دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه :

بهینه سازی خوشه ها با استفاده از الگوریتم های تکاملی برای شخصی سازی وب

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

1-1-1-1-            بهینه‌سازی خوشه‌بندی فازی با استفاده از الگوریتم ژنتیک

علم ژنتیک براساس منطق زیستی استوار است و چیزی به عنوان عملگر تصادفی وجود ندارد، یکی از مشکلات اصلی در سیستم فازی، تنظیم صحیح مقادیر پارامترهای این الگوریتم است؛ از همین رو در اکثر مواقع تنظیم مقادیر این پارامترها فرآیند بسیار وقت­گیر و مشکل خواهد بود.

پارامترهای ژنتیک برای تعیین اکثر پارامترهای کنترلر فازی، به عنوان نمونه، متغیرهای ورودی و تابع عضویت به کار برده می‌شود. این پارامترها داخل کروموزوم­ها قرار می‌گیرند. این روش، وقتی دانش کنترلی قبلی در دسترس باشد، خیلی قدرتمند است. به عبارت دیگر زمانی که پارامترهای میزان­سازی تابع عضویت برای بهبود کارایی کنترلرها استفاده شود، این روش کارایی بالایی دارد (Tang, & Qin, 2010).

طول کروموزوم­ها مطابق با تعداد ویژگی ها می باشد. که در این پایان نامه، منظور از ویژگی ها، ویژگی­های صفحات وب نظیر رنگ پس­زمینه یا نوشته­های صفحات وب و …. می باشد. طول کروموزوم‌ها با عملیات کراس اور[1] ممکن است تغییر کند. عملیات دیگر ژنتیک مانند selection و reproduction برای همه کروموزوم‌ها در جمعیت اجرا می­شود. سرانجام عملیات کراس اور انجام می­شود. نقاط کراس اور در کروموزوم پدر و مادر می­تواند متفاوت باشد، طول کوروموزوم­ها برای زادو ولد از پدر و مادرشان متفاوت است.

برای تعیین پارامترهای مناسب برای توابع عضویت با استفاده از الگوریتم ژنتیک، ابتدا باید نوع بازنمایی کروموزوم­ها تعیین گردند. شایان ذکر است که هر کروموزوم (انفردای) یک جواب برای مسئله خواهد بود، بدین معنی که هر کروموزوم شامل پارامترهای توابع عضویت برای تمامی ویژگی­ها خواهد بود. به دلیل این که پارامترهای توابع عضویت می­توانند اعداد اعشاری باشند، در نتیجه بازنمایی هر کروموزوم به صورت آرایه­ای از اعداد اعشاری در نظر گرفته شد. از آنجایی که میانگین (µ) و انحراف معیار (σ) برای توابع عضویت گوسین، و مقادیر ابتدا و انتهای شیب (a، b) برای توابع S شکل و Z شکل، به عنوان پارامترهای این توابع می­باشند. در ادامه باید دامنه مقادیر هر یک از توابع عضویت تعیین گردد. برای این منظور با بررسی پایگاه­های تصویری متفاوت و مقادیر مختلف ویژگی­ها ، دامنه هر یک از توابع عضویت تعیین گردید. حال می­توان آماده سازی الگوریتم ژنتیک را آغاز نمود.

[1] Crossover

بهینه سازی خوشه ها با استفاده از الگوریتم های تکاملی برای شخصی سازی وب

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر

بهینه سازی خوشه ها با استفاده از الگوریتم های تکاملی برای شخصی سازی وب