دانلود پایان نامه

 پایان نامه سایت ارشدها - رشته جغرافی-جغرافیا

عنوان کامل پایان نامه :

 بررسی رابطه تغییر نرخ مالیات بردرآمد سال 1380 با میزان سرمایه گذاری ونحوه تامین مالی شرکتها

قسمتی از متن پایان نامه :

عوامل موثر بر سرمایه گذاری

یک سرمایه گذاری به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل:

الف)مقدار پول یا دارایی که سرمایه گذار در اختیار دارد.

ب)درجه ریسکی که سرمایه گذار تمایل به تحمل آن دارد.

ج)میزان بازده مورد انتظار و تناسب آن با ریسک سرمایه گذاری .

د)دانش و هوشمندی که سرمایه گذار باید به کار ببندد.

ه)میزان شانس ،به محیطی که در آن سرمایه گذاری صورت می گیرد ارتباط دارد.

از عوامل موثر بر سطح سرمایه گذاری ،درآمد حاصل از سرمایه گذاری و هزینه سرمایه گذاری است . سرمایه گذاری تنها هنگامی برای بنگاه درآمد اضافی به بار می آورد که بنگاه بتواند در اثر آن ،محصول بیشتری بفروشد یا آنها را ارزان تر تولید کند.

پس یکی از عوامل مهم تعیین کننده سرمایه گذاری ،سطح کلی تولید یا GNP است. به طور مثال ،در آخرین افت بزرگ اقتصادی ،تولید از سال 1979 تاسال 1982 به شدت تنزل کرد و در نتیجه سرمایه گذاری 18درصد کاهش یافت.

دومین عامل تعیین کننده سطح سرمایه گذاری هزینه سرمایه گذاری است.با بررسی هزینه های سرمایه گذاری درمی یابیم که این نوع هزینه ها پیچیده تر ازهزینه کالا وخدمات است. دلیل این پیچیدگی را باید در درازی عمر کالاهای سرمایه ای جست.

علاوه بربهره ،عامل مهم دیگر که از نظر هزینه بر تصمیم گیریهای سرمایه گذاری تاثیر می گذارد ،مالیات است .به طوری که بخش عمده ای از سود کسب شده از طریق سرمایه گذاری به صورت مالیات به حساب خزانه دولت واریز می گرددکه این امر سبب کاهش انگیزه برای سرمایه گذاری   می گرددبه عنوان مثال؛دولت فدرال آمریکا مجموعه مقررات مالیاتی عظیمی دارد که هزینه های سرمایه گذاری را تحت تاثیر قرار می دهد. یکی از عوامل مهم کاهش دهنده سرمایه گذاری ،مالیات بر درآمد شرکت ها می باشد. با دریافت مالیات تا 46 درصد از سود بنگاه ،دولت آمریکا سرمایه گذاری در بخش شرکت ها را تحت فشار قرار می دهد. هم زمان دولت از راههائی مانند معافیت مالیاتی ،به تشویق سرمایه گذاری می پردازد. این معافیت شیوه ای است که زمان کندی ابداع شد وطبق آن به شرکت ها ،برای خرید هر قطعه از تجهیزات ده درصد معافیت مالیاتی اعطا می شود (علا، 1372،  33).

 

2-7-2) مالیات بر شرکت ها وتشویق سرمایه گذاری

مالیات یکی از مسائل مهم اقتصادی هر جامعه است . قوانین مالیاتی از جمله قوانین مادر در زمینه های اقتصادی محسوب می شود وشاید مهم ترین رکن اعمال سیاست های اقتصادی دولت است وهمگان در حساسیت این امر اتفاق نظر دارند.

قرآن مجید تکیه بسیاری بر این امور دارد. اگر چه این مسئله به صورت مستقیم و با لفظ مالیات بیان نشده است،اما می توان از معادل آن زکات و یا خمس و غیره همین معنا را استفاده کرد.حضرت علی (ع)در فرمان مشهوری که جهت مالک اشتر صادر فرمودند و او را به زمامداری سرزمین مصر منصوب کردند،دارایی را به روح ملت و آبروی ملت تشبیه کرده اند و فرمودند که از یک ملک ویران نمی توان مالیات گرفت وچنانچه مالیات به مقتضای ثروت کشور ودرآمد سال دریافت شود هم مودی خرسند و هم مملکت توانگر خواهد شد. عبارت مذکور که 1300 سال پیش بیان شده ،به درستی می تواند شعار هر سیستم مناسب مالیاتی باشد.

مالیات در حقیقت یک هزینه اجتماعی است که شهروندان یک جامعه در قبال استفاده از امکانات وخدمات عمومی باید پرداخت نمایند. دولت ها در اجرای عدالت اجتماعی و استقرار نظام مناسب توزیع ثروت به مثابه شمشیر اقتصادی از مالیات استفاده می نمایند .

آگاهی وشناخت مردم از قوانین ومقررات مالیاتی ورابطه اعتمادآمیز دستگاه وصول مالیات با مودیان مالیاتی و همچنین منطقی بودن بار مالیاتی جامعه باعث پیشرفت اهداف مالیاتی در راستای توسعه اقتصادی کشور خواهد شد. مالیات عبارت است از: دریافت قسمتی از دارایی و درآمد افراد و جامعه به نسبت توانائی پرداخت به منظور تامین هزینه های عمومی(دولت)،توزیع عادلانه ثروت و کنترل و هدایت فعالیتهای اقتصادی در مسیر مورد نظر دولت.

مالیات ها موثرترین ابزار سیاست های دولت برای نیل به اهداف اقتصادی می باشد. کارآیی سیستم های مالی نیز به ساختار نظام مالیاتی کشورها در دو بعد قوانین ونظام اجرایی بستگی دارد. نقش مالیات را می توان از سه بعد مالی،اجتماعی و اقتصادی مورد بررسی قرار داد (نریمانی، 1371،  9).

1)نقش مالی

دولت هر ساله در برنامه ،مالیات را به عنوان یکی از درآمدهای خود قلمداد می نمایدوطبق قانون بودجه آن را به هزینه های خاص اختصاص می دهد. به عبارت دیگر مالیات یکی از منابع تامین مالی مخارج دولت است .وصول آن از یک سو توانایی افراد پرداخت کننده را در استفاده از حق بهره برداری از منابع اقتصادی که برای مصارف خصوصی در اختیار دارند، کاهش می دهد و از سوی دیگر به منظور خرید عوامل تولید لازم برای ارائه کالاها وخدمات دولتی یا برای توزیع قدرت خرید بین افراد جامعه استفاده   می شود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

سوال تحقیق

در این تحقیق تلاش گردید تابه سوال زیر در ایران پاسخ داده شود:

آیا بین تغییرنرخ مالیات بردرآمد سال1380 با میزان سرمایه گذاری ونحوه تامین مالی شرکتهارابطه ای وجود داشته است یا خیر؟

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک زیر

لینک متن کامل پایان نامه رشته جغرافیا با عنوان : بررسی رابطه تغییر نرخ مالیات بردرآمد سال 1380 با میزان سرمایه گذاری ونحوه تامین مالی شرکتها  با فرمت ورد