دانلود پایان نامه

پایان نامه های عمران

عنوان کامل این پایان نامه :

بررسی رفتار سازه های فضایی در عرشه پل ها

تکه هایی از متن :

 

4-2- مزایای عرشه های مشبک فضایی

با وجود اینکه مزایای استفاده از سازه های مشبک فضایی در عرشه پل ها فقط به این چند مورد محدود نمی شود، اما از مهمترین آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- سازه هایی سبک هستند و نسبت به سایر عرشه های ساخته شده با مصالح رایج، بار مرده کمتری دارند.

2- از صلبیّت بالایی برخوردار اند و تغییرمکان ها در این نوع سازه ها کوچک است.

3- از نظر رفتار سازه ای، مانند پوسته ها عمل کرده به طوری که بارهای وارد شده بر سازه عمدتاً توسط نیروهای محوری (کششی یا فشاری) با خمش کم یا بدون خمش تحمل می شود.

4- رفتاری سه بعدی دارند، یعنی بارهای وارد به یک نقطه، فقط توسط عضوهای منتهی به آن نقطه تحمل نمی شود، بلکه با پخش بار در عضوهای متعدد دیگر، آنها هم در تحمل بار کمک می کنند.

5- سازه های مقاومی هستند و فروریختن تعداد محدودی از اعضا (مثلا به علت کمانش فشاری تحت بارگذاری بیش از حد)، لزوماً منجر به فروپاشی کل سازه نمی شود.

6- عملکرد مناسبی در مقابل زلزله از خود نشان می دهند.

7- به علت سهولت و سرعت عملیات اجرایی می توان در ساخت عرشه پل های موقت، مورد استفاده قرار گیرد.

8- سرعت اجرای آنها زیاد است و در جاهایی که نیاز به احداث یک پل (مثلا با اهداف نظامی) در کمترین زمان ممکن است، کاربرد فراوان دارد.

9- قابلیت اجرا در دهانه های طولانی را داشته و از این حیث نسبت به پل های بتنی که از دهانه های کوچک برخورداند، ارجحیت دارند.

10- به علت کاهش تعداد ستون، هزینه های اقتصادی ناشی از شمع کوبی به نحو چشمگیری کاهش می یابد.

11- این نوع عرشه ها با در کنار هم قرار دادن اجزای دقیق کارخانه ای ساخته می شود، لذا کارگر   غیر متخصص هم می تواند در مونتاژ و اجرای آنها به کار گرفته شود.

12- می توان کلیه اجزا و اتصالات را روی زمین نصب و از صحت اتصال آنها اصمینان حاصل نمود و سپس توسط جرثقیل در محل مورد نظر، بر روی تکیه گاه ها قرار داده شود.

13- به علت نصب اجزا و اتصالات روی زمین، علاوه بر سهولت و افزایش سرعت عملیات اجرایی، خطرهای کار در ارتفاع  کاهش می یابد.

14- وجود منافذ کافی بین لایه ها، فضای مناسبی جهت عبور سیستم های تاسیساتی مکانیکی و الکتریکی نظیر لوله های جمع آوری آب ناشی از بارندگی و همچنین کابل های مربوط به نورپردازی، تلقی می شود.

15- عبور سیستم های تاسیساتی مکانیکی و الکتریکی از منافذ بین لایه ها، علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری پل می تواند روی زمین انجام شده و خطر کار در ارتفاع کاهش یابد.

16- به علت خاصیت اجرا در دهانه های طولانی، می توانند در محل های صعب العبور نظیر دره ها که اجرای ستون در این مناطق مستلزم هزینه های فراوان و گاهاً غیر ممکن است به کار گرفته شود.

17- استفاده از این نوع عرشه ها می تواند از لحاظ معماری، ظاهری زیبا و شکیل را ارائه نموده، به طوری که چشم هر بیننده ای را به خود خیره نماید و در زیبایی شهر محل احداث آن تأثیرگذار باشد.

18- اگر بنا به هر دلیلی در ابعاد عرشه اشتباهی صورت گیرد، امکان گسترش سازه وجود داشته و با اضافه نمودن یا حذف کردن تعدادی عضو و گره می توان به ابعاد مورد نظر دست یافت.

19- ترمیم این نوع عرشه ها که در زلزله دچار آسیب دیدگی شده اند بسیار راحت بوده و نیاز به تخریب کل سازه نمی باشد.

20- سرعت عملیات تخریب این نوع عرشه ها زیاد است و می توان از اجزای باقی مانده پس از تخریب در     سازه های فضایی دیگر استفاده نمود و یا با بازیافت مصالح باقی مانده، مجدداً آنها را به چرخه صنعت کشور بازگرداند.

متن کامل پایان نامه در لینک زیر:

aroow-down-thesis-8

 دانلود متن کامل پایان نامه رشته عمران با فرمت ورد :بررسی رفتار سازه های فضایی در عرشه پل ها