دانلود پایان نامه

پایان نامه

عنوان پایان نامه :هنر همگانی و جایگاه آن در ایران

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

اصلی مجسمه ها ایجاد حس مکان و هویت تعریف شده و القا روحیه خاص در فضا یا تقویت روحیه یک فضا است آلدو روسی، معمار ایتالیایی، درباره‌ی مجسمه‌ی یادمانی می‌گوید: «نوعی از هنر که از سوی کلیسا ابداع شد و اغلب برای یادبود و یا داستان‌های مذهبی استفاده می‌شد و تحت کنترل کلیسا بود.»

در اواخر 1960 در امریکا، در شورایی که جهت برنامه‌ریزی شهری در ایالت‌های مختلف امریکا تشکیل شد، تصمیم گرفتند در برنامه‌ریزی شهرسازی، علاوه بر ساختمان‌های جدید، مکان‌هایی را برای کارهای هنری ـ نقاشی و مجسمه ـ در نظر بگیرند. این انجمن با عنوان «جی اس آ» فعالیت می‌کند. برنامه‌ریزی این انجمن برای آوردن هنر به فضای عمومی و هم‌گام ساختن فضای شخصی با طراحی‌های هنری بود. اولین شهری که روی آن، این قوانین اجرا شد، فیلادلفیا بود. در این شهر سعی شد مجسمه‌هایی برای بزرگداشت چهره‌های حماسی و آرمان‌های میهن‌پرستانه و ارجاعات تاریخی در نظر گرفته شود. به همین منظور، اغلب مجسمه‌های استفاده شده در این شهر، عظیم و با کیفیتی متفاوت از دیگر شهرهای جهان ساخته شد. حتی مواد و مصالحی که در آن‌ها به کار رفته متفاوت بود و تحولی عظیم در مجسمه‌های یادمانی ایجاد کرد.

فضاهای عمومی و کاربرد آن‌ها و استفاده‌ی به‌جا از مجسمه، از مواردی بود که این انجمن به آن توجه ویژه‌ای داشت، تا حدی که اگر مجسمه‌ای برای فضایی خاص ساخته می‌شد، باید حتی از جهت نوع متریال و فرم به فضایی که استفاده شده بود، غنا می‌بخشید و در عین حال فضای متفاوت مجسمه‌های یادبودی را حفظ می‌کرد. امروزه مجسمه‌ی یادمانی، فضایی متفاوت‌تر و تعریفی جدای از تعریف رسمی پیدا کرده است؛ چون اتفاقاتی که در قرن بیستم افتاده ـ جنگ جهانی، هولوکاست، رخدادهای زیست‌محیطی و بر سر کار آمدن فاشیسم، … ـ بسیار متفاوت‌تر از وقایع قبل بود و باعث شد یک حافظه‌ی تاریخی مشترک برای انسان‌ها به وجود بیاورد، گاه دیگر مجسمه‌های یادمانی روایتگر نبودند و تنها اشاره‌ای مینیمال از آدم‌ها نبودند، بلکه اتفاق پیش آمده، مسأله‌ی مهمی شده بود. یکی از کسانی که مجسمه‌های زیادی حتی در فیلادلفیا دارد کلاوس الدنبرگ[1] است که نوع برخوردش با

[1] – Claes Oldenburg

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

دانلود پایان نامه ارشد : هنر همگانی و جایگاه آن در ایران

دسته‌ها: دسته‌بندی نشده