دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

دیدگاه سنتی نرخ ارز

الف. روش کشش­ها

این روش اولین بار توسط مارشال[1] در سال 1923 مطرح گردید و از آن پس اقتصاددانان دیگری هم­چون لرنر[2] (1944) در جهت تقویت و به­کارگیری آن در مطالعات تجربی فعالیت­هایی انجام دادند. این روش در ادبیات معاصر به روش مارشال – لرنر[3] موسوم است. طبق این روش نرخ برابری تعادلی ارزی، نرخی است که ارزش واردات و صادرات یک کشور را برابر می­کند. اگر ارزش واردات یک کشور از ارزش صادرات آن بیش­تر باشد (یا کشور با کسری تجاری روبرو شود)، آن­گاه تحت یک نظام شناور نرخ ارز، نرخ مبادله ارز افزایش می­یابد (ارزش پول داخلی کم می­شود). در این صورت صادرات کشور اشاره شده برای کشورهای خارجی ارزان شده و واردات برای افراد مقیم این کشور گران می­شود. در نتیجه صادرات کشور افزایش یافته و واردات آن کاهش می­یابد، تا جایی که تجارت به تعادل برسد.

در این نظریه سرعت تعدیل بستگی به چگونگی واکنش (یا کشش) مقدار واردات و صادرات نسبت به تغیییرات قیمت (یا نرخ مبادله ارز) دارد. بنابراین این نظریه، کششی نامیده می­شود. چنان­چه کشور در اشتغال کامل یا نزدیک به آن باشد، برای اشتغال منابع داخلی به سمت تولید بیش­تر کالاهای صادراتی و جانشین واردات، باید پول داخلی بیش­تر کاهش ارزش پیدا کند (به­ جای آن­که عوامل تولید بیکار بمانند). از یک جنبه دیگر ممکن است با اعمال سیاست­های داخلی، هزینه­های داخلی کاهش یابد (سیاست جذب) تا منابع داخلی آزاد شده صرف تولید بیش­تر کالاهای صادراتی و جانشین واردات شوند و به این ترتیب روش کشش­ها عمل کند (دورنبوش[4]، 1976).

روش کشش­ها بر تجارت یا جریان کالاها و خدمات در تعیین نرخ ارز تأکید دارد. نقش جریان یا گردش بین­المللی سرمایه فقط به عنوان واکنش­های غیر فعال (یعنی برای پرداخت یا ضمانت) در عدم تعادل­های تجاری موقت، اهمیت دارد. با این حال، با وجود اهمیت روش کشش­ها، این دیدگاه قادر به تفسیر تغییرات و نوسانات شدید نرخ­های مبادله ارز نیست (سالواتوره، 1387).

 

ب. روش برابری قدرت خرید ( )[5]

فرضیه برابری قدرت خرید، اولین بار در یک کتاب و یک مقاله از کاسل[6] اقتصاد­دان سوئدی در سال­های 1919 و 1922 مطرح شد. وی تاکید کرد که نرخ ارز متناسب با افزایش سطح عمومی قیمت­ها افزایش می­یابد. به این ترتیب اگر قیمت­ها در کشوری (یک اقتصاد دو کشوری) دو­برابر شود و قیمت­ها در خارج تغییر نکند، ارزش پول کشور نسبت به پول خارج نصف خواهد شد.

نظریه برابری قدرت خرید کوششی برای توضیح نرخ تعادلی ارز و نوسانات آن، از طریق سطح عمومی قیمت­ها و نوسان آن در کشورهای مختلف است. این نظریه با این فرض درنظر گرفته شده است که مقدار معینی پول برای خرید مقدار معینی کالا در کشورهای مختلف مورد نیاز است، به عبارت دیگر مقدار معینی پول باید قدرت خرید مشابهی در کشورهای مختلف داشته باشد یا این­که باید قدرت خرید مقدار معینی پول، بر حسب پول یکشان در کشورهای مختلف برابر باشد.

[1]. Marshal

[2]. Lerner

[3]. Marshal – Lerner Approach

[4]. Dornbusch

[5]. Purchasing Power Parity Approach

[6]. Cassel (1922)

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

اهداف پژوهش

با توجه به اهمیت پیش­بینی نرخ ارز، هدف اصلی پژوهش حاضر طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش­بینی نرخ ارز در اقتصاد ایران است. در مسیر تحقق این هدف اصلی، برخی دیگر از اهداف فرعی نیز محقق خواهد شد که در زیر به آن­ها اشاره شده است:

  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و خودرگرسیون میانگین متحرک انباشته در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­های هوش محاسباتی ترکیبی و شبکه عصبی مصنوعی در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)
  • بررسی و مقایسه­ی دقت پیش­بینی الگو­ی هوش محاسباتی ترکیبی و الگوی ترکیبی ( ) در پیش­بینی نرخ ارز (دلار ایالات متحده در مقابل ریال ایران)

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : طراحی یک الگوی هوش محاسباتی ترکیبی برای پیش بینی نرخ ارز در ایران  با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده