دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 اثربخشی مقررات طرح های تفصیلی

قسمتی از متن پایان نامه :

شناخت شهرهابه عنوان عالی ترین واحد های مسکونی بشری برای انسانها به خصوص ساکنین آنها امری ضروری بوده وبا توجه به اینکه اکنون شهرنشینی به علل گوناگون با مشکلات بسیاری روبه رو گردیده است، شناخت آنها جهت برنامه ریزی جوامع شهری امری ضروری می نماید. تحولات اجتماعی و اقتصادی ناشی از توسعه روزافزون، ایجاب می نماید که همه پژوهندگان علوم انسانی با دقت بیشتری به جنبه های مختلف شهر گرایی توجه نموده وبررسی این مسایل را سر فصل مطالعات وتحقیقات خود قرار دهند زیرا بدون شناخت شرایط جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هر جامعه، نمی توان به برنامه ریزی هماهنگ با محورهای توسعه پایدار پرداخت. بر این اساس این فصل به بررسی جنبه های جمعیتی و جغرافیایی  مرتبط با موضوع این رساله  می پردازد .سپس در ادامه عناصر جغرافیایی موثر بر تعیین ضوابط ارتفاعی در شهر اصفهان مشخص می گردد. در نهایت در این فصل طرح های توسعه شهری در اصفهان معرفی می شوند.

 

     7-2- معرفی اجمالی شهر اصفهان

اصفهان شهری است که در طول تاریخ پیوسته مورد توجه سیاست مداران ومدیران مملکت بوده است ویکی از شهر های قدیم ومعتبر ایران است که از دیر باز دارای اهمیت سیاسی واقتصادی وفرهنگی بوده است. شهراصفهان مرکز پنجمین استان بزرگ ایران است که دارای وسعتی حدود 106993 کیلو متر مربع  می باشد ( شفقی، 1385 : 89 ). این شهر در طول تاریخ سه بار به عنوان مرکز حکومتی (آل بویه، سلاجقه، صفویه ) انتخاب شده است. به همین دلیل آثار باستانی بی شماری در این شهر از ادوار گذشته تاریخ به یادگار مانده است که بر اهمیت تاریخی این شهر افزوده است ( همان :ص 89).

7 -2-1  موقعیت جغرافیایی شهر اصفهان

شهر اصفهان در طول جغرافیایی 51 درجه و39 دقیقه و 40 ثانیه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ  واقع شده  و عرض آن از خط استوا 32 درجه و38 دقیقه و40  ثانیه  شمالی است. اصفهان در جنوب تهران و در فاصله 425 کیلومتر آن قرار دارد.

     این شهر از شمال به شهرستانهای  اردستان، برخوار ومیمه، از جنوب به شهرستان قمشه (شهررضا)، از شرق به نائین واستان یزد واز غرب به نجف آباد،خمینی شهر،فلاورجان  محدود می شود .این شهرستان دارای 6 بخش به نام های مرکزی، کوهپایه، جرقویه سفلی، جرقویه علیا، جلگه بن رود و 8 نقطه شهری و 19 دهستان می باشد. نقشه شماره 7-1 شهرستانهای موجود در استان اصفهان و جایگاه شهر اصفهان در این استان را نشان می دهد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

اهداف ذیل را می توان به طور مستقیم با موضوع تحقیق مرتبط دانست :

  1. شناخت تاثیر مقررات و ضوابط موثر طرحهای تفصیلی بر بافتهای فرسوده.
  2. بررسی کمبودها و خلا های ابزارهای قانونی در توسعه و تحولات بافت فرسوده شهری.
  3. شناخت توانهای بالقوه ابزراهای قانونی در توسعه و تحولات بافت فرسوده شهری.
  4. ارائه پیشنهاداتی در خصوص اصلاح و تعدیل اشکالات ضوابط و مقررات طرحهای تفصیلی.

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : اثربخشی مقررات طرح های تفصیلی  با فرمت ورد

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده