دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه : نور و ظلمت از دیدگاه گنوسی و مقایسه و تطبیق آن با مثنوی معنوی

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :


حواس به پنج دسته‌ی کلی تقسیم می‌شوند  :

1) حس مکانیکی

2) حس شیمیایی

3) حس حرارت

4) حس درد

5) حس نور یا بینایی (ویلیس،1372،79)

از همه حواس، حس بینایی غنی‌ترین و مهمترین آنها است. در حدود دو سوم معلومات ما درباره‌ی جهان از راه چشم به ما می‌رسند. با اینکه دستگاه بینایی کمتر از 10 درصد مغز را تشکیل می‌دهد، اما شاید یک چهارم کل نیروی دستگاه عصبی را مصرف می‌کند. کسی که دارای بینایی رنگ بهنجار است و نمایشگاه گل را تماشا کرده، نقاشی پیکاسو را دیده ، یا انگشت به دهان در میان رنگ‌های خیره کننده‌ی یک چشم‌انداز بهاری قدم زده است، تصدیق خواهد کرد که امکان ندارد به یک نابینا توضیح دهد که توانایی دیدن چیست. از آنجا که بینایی بر زندگی ما حاکم است، روانشناسان آن را بیش از هر حس دیگر به تفصیل مطالعه کرده‌اند. در نتیجه، اطلاعات ما درباره‌ی چگونگی دیدن و علت دیدن، خیلی بیشتر از چگونگی تجربه کردن بقیه جهان حسی است‌ (آتریس،117).

بینایی را غالبا حس شگفت‌انگیز می‌نامند. برای آنکه تصدیق کنید که توانایی دیدن تا چه اندازه افکار و رفتار و دیدگاه‌های ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد ، لازم است تا حداقل سه موضوع را بشناسیم :

1) محرک بینایی (نور) چیست؟

می‌شود و پس از آنالیز ، تصویر جهان خارج در مغز بازسازی می‌شود، (بسیار شبیه آنچه در مورد نور اتفاق می افتد). ( ادوین ایرد، 1376،171)

درست از همین روش در دستگاه‌های رادار و دستگاه‌های سونوگرافی استفاده می‌شود. بنابراین واضح است که روشن بودن نور مربوط به ذهن ماست و ظهور ذاتی آن درست نیست. چون ظهور مربوط به گیرنده‌ی حسی است نه نور. چنانچه برای خفاش و دستگاه سونوگرافی صدا روشن کننده است و برای رادار امواج الکترومغناطیسی روشن کننده است.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر