از طریق پا می توان این بیماری ها را تشخیص داد | بیماری

: مریضی:

 

: از راه پا میشه این بیماریا رو تشخیص داد

 کف پا خشک و پوسته شده:  

در این شرایط فرد دچار مشکلات تیروئید است؛ مخصوصا اگه مرطوب کردن پوست پا تأثیری نداشته باشه. وقتی که غده تیروئید به درستی هورمون ترشح نمی کنه، ممکنه پوست دچار خشکی شدید شه. به گفته یه متخصص، وقتی که فرد روی کف پای خود ترک میبینه که با وجود به کار گیری مرطوب کننده، خشکی اون رفع نمی شه باید وضعیت تیروئید فرد بررسی شه. ناخنای شکننده انگشت پا هم می تونه از علایم مشکلات تیروئید باشه.
 
 انگشتان بی موی پا:

شایدً، مریضی رگای خونی هست. کاهش یهویی مو روی انگشت پا، می تونه نشونه گردش خون ضعیف باشه که به دلیل مریضی عروقی محیطی به وجود میاد. علایم این مریضی شامل کاهش رشد مو روی پاست. بنفش شدن انگشتان پا یا نازک و براق شدن پوست پا نشونه کم خونی است.

زخم درمون پیدا نمی کنه:

شاید، دیابت هست اندازه گلوکز کنترل نشده می تونه به اعصاب آسیب برسونه و گردش خون رو ضعیف کنه پس خون به کف پا نمی رسه. وقتی که خون به زخم موجود در پا نرسه پوست به درستی درمون پیدا نمی کنه. خیلی از ادما از همین روش به مریضی دیابت خود پی می برن. علایم دیگه دیابت می تونه شامل بی حسی و سوزن سوزن شدن پا باشه. در این شرایط از دکتر بخواین اندازه قند خون شما رو بررسی کنه.
 انگشت شست، بزرگ و دردناک و متورم شده:

این علامت می تونه نشونه مریضی نقرس باشه که یه جور آرتریته و بیشتر مفصل انگشت بزرگ پا رو درگیر می کنه. مواد غذایی غنی از پورین ماده ای موجود در گوشت قرمز، ماهی و بعضی مشروبات الکلی می تونه با افزایش اندازه اسید اوریک در بدن باعث ایجاد این مشکل شه.
معمولا اسید اوریک از راه ادرار دفع می شه اما در بعضی از افراد در انگشت بزرگ پا یا قوزک پا تراکم پیدا می کنه و مریض با مفصل متورم، سفت شده و قرمز و بسیار دردناک از خواب بیدار می شه. در این موارد دکتر داروهای ضدالتهابی رو واسه آرامش کوتاه مدت تجویز و واسه پیشگیری برنامه غذایی کم پورین (purine) رو پیشنهاد می کنه.
 
 خطای ریز و کوچیک زیر ناخن انگشت پا:

احتمال عفونت دیواره داخلی قلب هست. این خطا می تونه به دلیل رگای آسیب دیده باشه. این مشکل وقتی اتفاق می افته که لخته کوچیک خون به مویرگای ریز آسیب میرسونه. محققان می گن بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی هستن، بیماران گرفتار به HIV و دیابتیا، آدمایی که مریضی قلبی دارن و یا سیستم ایمنی ضعیف دارن یا از دستگاه ضربان قلب پیس میکر (pace maker) استفاده می کنن، در خطر عفونت دیواره داخلی قلب قرار دارن که در صورت درمان نشدن به سکته قلبی منجر می شه.
 
 پاچماقی:

احتمال سرطان ریه یا مریضی قلبی هست. پاچماقی علامتیه که در انگشت پا و دست بروز می کنه و با سرطان ریه، عفونت طولانی ریه، مریضی قلبی یا مریضی روده ای رابطه داره. ریه و مریضی قلبی، مقاومت عروقی رو کم می کنه و به دنبال اون جریان خون در رگای کوچیک در پا و دست زیاد میشه. اینطوری بافتا متورم می شه و پا ظاهر چماقی پیدا می کنه. (انگشتان دست و پا گردتر و پهن تر می شه.)
 
 ناخنای منحنی:

احتمال، پسوریازیس زیاده. سوراخای ریز، شیارها و خطوط می تونه نشونه مریضی پوست پسوریازیس باشه. هر چند بیشتر آدمایی که دچار پسوریازیس ناخن می شن، پسوریازیس پوستی هم دارن. علایم دیگه شامل لکه های سفید و خطای افقی روی ناخنه.
 
 ناخن قاشقی شکل:

شایدً، لوپوس یا کم خونی هست. فرورفتگی ناخن انگشت پا به قدریه که قطره آب در اون باقی می مونه؟ این حالت می تونه نشونه کمبود آهن یا تولید زیادتر از اندازه آهن در بدن باشه. هم اینکه احتمال مریضی رینود که بر روند خون رسانی انگشتان دست و پا اثر میذاره، هست. ناخنای قاشقی شکل بیشتر در نوزادان دیده می شه اما در همون سالای اول زندگی حالت طبیعی به خود میگیره.
 
 خط مستقیم زیر ناخن شست پا:

احتمال سرطان پوست است، بعضی وقتا ملانوها که سرطان پوستی است، در قسمتای مخفی بدن از جمله چشم و دهن ظاهر می شه.

.

منبع : noonoab.ir

Author: ماه نشان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *