از علائم تب مالت تا پیشگیری و درمان | بیماری

از علائم تب مالت تا پیشگیری و درمان

علائم تب مالت و راه های پیشگیری و درمان تب مالت به عنوان یه مریضی معروف به مریضی هزار چهره و هم اینکه راه های انتقال تب مالت رو به طور کامل در این بخش براتون میگیم.

علائم تب مالت و راه های پیشگیری و درمان تب مالت به عنوان یه مریضی معروف به مریضی هزار چهره و هم اینکه راه های انتقال تب مالت رو به طور کامل در این بخش براتون میگیم.

تب مالت چیه؟

مریضی تب مالت یا بروسلوز به عنوان یکی از مهم ترین بیماریای مشترک آدم و دام حساب می شه. باکتری بروسلا که ایجاد کننده بیماریه، طیف بزرگی از پستانداران اهلی و وحشی رو گرفتار می سازه. این مریضی به دلیل ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، نازایی و نازایی دامای گرفتار و هم اینکه به دلیل ابتلای آدم به مریضی تب مالت، همیشه از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مورد توجه قرار میگیره. این مریضی به دلیل سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، نازایی، نازایی و از دست دادن ارزشای اقتصادی دامای گرفتار و هم اینکه به دلیل ابتلای آدم به مریضی تب مالت، همیشه از دو بعد اقتصادی و بهداشتی مهم بوده

 

تب مالت چیجوری منتقل می شه؟

 

مریضی تب مالت واقعا از راه تماس با آدمایی که قصاب یا دامدار هستن یا لبنیات غیرپاستوریزه مصرف می کنن منتقل می شه، پس شیرخام، پنیرهای محلی و بستنیای سنتی در انتقال این مریضی نقش موثری داره.

 

 

علائم و نشونه های تب مالت چیه؟

همونطور که از نام این مریضی مشخصه علامت اصلی این مریضی تبه که عموما در عصر و شب به بالاترین درجه می رسه و مریض دچار تعریق فراوون می شه. اوایل مریضی ممکنه تا مدتا بجز تب و تعریق شبونه علامت دیگری وجود نداشته باشه، ولی کم کم درد استخون ها و مفاصل مخصوصا درد لگن در بعضی بیماران شروع می شه. درد لگن بعضی وقتا اونقدر شدیده که راه رفتن مریض به سختی انجام می شه.

در بعضی بیماران علائم روحی مثل افسردگی هم خودنمایی می کنه. این مریضی اگه درمان نشه بعضی وقتا می تونه با درگیری قلب و رگا باعث مرگ مریض شه. از دیگر مشکلات مهم این مریضی، ایجاد آبسه در استخوانای ستون فقرات است که باعث زمینگیر شدن مریض می شه.

بعضی وقتا مریضی تب مالت زیاد می شه که با درد عضلات و مفاصل بدن و بی اشتهایی همراه س و با دردهایی مثل سیاتیک و درد طولانی کمر خود رو نشون میده. جالبه بدونین مریض در این مواقع حتی تب هم نمی کنه. 

 

راه های پیشگیری از تب مالت

واسه پیشگیری کسائی که با گوشت و پوست حیوان در تماس هستن، لازمه از عینک و دستکش استفاده کنن تا ترشحات حیوان آلوده به مخاط چشم و تنفس اونا منتقل نشه.

روش دیگه پیشگیری از تب مالت، اینه که از مصرف پنیر تازه دوری شه. پنیر باید روز در آب نمک بمونه و بعد مصرف شه. شیر هم باید حتما پس از جوشوندن میل شه

مؤثرترین راه پیشگیری از مریضی استفاد ه از اجناس لبنی پاستوریزه س، چون میکروب با جوشاند ن شیر از بین میره . هم اینکه بیاد د اشته باشین فریز کرد ن مواد غذایی این میکروب رو نابود نمی کنه .

می تونیم بگیم که  علاوه بر این واکسیناسیون د اما و کنترل مریضی د ر د ام یه راه مؤثر د یگری واسه کنترل این میکروبه. افراد هم که د ر کشتارگاها فعالیت می کنن ، قصابا و شکارچیان حیوانات باید هنگام تمیز کرد ن احشاء حیوان از د ستکشهای لاستیکی استفاد ه کنن .

 واقعا هیچ واکسن اضافی که به طور کاملً مورد تأیید بوده و به مدت طولانی باعث ایمنی فرد بشن ، وجود ند ارد ، هرچند یه جور واکسن واسه افراد شاغل د ر صنایع د امپزشکی تولید شد ه، ولی این واکسن هر ۲ سال یه بار باید تکرار شه و د ر تموم کشورها هم اجازه مصرف ند ارد .

 یشگیری از این مریضی با واکسیناسیون دامای آلوده و ریشه کن کردن مریضی در داما صورت میگیره، ولی در هر صورت با در نظر گرفتن این که این مریضی در دامای ایران فت و فراوون هست، بهترین راه پیشگیری، دوری از مصرف شیر نجوشیده یا غیر پاستوریزه، پنیر محلی و مخصوصا بستنیای غیرپاستوریزه و متفرقه س

 

راه های درمان تب مالت

درمان مریضی تب مالت با داروهای آنتی بیوتیک موجود بخوبی انجام می شه. کپسول داکسی سایکلین، قرص کوتریموکسازول، کپسول ریفامپین و آمپول جنتامایسین و استرپتومایسین داروهایی هستن که واسه درمان این مریضی کاربرد دارن. معمولا از بین این داروها ۲ تا انتخاب می شه و به مدت دست کم ۶ هفته استفاده می شن. البته میشه مثلا ۲ هفته اول همزمان آمپول جنتامایسین و کپسول داکسی سایکلین استفاده شه و۴ هفته بعد فقط داکسی سایکلین ادامه پیدا کنه.

به هر حال در این دوره طولانی، مصرف دارو حتما باید تا آخر ادامه داشته باشه تا از برگشت مریضی که بدیش اینه در موارد زیادی اتفاق می افته تا حد امکان پیشگیری شه.


از علائم تب مالت تا پیشگیری و درمان

۴.۸/۵

۳۲۵

منبع : نمناک /ن

Author: ماه نشان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *