دانلود پایان نامه

در این پست می توانید متن کامل این پایان نامه را  با فرمت ورد word دانلود نمائید:کانی ها


کانی­ها
کانی ماده ی طبیعی، غیرآلی، بلوری و جامد است که در ترکیب سنگ های پوسته ی زمین یافت می شود. برخی کانی ها از یک عنصر خالص و بسیاری از آن ها از دو یا چند عنصر درست شده اند. در هر صورت، کانی ها ترکیب شیمیایی معینی دارند. واژه ی کانی از واژه ی فارسی کان گرفته شده است که در زبان عربی به آن معدن گفته می شود. بنابراین، کانی به ماده ای گفته می شود که به طور طبیعی از معدن(کان) به دست می آید و معدن بخشی از پوسته ای زمین است که در آن جا به اندازه ی چشم گیری، کانی یافت می شود. موادی مانند شیشه، چینی، آلیاژ های گوناگون، که انسان آن ها را ساخته است، و موادی مانند مروارید صدف، استخوان، عاج و بسیاری دیگر، که جان داران می سازند، کانی نیستند.
 

  • ویژگی های کانی ها

کانی ها چیزهای همگنی هستند؛ یعنی، ویژگی های فیزیکی و شیمیایی همه ی ذره های سازنده ی آن ها، یکسان است. برای مثال، اگر یک قطعه هالیت(نمک خوراکی) را به ذره های بسیار کوچکی بشکنیم، همه ی ذره های به دست آمده، مزه ی شوری دارند، به سادگی در آب حل می شوند و دیگر ویژگی های نمک را نشان می دهند.
 
کانی ها مواد بلوری و جامدی هستند؛ یعنی، ذره های سازنده ی آن ها بر اساس نظم و قانون معینی کنار هم قرار گرفته اند؛ به نحوی که، همه ی سطح های بیرونی یک کانی، صاف است. شکل بلوری و منظم کانی ها از آرایش اتم ها و مولکول های درونی آن ها ناشی می شود.
 
هر کانی ترکیب شیمیایی ثابتی دارد. برای مثال، پیریت همیشه FeS۲ و کلسیت CaCO۳ همواره است. البته، در برخی کانی ها ممکن است نسبت برخی عنصرها تغییر کند. برای مثال، در کانی الوین( FeMgSiO۴ ) ممکن است درصد آهن و منیزیم از بلوری به بلوری دیگر، از صفر تا صد درصد تغییر کند.
 
برخی کانی ها، مانند طلا، از یک عنصر درست شده اند. البته، طلا کم تر به صورت خالص یافت می شود. بلورهای مکعبی و زرد رنگ طلا، اگر با نقره همراه باشند، روشن تر و اگر با مس همراه باشند، قرمزتر به نظر می رسند. بسیار از کانی ها از دو یا چند عنصر متفاوت هستند که با هم مخلوط شده و ماده ی مرکبی به وجود آورده اند. برای مثال، فراوان ترین کانی، یعنی کوارتز، ترکیبی از سیلیسیم و اکسیژن است.
 

  • شکل گیری کانی ها

کانی ها از پیوندهای گوناگون بین اتم های عنصرها به وجود می آیند. تا کنون ۹۲ عنصر در طبیعت شناسایی شده است. از بین این ۹۲ عنصر طبیعی، ۸ عنصر اکسیژن، سیلیسیوم، آلومینیوم، آهن، کلسیم، سدیم، پتاسیم، و منیزیم، حدود ۵/۹۸ درصد کانی ها را می سازند. از ترکیب شدن این عنصرها با هم، کانی ها گوناگونی به وجود می آید. برای مثال، از ترکیب شدن اکسیژن با سیلیسیوم، اکسید سیلیسیوم SiO۲ (کوارتز) و از ترکیب شدن اکسیژن، سیلیسیوم، منیزیم و آهن، الوین( FeMgSiO۴ ) به دست می آید.
 
کانی ها علاوه بر این که از نظر ترکیب شیمیایی با هم تفاوت دارند، از نظر شکل ظاهری، رنگ، اندازه و دیگر ویژگی ها نیز تفاوت های زیادی با هم دارند. این تفاوت ها از چگونگی شکل گیری آن ها برمی خیزد. برخی کانی ها از سرد شدن ماده ی مذاب به دست می آیند. همه ی کانی های سنگ های آذرین، مانند کوارتز، فلدسپات، میکا و الوین، این گونه به وجود می آیند.
 
