دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی نقش سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله

قسمتی از متن پایان نامه :

1-1-1: پوشش گیاهی

شهر ماسوله با توجه به قرارگیری آن در ارتفاع 900 تا 1100 متر از سطح دریا، در
حوزه ی کوهپایه ای و کوهستانی شهرستان فومن واقع شده است. قلمرو رویش های گیاهی و کوهستانی و کوهپایه ای از ارتفاع 200 تا 1800 متر در نظر گرفته شده است. در این قسمت وجود کوهستان، توسعه ی اراضی کشاورزی را محدود و امکان رویش و پایداری جنگل های انبوه را میسر ساخته است. گونه های عمده ی گیاهی این قسمت به سه بخش قابل تقسیم می باشند:

  • بخش شاخه زاد: این بخش از ارتفاع 200 متری شروع و تا ارتفاع 400 متری ادامه دارد، گونه های گیاهی غالب این بخش عمدتاً شامل ممرز و انجیلی است که به سبب تجدید حیاط و یا تکثیر از طریق پاجوش و ریشه جوش شاخه زاد نمایانده می شود. در این قسمت به سبب سکونت محدود روستاییان تجدید حیات جنگلی مشاهده می گردد.
  • بخش شاخه و دانه زاد: این بخش از ارتفاع 400 متری تا 800 متری ادامه دارد، گونه های گیاهی عمده در این بخش را ممرز، انجیلی، توسکا، شمشاد، بلوط، آزاد و راش تشکیل می دهند. که عمدتا مصارف صنعتی دارند.

بخش دانه زاد صنعتی: این بخش از ارتفاع 800 متر تا 1800 متر ادامه دارد،
گونه های عمده این بخش را افرا، توسکا، راش، بلوط، نمدار، ملچ و شمشاد است که به سبب استفاده عمده در صنعت به بخش دانه زاد صنعتی معروف است.مراتع ماسوله بیشتر در دامنه های جنوب و جنوب شرقی ماسوله قرار دارند و درختان اندکی هم در آن ها مشاهده می شود. در این مراتع که دنباله ی مراتع استان زنجان است، گیاهان شبدر، گزنه ی سفید، کاهوی وحشی، گل گاوزبان، آلاله و دیگر گیاهان مرتعی می رویند که در گذشته دامداران از این مراتع برای چرای دام های خود استفاده می کردند (کیان پور، 1386: 64).

1-2: ویژگی های جمعیتی و اجتماعی

1-2-1: مقدمه

در حدود 800 تا 1000 سال پیش مردمانی از نقاط مختلف سرزمین گسترده ی ایران از شرق (استان خراسان) و غرب (کردستان و آذربایجان غربی) به همراه برخی مردمان بومی منطقه (گیلان)، به دلایل نامعلومی به این منطقه کوچ کرده و زیست گاهی به نام کهنه ماسوله را در 6 کیلومتری شمال غرب شهر فعلی بنا نهادند. وجود گورستان و قبرهای بی شمار داخل بافت حاشیه ی شهر مؤید قدمت زیاد این بافت تاریخی می باشد. طی کاوش های انجام شده از محوطه ی باستانی کهنه ماسوله، سفالینه هایی متعلق به قرون پنجم تا هشتم هجری قمری به دست آمده است که دقیق ترین مستندات قابل توجه تاریخی می باشد. مردمان کهنه ماسوله به دلایل مختلف از جمله مشکلات خاصی که در کهنه ماسوله داشتند (بیماری، سیل و…) و همچنین وجود مقبره ی عون بن علی در محل ماسوله ی فعلی به این محل کوچ کردند. ماسوله ی امروزی در دامنه ی جنوبی کوه “صفحه گشته” از ارتفاعات ماسوله داغ واقع است و 7/9 هکتار وسعت دارد. مکانی که مملو از درختان بلند آزاد و بلوط بوده و همین درختان پس از قطع، فضای بسیار محدود و مسطح برای ساختمان ها ایجاد نموده و تنه ها و شاخه های آن ها استخوان بندی اصلی ساختمان ها را تشکیل داده است. وضعیت کوهستانی و شیب تند زمین، مردم سخت کوش و خلاق آن زمان را به ایجاد مجموعه فضاهای معماری برانگیخت تا با توجه به مضایق کمبود زمین مسطح و شیب زیاد، این مجموعه را به گونه ای بنا کنند تا بیشترین بهره از زمین برده شود. بدین دلیل سقف ساختمان ها، مسطح و به گونه ای طراحی شد تا امکان استفاده از این سطوح به عنوان معابر عمومی، نقاط مکث و… فراهم آید. این چنین بود که مجموعه ای اندیشمند و فاخر و به شدت متواضع و بدیع پدید آمد که مرکز تجارت زمان خود و انباشت و توزیع کالا به استان ها هم جوار گردید (سایت پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری ماسوله، www.masouleh.ir)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  1. بازیابی ارزش‌های فرهنگی ـ تاریخی و ارتقاء هویت شهری.
  2. حفظ سرمایه های شهری(میراث درون بافت ها)
  3. مقاوم سازی ابنیه در برابر بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله
  4. زیبا سازی محیط و حفظ ساختار سنتی.
  5. حمایت، مراقبت،نگهداری، حفاظت، احیاء استحکام بخشی و تعمیر.
  6. افزایش کارایی و بهره وری، باز گرداندن حیات شهری به بافت.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان :  بررسی نقش سیاست های بهسازی شهری در تغییر و تحولات کالبدی شهر ماسوله با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده