دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

 

عنوان کامل پایان نامه :

 تحلیل ژئوپلیتیک عوامل تأثیرگذار بر واگرایی های ایران و ترکیه

قسمتی از متن پایان نامه :

بدین ترتیب در مدل بازی بزرگ جدید با توجه به ناکامی ایدئولوژی کمونیستی باید نقش تعیین کننده و حیاتی را به کشورهای ایران و ترکیه به ترتیب به عنوان نماد اسلام گرایی و دنیاگرایی بدهیم.

در چنین فضایی است که ایران اسلامی در مقام نماینده تمام نیروهای بنیادگرایی اسلامی مظهر ارزش های مذهبی و بانی تفکرهای غرب ستیزی در مقابل ترکیه غیر دینی که نماینده تفکر غیر مذهبی مردم سالاری و اقتصاد آزاد قرار می گیرد. (نقدی نژاد، 1388: 157)

البته برخی دیدگاه دیگری در مورد نقش ترکیه ارائه می دهد و این کشور را رهبر گرایش های ملی گرایانه ترکی از تنگه بسفر تا چین می داند. این در حالی است که تحلیل غرب از نقش این کشور با آنچه خود این کشور در نظر دارد بسیار متفاوت است. (هرزیک، 1375: 22) به عبارتی بهتر در حالی که ترکیه با اشتیاق به دنبال آن است تا بزرگنمایی نقش ایدئولوژیک رقابت ها، اهمیت تعیین کننده خود را به عنوان نماینده تمدن غرب رویارویی با اسلام گرایی و نفوذ ایران در حوزه جنوبی اتحاد شوروی یادآوری کند جمهوری اسلامی ایران در عمل نشان داده که بیشتر مایل است از سیاستی عمل گرایانه روابط اجتماعی جوامع مسلمان منطقه و با آگاهی کامل از اقدام های رقیب های منطقه ای مخالفان بین المللی در جهت نشان دادن تهدید ایران علیه کشورهای نو استقلال پیروی کند. (نوروزی، 1379: 131)

این عناصر هویت ساز و باشکوه تاریخی دولت ایران به عنوان یک امپراطوری الهام می گیرد و از سوی دیگر متأثر از امنیت گرایی ناشی از هجوم بیگانگان به این سرزمین در مقاطع مختلف تاریخی آن است. (چابکی، 1388: 68) در واقع می توان گفت ایران در پی بازی ژئواستراتژیک است نه ایدئولوژیک.

البته باید گفت با وجود اینکه ایران به درگیر شدن در رویارویی های ایدئولوژیک در منطقه تمایل نداشت، تأکید بر هویت اسلامی و حمایت از حقوق مسلمانان را هرگز فراموش نکرده است و به جای اینکه فقط توجه به روابط و جنبش های اسلامی و تشویق آنها به مبارزه با دولت مرکزی داشته باشد، تلاش کرده تا در پوشش روابط بین دولتی از هویت و حقوق مسلمانان دفاع می کند. (نوروزی، 1379: 13)

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

1- هدف علمی این پژوهش تحلیل ژئوپلیتیک عوامل تأثیرگذار بر واگرایی های ایران و ترکیه

2- هدف کاربردی این پژوهش بررسی روابط ایران و ترکیه در منطقه و تأثیرگذاری آن بر کشورهای منطقه

3- دیگر ضرورت های این پژوهش واکاوی علل واگرایی ها و تأثیرات آن در منطقه خاورمیانه بزرگ است

 تحلیل ژئوپلیتیک عوامل تأثیرگذار بر واگرایی های ایران و ترکیه

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : تحلیل ژئوپلیتیک عوامل تأثیرگذار بر واگرایی های ایران و ترکیه  با فرمت ورد