برخی دیگر از کانی ها از سرد شدن بخار در سطح سنگ ها یا شکاف های موجود در آن ها به وجود می آیند. سرد شدن گاز گوگرد در قله های آتش فشانی دماوند و تفتان، نمونه ای از این فرایند است. کانی ها دیگری از بخار شدن محلول هایی به وجود می ایند که به اندازه ی اشباع رسیده اند. برای مثال، از بخار شدن آرام دریاچه های مرکزی ایران، نمک و گچ به دست می آید.
 
برخی کانی ها از واکنش های شیمیایی یون ها در آب به وجود می آیند. برای مثال، در دریاهای گرم، یون کلسیم(+۲ Ca) با یون کربنات(+CO۳۲)ترکیب می شود و کانی کلسیت(CaCO۳) ته نشین می شود. برخی کانی ها نیز پیامد تخریب شیمیایی کانی ها دیگر هستند. برای مثال، از تجزیه ی شیمیایی فلدسپات ها، کانی های رستی(کانی های تشکیل دهنده ی خاک) به وجود می آیند.
 

  • شناسایی کانی ها

زمین شناسان برای شناسایی کانی ها از روش های گوناگونی، مانند رنگ شعله، طیف نوری، میکروسکوپ های پلاریزان، میکروسکوپ الکترونی و پرتو ایکس، بهره می گیرند.
 
▪ رنگ شعله. در این روش تکه ای از کانی یا پودر آن را روی شعله نگه می دارند و با دستگاهی به آن می دمند. با تغییر رنگی که در شعله پدید می آید، می توان برخی از کانی ها را شناسایی کرد. سدیم رنگ زرد، پتاسیم رنگ نارنجی، منیزیم رنگ قرمز، کلسیم رنگ نارنجی، باریم رنگ سبز مایل به زرد و مس رنگ سبز درخشان، به وجود می آورد.
 
▪ طیف نور. در این روش مقدار اندکی از یک کانی را در دستگاهی، که با جرقه ی الکتریکی و در فشار زیاد کار می کند، قرار می دهند تا کانی بخار شود. در این حالت، اتم های عنصرهای سازنده ی کانی، طول موج ویژه ای تولید می کنند که پس از عکس برداری می توان با کمک آن ها به عنصرهای سازنده ی کانی پی برد.
 
▪ میکروسکوپ پلاریزان. در این روش، ضخامت یک قطعه سنگ را که دارای کانی های گوناگون است، به اندازه ای کم می کنند تا شفاف شود و نور از آن بگذرد. سپس آن را زیر میکروسکوپ پلاریزان بررسی می کنند. اکنون از روی شکل ظاهری، نوع شکستگی، ضریب شکست نور، رنگ و دیگر ویژگی ها، کانی را شناسایی می کنند.
 
▪ میکروسکوپ الکترونی. لایه ی نازکی از کانی را با این میکروسکوپ مطالعه می کننند. باریکه ی الکترونی به کانی برخورد می کند و بخشی از آن به کانی جذب می شود که سایه ای از کانی روی صفحه ی ویژه ای به وجود می آورد. بررسی این سایه از نظر شکل ظاهری، شکستگی ها و ساختمان درونی کانی ها، به شناسایی کانی می انجامد.
 
▪ پرتو ایکس. این روش در شناسایی کانی ها، به ویژه کانی هایی که ترکیب شیمیایی مشابهی دارند، بسیار کارآمد است. پرتوهای ایکس را به بلور کانی می تابانند. بخشی از این پرتوها از کانی می گذرد و بخشی پس از برخورد با ذره هایی که در گوشه های شبکه ی بلور کانی قرار دارند، بازتاب می یابد. با برسی عکس به دست آمده از اثر این پرتوها بر فیلم عکاسی، می توان کانی مورد نظر را شناسایی کرد.
(ممکن است هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود ولی در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل است)

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

چون فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

همراه با تمام ضمائم (پیوست ها) با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است


فایل ها برای اینکه حجم آنها پایینتر شود وراحتتر دانلود شوند با فرمت rar یا zip فشرده شده و پسوردگذاری شده اند. پسورد همه فایل های این سایت یکسان است.

برای دریافت پسورد فایل اینجا کلیک کنید
کانی ها