سوزنای استیل که ضد زنگ هم هستن، معمولا به نازکی موی آدم بوده، استرلیزه و یه بار مصرف هستن و طول شون بین یک تا ۱۰ سانتی متر، فرق داره. برعکس سوزنای توخالی که واسه آمپول زدن استفاده می شن، سوزنای طب سوزنی تو پر هستن و متخصص طب سوزنی هر کدوم از این سوزنا رو، با در نظر گرفتن اندازه چربی زیر پوستی که سوزنا نیاز دارن در اون فرو می بره، در عمق ۷ میلی متر تا ۵/۷ سانتی متر نقاط جور واجور بدن قرار می گیرن و بعضی وقتا لازمه که تموم طول سوزن وارد بدن شه.
در مناطقی از بدن که عضله کمی روی استخون قرار داره (مثل پیشونی و دست) فقط نوک این سوزنا وارد بدن می شه اما در مناطقی که عضله زیاد داره (مثل کفلا و بالای پا) سوزن تا عمق بیشتری وارد می شه. طول یه وقتی که سوزن در بدن مریض باقی می مونه، بستگی به دکتر و چگونگی درمانی داره که واسه مریض انجام می شه؛ بعضی وقتا فقط یه یا ۲ ثانیه لازمه که سوزن در بدن مریض بمونه و ممکنه هدف، ایجاد یه سوراخ ریز و خروج یه قطره خون باشه تا از این روش بدن بتونه خود رو از «چی» مهاجم خلاص کنه.

 

  چند جلسه درمان با طب سوزنی لازمه؟

در هر دوره درمان چاقی با طب سوزنی، فرد باید ۱۰ جلسه تحت درمان قرار بگیره و در این مدت بهتره فرد از رژیم غذایی خاصی هم پیروی کنه تا نتیجه بهتری بگیره؛ البته رژیم گرفتن همراه با به کار گیری طب سوزنی، بسیار راحت تر از رژیم گرفتن تنهاست، چون طب سوزنی باعث کاهش اشتها شده و میل و تمایل رو واسه خوردن کمتر می کنه.
معمولا یک تا ۳ جلسه اول درمان، باید ۳ بار در هفته یا بیشتر انجام شه. بعد از ۳ جلسه اول، جلسات کم کم کم شده و به ۲ بار در هفته و بعد یه بار در هفته می رسه.
معمولا در هفته اول تا چهارم طب سوزنی، عکس العمل بدن به این درمان ناگهانیه و کاهش وزن خیلی سریع اتفاق میفته. بین ۴ تا ۱۲ هفته، بدن به این روش عادت می کنه و وارد فاز سازگاری با طب سوزنی شده و تغییرات وزن بسیار جزئی پیش میاد. این روند تا ۱۲ هفته بعد بازم ادامه داره و کاهش وزن به کندی پیش میره؛ اما بعد از این مدت کاهش وزن و اندازه دوباره شدت میگیره.
یادتون باشه در حالت طبیعی فرد باید بعد از ۴تا۶ جلسه متوجه تغییرات کوچیکی در شرایط خود شه. اگه هیچ بهبودی حاصل نشه، باید به این نکته هم دقت کنین که کیفیت کار کارشناسان طب سوزنی فرق داره؛ پس قبل از نا امید شدن، از یه متخصص طب سوزنی دیگه هم کمک بگیرین.

 

منبع: bartarinha.ir

.

منبع : banookade.ir

Author: ماه نشان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *