دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان پایان نامه : بررسی آثار حسادت بر سلامت روان و راههای درمان آن از دیدگاه قرآن و روایات

یک صفحه از متن پایان نامه فقط برای نمونه :

مهندسی که به کل نکهت و به گل جان داد                            به هر که هر چه سزاوار حکمت است آن داد

از آیات و روایات به دست می‌آید که : ریشۀ حسادت کفر به فضل الهی است. در روایتی از امام صادق در این زمینه آمده است: اَلحَسَدُ أَصلُهُ‏ مِن‏ عَمی القَلبِ‏ و الجحودِ بِفَضلِ اللَّه تعالی و هُما جَناحانِ لِلکُف، « حسد وبدخواهی از تاریکیوَ فىِ أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِّلسَّائلِ وَ المْحْرُومِ: « و در اموالشان برای سائل و محروم حقی (معین) بود[1]».

وَ فىِ الْأَرْضِ ءَایَاتٌ لِّلْمُوقِنِین : «و روی زمین برای اهل یقین نشانه‌هایی (متقاعد کننده) است[2]».

بنابراین آزمون و ابتلا و آزمایش می‌تواند از برخورداری از نعمتی باشد . و این به آن معنی نیست که آن نعمت تبدیل به بلا و نقمت نشود، همان‌طور که فقر و بی‌پولی هم می‌تواند برای بسیاری از افراد زمینۀ شکوفایی استعدادهایشان شود.

انسانی که به این اصول مؤمن باشد می‌داند تقسیم نعمت‌ها از طرف خداوند حساب و کتاب دارد و برطبق حکمتی است و می‌داند خداوند اگر بخواهد بهتر و بیشتر از دیگران به او خواهد داد، اگر شایستگی داشته باشد.

در رابطه با این مطالب، از رسول خدا (ص) نقل شده است که می فرمایند:خداوند به موسی‌بن‌عمران فرمود:لا تَحسُدَنَّ الناسَ عَلى ما آتَیتَهُم مِن فَضلى ، وَ لا تَمُدَنَّ عَینَیکَ اِلى ذلک ، و لا تُتبِعهُ نَفسَکَ فَاِنَّ الحاسِدُ ساخِطٌ لِنَعمى صادٌ لِقِسمِى الَّذى قَسَمتُ بین عبادى وَ مَن یَکُ کذلک فَلَستُ مِنهُ و لَیسَ منى، «ای پسر عمران، برآنچه از فضل خود به مردم داده ‌ام حسد مبر و چشمت را دنبال آن دراز مکن ودلت را پی آن مبر، زیرا حسدبرنده از نعمت من ناراحت است و مخالف تقسیمی است که میان بندگانم کرده‌ام و کسی که چنین باشد من از او نیستم و او از من نیست. (میان من و اوارتباط و آشنایی نباشد[3]».

[1]. ذاریات، آیه 19

[2]. ذاریات ، آیه20

[3].  کلینی، الکافی، باب الحسد، ج2، ص36

بررسی آثار حسادت بر سلامت روان و راههای درمان آن از دیدگاه قرآن و روایات92

 

برای دیدن جزئیات بیشتر ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک زیر