دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :نقش فضایل و رذائل در ادراک از منظر قرآن و سنّت

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

﴿وَ لِیَعْلَمَ الَّذِینَ أُوتُوا الْعِلْمَ أَنَّهُ الْحَقُّ مِنْ رَبِّکَ فَیُؤْمِنُوا بِهِ فَتُخْبِتَ لَهُقُلُوبُهُمْ وَایدئولوژی‌ها و جهان‌بینی‌هاست.[1] پس آدمی با زمینه‌سازی در وجود خود برای رسیدن به آن سنخ از علوم [که گفتیم نوعی نورانیّت است] در حقیقت به نوعی از تفکّر و بینش و ایدئولوژی دست می‌یابد که محصول با واسطه تقوی و فضیلت‌مندی و دوری از رذایل است.

امکان شناخت:

مطلب مهم دیگری که باید در این مجال طرح گردد این است که آیا اصلاً شناخت امکان‌پذیر است یا نه؟

این از سؤالاتی بوده است که از دیرباز بشر با آن روبرو بوده است و در طول تاریخ بحث‌های زیادی هم راجع به آن مطرح گردیده است و بارها در اروپا نیز موج خطرناک شک‌گرایی و لاادری‌گری و سوفسطایی‌گری پدید آمده است.

امّا واقع این است که با بررسی اقوال مختلف در این باب، نهایتاً نظریه «امکان شناخت» جای خود را در بین اقوال دیگر، باز می‌کند و مدافعین امکان شناخت ادلّه­ی خود را بر کرسی اثبات می‌نشانند.

عمده آنچه را که مخالفین نظریه امکان شناخت بر روی آن تکیه دارند خطاهایی است که در ابزار شناخت رُخ می‌دهد، و آنها این نکته را بهانه‌ای قرار داده‌اند تا ریشه امکان شناخت را از بیخ و بن برکنند.

«امّا امکان و وقوع علم و شناخت، مطلبی نیست که برای هیچ انسان عاقلی که ذهنش به وسیله پاره‌ای از شبهات، آشفته نشده باشد قابل انکار و یا حتّی قابل تردید باشد و آنچه جای بحث و بررسی دارد و اختلاف درباره آن معقول است تعیین قلمرو علم انسان، و تشخیص ابزار دستیابی به علم یقینی، و راه بازشناسی اندیشه‌های درست از

[1]– ر.ک: مرتضی مطهری;، مسئله شناخت، ص 16-15.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده